Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Materiały multimedialne

Czy masz pytania? Potrzebujesz materiałów?
Bieżące informacje prasowe i materiał fotograficzny gotowy do publikacji są dostępne tutaj.
Będziemy wdzięczni również za Twój numer telefonu, adres e-mail czy numer faksu!
 
Kontakt do prasy Czy dodać Cię do naszej listy mailingowej dotyczącej materiałów multimedialnych?

Komunikaty prasowe-tematyka

64 procentowa oszczędność masy dzięki pierwszej na świecie polimerowej prowadnicy teleskopowej od igus2020-08-27

Nowa, niedroga szyna teleskopowa drylin została wykonana metodą formowania wtryskowego i zapewnia łatwy wysuw

Pierwsza na świecie, polimerowa szyna teleskopowa firmy igus, w 100% pokazuje co potrafi plastik. Jest lekka, łatwa w montażu, a dzięki procesowi formowania wtryskowego także ekonomiczna. Dzięki niej szuflady, siedzenia i zagłówki można łatwo wyciągnąć i regulować. W tym celu, firma igus opiera się całkowicie na wytrzymałych i odpornych na zużycie, wysokowydajnych polimerach. Dostępna w trzech kolorach, nowa prowadnica drylin dostosowuje się również wizualnie do danego otoczenia.

W samolotach, samochodach, pociągach lub przy konstrukcji mebli ważna jest nie tylko trwałość komponentów, ale przede wszystkim ich lekkość i prosty montaż. Właśnie dlatego igus opracował prowadnicę teleskopową w całości wykonaną z wysokowydajnych polimerów. Już z serią drylin NT firma igus wprowadziła prowadnice teleskopowe wykonane z aluminium i plastiku, które pracują płynnie i bez problemów dzięki zastosowaniu zoptymalizowanych trybologicznie, wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Każdy gram ma jednak znaczenie przy konstrukcji regulacji siedzeń lub szuflad w samolotach i samochodach. „Właśnie dlatego opracowaliśmy pierwszą, teleskopową prowadnicę całkowicie wykonaną z wysokowydajnego polimeru. W porównaniu z szyną teleskopową drylin NT-35 jest ona o 64 procent lżejsza przy tej samej długości wysuwania”, wyjaśnia Stefan Niermann, kierownik działu drylin. „Zastępując szyny metalowe, polimerowymi szynami teleskopowymi w sześciu szufladach, w każdym z dziesięciu pojemników kuchennych na pokładzie samolotu, zredukujemy ciężar o jedenaście kilogramów, oszczędzając ponad 33 tony paliwa w Airbusie A340-400, w ciągu 20 lat działalności.” Kolejną zaletą nowej prowadnicy polimerowej jest brak występowania kulek tocznych oraz dodatkowych smarów zewnętrznych. Odporne na korozję prowadnice są zatem odpowiednie również do zastosowania w obszarach higienicznych, takich jak przemysł pakujący lub branża medyczna.

Właściwe rozwiązanie dla każdej aplikacji
Nowa, polimerowa szyna teleskopowa ma długość 150 milimetrów i może być przedłużona o kolejne 150 milimetrów w pozycji rozsuniętej. Dzięki systemowi zaczepów, prowadnica jest łatwo i intuicyjnie montowana oraz gotowa do instalacji. Polimerowa szyna teleskopowa drylin jest dostępna w kolorze białym, jasnoszarym i ciemnoszarym, dzięki czemu można ją dostosować do danego otoczenia. Inne kolory i długości wysuwu są dostępne na zapytanie. Oprócz nowej, polimerowej szyny teleskopowej, igus oferuje szyny teleskopowe drylin NT o szerokości 35 i 60 milimetrów do większych obciążeń. Pozwalają one na wysuw do 1200 lub 2000 milimetrów. W prowadnicach teleskopowych drylin NT igus polega na szynach prowadzących wykonanych z twardo anodowanego aluminium, które posiadają wysoką sztywność.