Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Materiały multimedialne

Czy masz pytania? Potrzebujesz materiałów?
Bieżące informacje prasowe i materiał fotograficzny gotowy do publikacji są dostępne tutaj.
Będziemy wdzięczni również za Twój numer telefonu, adres e-mail czy numer faksu!
 
Kontakt do prasy Czy dodać Cię do naszej listy mailingowej dotyczącej materiałów multimedialnych?

Komunikaty prasowe-tematyka

Nie ma szans na pleśń! Polimerowe łożyska ślizgowe firmy igus zdały test2020-11-12

Bezsmarowe łożyska ślizgowe iglidur wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych zapewniają czyste powietrze w samolotach i budynkach

W przypadku technologii budowlanej i pojazdów, a także przemysłu lotniczego, pleśń jest nie tylko wielką uciążliwością, ale również poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Aby temu zapobiec, ważne jest nie tylko stosowanie produktów spełniających wymogi techniczne, ale także komponentów odpornych na pleśń. Dlatego igus przetestował swoje materiały pod kątem namnażania się pleśni. Wynik: wszystkie polimerowe łożyska ślizgowe iglidur są odporne na grzyby i bakterie.

Jeśli pleśń rozwija się w systemach wentylacyjnych, zarodniki pleśni w zamkniętych pomieszczeniach, pojazdach i budynkach są trwale rozprowadzane w powietrzu i mogą łatwo dostać się do dróg oddechowych. Aby uniknąć tego ryzyka, projektanci polegają na elementach maszyn odpornych na różne rodzaje grzybów pleśniowych i bakterii, takich jak wysokowydajne tworzywa sztuczne firmy igus. W teście laboratoryjnym przetestowano siedem materiałów iglidur pod kątem wpływu mikroorganizmów zgodnie z DIN EN ISA 846 metoda A. W tym teście zbadano odporność materiałów na grzyby i bakterie. Niektóre tworzywa sztuczne mogą być bowiem wykorzystywane przez mikroorganizmy jako źródło pożywienia. Do testu, łożyska ślizgowe były przechowywane przez cztery tygodnie w 29 stopniach Celsjusza, w pojemnikach na których ściankach przygotowano specjalnie m.in. posiewy wybranych kultur bakterii. Wynik: nie znaleziono zmian w testowanych materiałach, a także nie wykryto przypadku pleśni.

Różne możliwe zastosowania w technologii wentylacji
Odporne na pleśń, bezsmarowe i bezobsługowe łożyska ślizgowe są stosowane w regulacjach siedzeń i ramion samolotów oraz do przechowywania pokładowych urządzeń kuchennych i schowków na bagaż. W technologii budowlanej można znaleźć łożyska ślizgowe wykonane z materiałów iglidur, na przykład w wentylatorach i regulatorach przepustnic powietrza, które również korzystają z niekorodującej natury tworzyw sztucznych. Tutaj łożyska ślizgowe wykazują również swoją niewrażliwość na zabrudzenia. Łożyska polimerowe są łatwe do czyszczenia i odporne na temperaturę, media i chemikalia. Kolejna zaleta: żywotność łożysk iglidur można łatwo określić online za pomocą kalkulatora żywotności.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu online na temat rozwiązań igus przeznaczonych do branży HVAC.

18 listopada, godzina 11
Zarejestruj się na wydarzenie:
https://content.communication.igus.net/pl-pl/webinar-registration-hvac