Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.

Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
PL(PL)

Materialy multimedialne

Czy masz pytania? Potrzebujesz materialów?
Biezace informacje prasowe i material fotograficzny gotowy do publikacji sa dostepne tutaj.
Bedziemy wdzieczni równiez za Twój numer telefonu, adres e-mail czy numer faksu!
 
Kontakt do prasy Czy dodac Cie do naszej listy mailingowej dotyczacej materialów multimedialnych?

Komunikaty prasowe-tematyka

Ewolucja gwintu trapezowego: nowy standard firmy igus osiąga 82 procent sprawności2022-07-28

Właściwe śruby pociągowe i bezsmarowe nakrętki wydłużają żywotność o 30 procent

Nawet wypróbowane i przetestowane konstrukcje mają możliwość poprawy działania. Jednym z przykładów jest klasyczny gwint trapezowy, odpowiednio usprawniony przez firmę igus. Dzięki specjalnej geometrii zespól bezsmarowej i bezobsługowej nakrętki oraz odpowiedniej śruby dryspin, zapewnia długi okres eksploatacji, wyższą sprawność, niskie zużycie i niższy poziom hałasu podczas ruchu. Teraz technologia śrub pociągowych dryspin jest dostępna w ośmiu nowych rozmiarach montażowych.


Gwinty trapezowe to od dziesięcioleci klasyka inżynierii mechanicznej. Elementy maszyn przekształcają ruch obrotowy w ruch liniowy — w zastosowaniach takich jak napędy okien i drzwi, regulacja formatu w zakładach produkcyjnych oraz laboratoriach. Nie ma jednak rzeczy idealnych, a wszystko można poprawić. „Zmierzyliśmy się ze standardem rynkowym i stwierdziliśmy, że stać nas na więcej”, mówi Thorben Hendricks, dyrektor działu napędów śrubowych dryspin w firmie igus.

O 30 procent dłuższa żywotność, 82 procent sprawności
Rozwiązanie zaproponowane przez firmie igus daje większą powierzchnie styku gwintu nakrętki i śruby, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych gwintów trapezowych. Jest to niewielka zmiana, ale ma poważne konsekwencje: powiększenie powierzchni bocznej gwintu, powoduje, że do przenoszenia obciążeń wykorzystywane jest więcej tworzywa sztucznego. Oznacza to więcej materiału, który jest zoptymalizowany trybologicznie, tj. pod względem tarcia i zużycia. „Asymetria umożliwiła nam wydłużenie żywotności o około 30 procent w stosunku do klasycznych, symetrycznych, gwintów trapezowych”, mówi Hendricks. Optymalizacja kąta zarysu gwintu zwiększa również ilość dostarczanej energii, którą można wykorzystać. Spłaszczyliśmy kąty zarysu nakrętki i śruby pociągowej. Daje nam to ponadprzeciętną sprawność — do 82 procent przy wysokich skokach gwintu”.

Śruby pociągowe pracują przy niskich wibracjach prawie bezgłośnie
Nowa technologia gwintów dryspin jest nie tylko trwała i wydajna, ale także cichsza niż wiele konwencjonalnych gwintów trapezowych. Wynika to z faktu, że boki zębów nie są kanciaste, lecz zaokrąglone. Prowadzi to do zmniejszenia wibracji, które mogą przybierać formę grzechotania lub piszczenia. Hendricks zauważa: „Zaokrąglone boki zębów pozwalają śrubom pociągowym poruszać się bez wibracji i niemal bezgłośnie. Tolerancja produkcyjna śruby pociągowej jest węższa niż określona w normie DIN 103 7e, co zapewnia bardziej precyzyjne zachowanie podczas pracy i pozwala na znacznie wyższe prędkości w aplikacji".

Osiem rozmiarów montażowych dodanych do oferty śrub pociągowych dryspin
Firma igus zaczęła wprowadzać na rynek własną technologię śrub pociągowych w 2013 — początkowo jako alternatywę dla gwintów wielozwojnych. Obecnie dostępnych jest osiem nowych rozmiarów montażowych, w tym również wymiary z małym skokiem, które umożliwiają szybką wymianę jeden do jednego zainstalowanych gwintów trapezowych. Nowe śruby pociągowe są dostępne o skokach 6,35x6,35 RH, 8x40 RH, 10x3 LH, 12x25 LH, 14x4 RH, 16x5 RH, 18x4 RH i 20x10 RH. Śruby pociągowe są wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium; materiał nakrętki śruby pociągowej można wybrać spośród siedmiu wysokowydajnych tworzyw sztucznych, dostępnych zarówno w wersji cylindrycznej, z kołnierzem, czy wersji z kasacją luzu osiowego.


Terminy "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" oraz "yes" są prawnie chronionymi znakami towarowymi firmy igus® GmbH/ Kolonia w Federalnej Republice Niemiec oraz, w przypadku niektórych, również w innych krajach. Jest to niepełna lista znaków towarowych (np. oczekujące na rozpatrzenie wnioski o rejestrację znaków towarowych lub zarejestrowane znaki towarowe) firmy igus GmbH lub spółek powiązanych z igus w Niemczech, w Unii Europejskiej, USA i/lub innych krajach lub jurysdykcjach.

igus® GmbH podkreśla, że nie sprzedaje żadnych produktów firm Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES , Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber oraz wszystkich innych producentów napędów wspomnianych na tej stronie. Produkty oferowane przez igus® należą do igus® GmbH.