Prowadniki kablowe dla przesuwu 70 m w systemach spawalniczych Cloos

Wiszące, stojące lub w przesuwie liniowym: e-prowadniki prowadzą kable o masie do 10 kg/m

W czasach, gdy brakuje specjalistów i panuje ogromna presja ze strony konkurencji, szybka produkcja w coraz większym stopniu zależy od zautomatyzowanych systemów. W tym celu firma Carl Cloos Schweißtechnik GmbH, z siedzibą w Haiger, w Niemczech, testuje i produkuje zrobotyzowane komórki dla technologii spawania, dostosowane do potrzeb swoich klientów. Elementy, które systemy Cloos spawają ze sobą, to zarówno rowery, łyżki koparek, jak i ramy szaf sterowniczych. Aby zapewnić niezawodne prowadzenie przewodów w swoich systemach, firma polega na naszych e-prowadnikach.

Profil

  • Co było potrzebne: e-prowadniki E4.1 w wariantach otwartym (E4.56) i zamkniętym (R4.56)
  • Wymagania: systemy zasilania z ruchem stojącym, leżącym, wiszącym lub liniowo-ślizgowym, które mogą obsługiwać dużą liczbę przewodów i węży do zasilania, transmisji danych, pneumatyki i hydrauliki; wysoka masa przewodów (do 10 kg na m); długie przesuwy (do 70 m); ochrona przed iskrami, brudem i pyłem
  • Branża: obrabiarki, systemy spawalnicze
  • Sukces klienta:  pionowe ograniczniki systemu zasilania umożliwiają maksymalne pochłanianie sił i zapewniają dużą stabilność nawet przy znacznych długościach; zamknięty system E4.56 zapewnia idealną ochronę przed opiłkami; zamiana stalowych e-prowadników na polimerowy systemy zasilania znacznie obniżyła poziom hałasu systemu
Inne produkty do obrabiarek
e-prowadniki w systemach spawalniczych Podłączone systemy robotów Carl Cloos Schweißtechnik GmbH wykorzystują podczas długich przesuwów systemy zasilania R4.56. Zapewniają ciche działanie.

Problem

W pełni zautomatyzowane systemy firmy Carl Cloos Schweißtechnik GmbH spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, które dotyczą również stosowanych systemów zasilania. Aplikacja wymaga, aby systemy te przenosiły przewody i węże do zasilania, transmisji danych, pneumatyki i hydrauliki, płynnie w konfiguracjach wiszących, stojących, leżących, i liniowo-ślizgowych. W szczególności proces spawania tandemowego wymaga e-prowadnika, który bez problemu poradzi sobie z dodatkowymi obciążeniami pochodzącymi od przewodów i węży. Cloos opracował ten proces w 1996 roku. Polega ona na spalaniu się dwóch łuków we wspólnym basenie ze stopionym materiałem. Rezultatem jest szybszy proces spawania, który tworzy dłuższe szwy i zwiększa szybkość osadzania. W sumie, dodatkowe przewody i węże powodują wzrost masy do dziesięciu kilogramów.
Konstruktor maszyn potrzebował również rozwiązania e-prowadników dla innego systemu  do produkcji ram szaf sterowniczych, których długość, szerokość i wysokość może być bardzo różna. W pełni zautomatyzowany system produkcyjny do spawania ram składa się z 15 połączonych robotów, wielu manipulatorów i rozbudowanej technologii sterowania dla koordynacji procesów produkcyjnych. System Cloos i obszerna konwersja znacznie poprawiły czasy cyklu i konsekwentnie redukowały przestoje.

Rozwiązanie

e-prowadnik E4.56 z serii E4.1 okazał się optymalnym rozwiązaniem, również dla nowego procesu spawania.  Pionowe ograniczniki systemu zasilania umożliwiają maksymalne pochłanianie siły i zapewniają wysoką stabilność, nawet przy znacznych długościach samonośnych.
e-prowadnik ma konstrukcję z podcięciem, co daje mu wysoką stabilność skrętną, a jego szerokość jest zmienna. Wariant z zamkniętą tubą, R4.56, stosowany jest do prowadzenia wszędzie tam, gdzie należy liczyć się z iskrami, brudem lub pyłem. Zapewnia idealną ochronę dla przewodów i węży. Powolne podejścia, nagłe zatrzymania i szybkość 1,7 metra na sekundę to specjalne wymagania, które E4.56 spełnia bez problemu. W dziedzinie maszyn budowlanych, robot spawalniczy może posiadać przesuw o długości do 70 metrów. Inne scenariusze zastosowań to przemysł kolejowy i samochodowy, produkcja pojazdów użytkowych i maszyn rolniczych. 
W systemie produkcji szaf sterowniczych, kilka e-prowadników R4.56 i E4.56 z serii E4.1 pracuje w konfiguracjach ślizgowych, wiszących i pionowo stojących. Konstruktor maszyny zastosował stalowe e-prowadniki, ale były one bardzo głośne. Z kolei e-prowadniki R4.56 i E4.56 wykonane są z bezobsługowych trybopolimerów. Dzięki temu są one nie tylko szczególnie lekkie i odporne na zużycie, ale także ciche. Zintegrowany hamulec na ogranicznikach promieniowych dodatkowo tłumi hamowanie i odgłosy toczenia. Jest to wartościowa cecha, którą cenią sobie klienci Cloos.

"Przed podjęciem współpracy z firmą igus, używaliśmy stalowych e-prowadników. Niestety były zbyt głośne".
 
Volker Scheidt, Carl Cloos Schweißtechnik GmbH
e-prowadniki w systemach spawalniczych W nowej instalacji znajduje się sześć stanowisk, każde wyposażone w dwa roboty spawalnicze. Aby zapewnić niezawodne prowadzenie przewodu, projektanci zastosowali e-prowadnik E4.56.
e-prowadniki w systemach spawalniczych e-prowadniki serii E4.56 zachowują się dobrze nawet przy długościach samonośnych i wysokich obciążeniach.
e-prowadniki w systemach spawalniczych Pokrywa R4.56 chroni przewody przed brudem i opiłkami.
e-prowadniki w systemach spawalniczych Trójwymiarowe e-prowadniki triflex R są stosowane do prowadzenia przewodów w robotach laserowych.