Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.
Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
PL(PL)

System odzyskiwania ciepła z maszyn — koncepcja ogrzewania igus z wykorzystaniem ciepła odpadowego

Od 2021 w naszym zakładzie produkcyjnym w Kolonii korzystamy w 100% z zielonej energii elektrycznej. Dzięki wymianie starych wtryskarek na nowe, o 40% bardziej energooszczędne, zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o 11% w stosunku do zwiększonej liczby godzin produkcji. Do ogrzewania naszych budynków produkcyjnych i biurowych używamy gazu. W 2021 przeszliśmy na gaz neutralny dla klimatu, ale niepokoiło nas, że zużywamy zasoby na ogrzewanie, gdy wystarczająca ilość ciepła była już generowana — mianowicie na wtryskarkach. A na rok 2023 mamy ich około 800, rozmieszczonych w kilku budynkach. W jaki sposób udaje nam się wykorzystać ciepło odpadowe? Takie pytanie zadał sobie zespół inżynierów firmy igus i zaczął je wypróbowywać. Wynik: koncepcja ogrzewania bez gazu poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego z maszyn. Plan: nie ogrzewać już żadnych budynków w zakładzie firmy w Kolonii gazem i udostępnić tę koncepcję inżynierom i mechanikom, czyli przemysłowi.

Pomysł

Podczas procesu formowania wtryskowego silniki hydrauliczne wtryskarek nagrzewają się. Aby zapobiec ich przegrzaniu, silniki są chłodzone wodą. Woda chłodząca dostarczana jest przez wieże chłodnicze, z których zimna woda pompowana jest do maszyn. Tam woda chłodząca odbiera ciepło odpadowe z silników, jest podgrzewana i doprowadzana do nagrzewnicy wentylatora. Wentylator umieszczony na termowentylatorze ogrzewa zasysane powietrze, a tym samym ogrzewa halę. Jednocześnie podgrzana woda chłodząca ochładza się podczas tego procesu i jest pompowana z powrotem do wieży chłodniczej i proces zaczyna się od nowa.

System jest zmienny i umożliwia zapewnienie stałej temperatury nawet w poszczególnych obszarach produkcyjnych. Nie wykorzystuje objazdu przez wymiennik ciepła, co prowadziłoby do strat temperatury. Nie jest też konieczne dodatkowe podgrzewanie wody za pomocą sprężarek. Ponieważ ciepło jest pobierane z gorącej wody podczas jej przepływu przez termowentylator, zmniejsza się również zapotrzebowanie na chłodzenie wieży chłodniczej, co z kolei pozwala zaoszczędzić energię.
Schematyczne przedstawienie koncepcji ogrzewania Schematyczne przedstawienie koncepcji ogrzewania

Szczegółowy widok jednostki sterowniczej Szczegółowy widok jednostki sterowniczej

Szczegóły jednostki sterowniczej


Urządzenie opracowane przez naszych inżynierów dba o to, aby nagrzewnica wentylatorowa w hali produkcyjnej była zaopatrywana w maksymalną ilość energii cieplnej i jednocześnie zapobiega uszkodzeniu maszyn przez zbyt wysokie temperatury na powrocie. 
Podgrzana woda chłodząca z maszyn dostaje się do urządzenia przez wlot z prawej strony urządzenia. Woda przepływa przez elektrycznie regulowany zawór kulowy do przepływomierza, który mierzy temperaturę. Temperatura wody chłodzącej w tym obszarze musi być co najmniej taka sama jak temperatura w pomieszczeniu, aby woda mogła być doprowadzona do termowentylatora przez osadnik i ręczny zawór kulowy. W przeciwnym razie elektryczny zawór kulowy blokuje przejście i otwiera obejście poprzez elektryczny zawór kulowy. Woda ochładza się w trakcie przechodzenia przez termowentylator. Temperatura ta jest rejestrowana przez czujnik temperatury. Wydajność cieplną wentylatora można obliczyć na podstawie różnicy temperatur i przepływu, który jest pokazywany na wyświetlaczu. Ponieważ wewnątrz rur znajduje się gorąca woda, urządzenie można zablokować, aby uniknąć poparzeń. Ponieważ w rurociągach powrotnych zawsze znajdują się zanieczyszczenia, do filtrowania grubych cząstek stosuje się osadnik. W celu jego wymiany od czasu do czasu, zawór kulowy można ręcznie odwrócić. Zapobiegnie to spływaniu wody z powrotem z termowentylatora i zalaniu urządzenia.

Co się dzieje dalej


Czasami okres od pomysłu do realizacji przebiega błyskawicznie, tak jak w przypadku naszego projektu "ogrzewanie hali". Testujesz i wypróbowujesz różne rzeczy i nagle przychodzi przełom a Twoi koledzy mogą pracować w koszulkach — mimo że gaz jest wyłączony. Od kwietnia 2023 przygotowujemy się do udostępnienia naszego konceptu bezpłatnie. Będzie to tematem rozmowy na Targach Hanowerskich 2023. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, kiedy i jak można skorzystać z naszej koncepcji ciepła odpadowego, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera lub regularnego odwiedzania tej stronę. 
Rejestracja do newslettera
Ikona schowka

Więcej informacji o firmie igus


Polimery a zrównoważony rozwój

Niewielka fabryka Polimery mogą być zrównoważone. Zrównoważony rozwój naszych produktów rozpatrujemy w trzech fazach: podczas produkcji, w trakcie użytkowania i na końcu żywotności produktu. Od lat szczególnie interesują nas dwa zagadnienia: Produkcja neutralna pod względem CO2 oraz "zero odpadów z tworzyw sztucznych", czyli nieposiadanie żadnych odpadów w produkcji. To właśnie tutaj wiele podjętych przez nas działań, niektóre z nich mniejsze, przybliżają nas do wielkiego celu. 

Z ciekawością wybiegamy w przyszłość

IMPS, targi wewnętrzne, w których można uczestniczyć wirtualnie Badania na obszarze 3800 m2, otwartość na pomysły klienta, oraz coroczna prezentacja naszych innowacji na targach wewnętrznych oraz na całym świecie ... to właśnie jest dla nas innowacja. Chcemy współpracować z naszymi klientami, aby szybciej znajdować odpowiednie rozwiązania. Zwracamy uwagę nie tylko na bieżące problemy, ale również na wyzwania przyszłości. Przykładem jest cyfryzacja, która przebiega obecnie we wszystkich strukturach firmy igus i jest ściśle powiązana z innowacjami w naszej firmie.

Wirtualna wizyta w fabryce igus

Wirtualna wizyta w fabryce igus Czy chcieliby Państwo zobaczyć rdzeń naszej działalności w Kolonii od środka? Zapraszamy do zanurzenia się w naszym świecie 360° VR i odkrycia szerokiej gamy stanowisk oraz obserwacji naszych pracowników podczas pracy. Wszystkim stanowiskom towarzyszą również ciekawe informacje o fabryce i maszynach. Zapraszamy do środka!



Terminy "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" oraz "yes" są prawnie chronionymi znakami towarowymi firmy igus® GmbH/ Kolonia w Federalnej Republice Niemiec oraz, w przypadku niektórych, również w innych krajach. Jest to niepełna lista znaków towarowych (np. oczekujące na rozpatrzenie wnioski o rejestrację znaków towarowych lub zarejestrowane znaki towarowe) firmy igus GmbH lub spółek powiązanych z igus w Niemczech, w Unii Europejskiej, USA i/lub innych krajach lub jurysdykcjach.

igus® GmbH podkreśla, że nie sprzedaje żadnych produktów firm Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES , Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber oraz wszystkich innych producentów napędów wspomnianych na tej stronie. Produkty oferowane przez igus® należą do igus® GmbH.