Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
Historia firmy

Z garażu na świat

1964 - założenie firmy igus GmbH

Każdy początek jest trudny

„Daj mi swoją najtrudniejszą część a znajdę rozwiązanie”, powiedział Günter Blase. Musiał zaryzykować, aby zdobyć Pierburga, swojego pierwszego klienta. Dwójka dzieci siedziała w domu i trzeba było się nimi zaopiekować. Brakowało pieniędzy. Właśnie założył firmę igus ze swoją żoną Margret, a pierwszą wtryskarkę trzeba było jeszcze kupić. Zamówienie z Pierburga było pilnie potrzebne.

Günter Blase w swoim biurze

1965 - Pierwszy produkt

Część, która stanowiła problem dla firmy Pierburg

Günter Blase otrzymał zapytanie od firmy Pierburg. Najbardziej skomplikowaną częścią był stożek zaworu do gaźnika. W 1965 roku nikt nie wpadłby na pomysł użycia polimeru do produkcji tego niewielkiego metalowego komponentu, a co więcej, do wykonania tego za pomocą wtryskarki. Proces produkcji był po prostu zbyt skomplikowany. Dla Güntera Blase nie było powodu, by się poddać. Wszedł do swojego, podwójnego garażu i eksperymentował, dopóki z wtryskarki nie wyszedł pierwszy, doskonały, polimerowy stożek zaworu.

Konik dla Pierburga

1971 - Pierwszy e-prowadnik

igus opracowuje pierwszy e-prowadnik wykonany z polimerów

Utworzenie pierwszego e-prowadnika z tworzywa sztucznego jest symptomatyczne dla igus GmbH: został on opracowany, ponieważ Günter Blase uważnie słuchał producenta tekstyliów Schlafhorst. Schlafhorst szukał nowej koncepcji dla swoich maszyn tekstylnych, aby chronić przewody podczas długich przesuwów w surowym środowisku fabrycznym. igus produkował już łożyska ślizgowe z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Tak zwana seria 20 została utworzona we współpracy z inżynierem mechanicznym. Kamień milowy w automatyce.

e-prowadnik serii E20

1977 - Nowa siedziba główna

Przenosiny do Lochermühle w Bergisch Gladbach

Podwójny garaż w Kolonii-Mühlheim wkrótce stał się zbyt mały. W Bergisch Gladbach koło Kolonii Günter Blase znalazł odpowiedni budynek w zabytkowej dzielnicy przemysłowej Lochermühle.  Umiejscowiony powyżej starych terenów, na których pierwsze fabryki powstały już w 1595 roku, ze względu na położenie obok rzeki Strunde, w tym miejscu istniał właściwy duch przedsiębiorczości, który dał impuls firmie igus.
 

Fabryka igus w Lochermuehle z wtryskarką

1979 - Katalog e-prowadników

igus GmbH publikuje swój pierwszy katalog e-prowadników

Innowacyjny e-prowadnik wykonany z wysokiej jakości polimerów został opracowany i udostępniono kilka wariantów. Aby skutecznie promować produkt, zaprojektowano i wydrukowano pierwszy katalog e-prowadników. Projekt podwójnego katalogu ze spiralnym segregatorem był prekursorem wszystkich materiałów reklamowych firmy igus i drukowanych dokumentów.  

Pierwszy katalog igus dla produktów do zasilania

1983 - Pierwszy materiał łożyska ślizgowego

iglidur G prezentowany jest na targach tworzyw sztucznych „K”

Günter Blase jest znany ze swojego dociekliwego umysłu i pionierskiego ducha. Dlatego było tylko kwestią czasu, aż opracuje własne materiały do łożysk ślizgowych zamiast polegać na materiałach od dostawców. iglidur G był pierwszym materiałem, z którego wykonał łożyska ślizgowe metodą formowania wtryskowego. Łożysko ślizgowe iglidur G, zwane również „wszechstronnym klasykiem” w firmie igus, są nadal częścią asortymentu firmy.  Wyróżnia go wszechstronna użyteczność, podobnie jak w przypadku wszystkich łożysk ślizgowych firmy, jest bezsmarowe i bezobsługowe.
 

Łożyska ślizgowe iglidur Q

1985 - Oddział założony w USA

igus GmbH rozpoczyna światową podróż

Do tego czasu Frank Blase dołączył do firmy i dostrzegł okazję do szybszego osiągnięcia sukcesu w USA dzięki gamie łożysk ślizgowych. Opracowano dwa dodatkowe materiały, iglidur X i iglidur M250, którym przypisano niezbędne wymiary w calach. Początek na Rhode Island był jednak powolny. W 1986 roku oddział przejął młodszy brat Carsten Blase, a Frank wrócił do Niemiec. Dziś igus USA jest jednym z największych z 35 oddziałów, które istnieją za granicą.
 

Oddział firmy igus w USA

1986 - układ słoneczny igus

Frank Blase rozwija układ słoneczny igus

Ludzie tworzą igus takim, jaki jest dzisiaj. Nie tylko pracownicy, ale także klienci. Aby zilustrować filozofię igus i ułatwić jej internalizację, Frank Blase opracował „układ słoneczny” firmy igus, który wizualnie reprezentuje strukturę korporacyjną igus GmbH. Obejmuje wszystkich i wszystko: zespoły, liderów zespołów, menedżerów i kadry kierownicze, a także klienta jako ważny punkt centralny istnienia firmy. W końcu to klient, podobnie jak słońce, jest źródłem energii.  Wszystko działa razem w ramach systemu zorientowanego na zasady chaosu - i gwarantuje, że nie będzie statyczne.

układ słoneczny igus

1986 - Opracowanie pierwszej e-tuby na rynku

Większa ochrona przewodów

Wszędzie tam, gdzie jest obrabiane drewno, zawsze jest dużo wiórów i kurzu. W coraz większej liczbie gałęzi przemysłu e-prowadniki skutecznie chronią przewody przed wieloma obciążeniami związanymi z ruchem. e-tuba R68 została opracowana, aby móc zaoferować system przyjazny dla przewodów również dla branży obróbki drewna i transportu materiałów. Dzięki zamkniętej konstrukcji można zapewnić najlepszą możliwą ochronę przewodów w trudnych warunkach. Ponadto ułatwiają montaż.

R68: pierwsza e-tuba firmy igus

1989 - Pierwszy przewód

igus opracowuje chainflex CF1

e-prowadnik był coraz częściej używany w przemyśle i dlatego nieuniknione było, że odpowiednie przewody stały się przedmiotem uwagi. Rozmawiając z klientami, Frank Blase często słyszał, że słaba jakość przewodu prowadzi do efektów korkociągu, zerwania rdzenia i powstawania pętli w przypadkach przyspieszenia, dużej liczby cykli lub wysokich szybkości. igus już opanował to wyzwanie w przypadku e-prowadników.  Dlatego firma postanowiła opracować własne przewody zoptymalizowane pod względem trybologicznym z innowacyjnym splotem i przyjąć odpowiedzialność za cały system składający się z e-prowadnika oraz przewodów.

Pierwszy przewód chainflex CF1

1991 - Wprowadzenie katalogu elektronicznego

Cyfryzacja obejmuje katalogi w postaci xigus 1.0

Katalogi w formie papierowej nie spełniały już standardów, które ustanowił igus. Klienci mieli otrzymać więcej informacji, a także mogli znaleźć e-prowadniki do swoich indywidualnych zastosowań.  Pierwszy ekspercki system e-prowadników został zaprogramowany i opublikowany na CD-ROMie, program symulacyjny, który mógłby sugerować właściwą konfigurację i oferować różne formy podziału wewnętrznego. Ważny krok w kierunku „Przenoszenie energii w ruchu staje się prostsze”.

xigus 1.0 - Pierwszy katalog elektroniczny firmy igus

1993 - Początek readychain

igus wprowadza konfekcjonowane e-prowadniki, które są gotowe do natychmiastowego montażu

Wszyscy zawsze zadawali ważne pytania w firmie igus: Jak możemy ulepszyć coś dla klienta? Jako jedna odpowiedź z wielu, igus wprowadził na rynek readychain, e-prowadnik, który jest konfekcjonowany z wyprzedzeniem oraz zawiera pożądane przewody w odpowiednich wymiarach, dzięki czemu jest gotowy do natychmiastowego montażu.  I to nie wszystko. Zamawianie stało się łatwiejsze dla klienta, ponieważ teraz trzeba było złożyć tylko jedno zamówienie. readychain może być dostarczony i zamontowany szybciej oraz potrzebuje mniej miejsca na instalację, usprawniając logistykę i może być produkowany bardziej ekonomicznie.

readychain z różnymi przewodami chainflex

1993 - Pierwsza prowadnica wałkowa

igus oferuje teraz prowadnice wałkowe drylin R

Klienci igus coraz częściej pytali o rozwiązania dla ruchu liniowego.  Chcieli wykonywać ruchy ciszej i bez smarowania, ze wszystkimi zaletami, które znali już z asortymentu łożysk ślizgowych iglidur. Wkładka z kompensacją luzu wykonana z materiału o szczególnie niskim współczynniku tarcia była pierwszym produktem na rynku w tym kontekście. Sama nazwa „drylin” wskazywała na to, czym jest: sucha prowadnica liniowa. Innymi słowy, bezsmarowe.

Prowadnica wałkowa drylin R

1994 - Przenosiny do Porz-Lind w Kolonii

igus rośnie - potrzebna jest większa fabryka

Fabryka w starych murach stała się zbyt mała, igus stale się rozwijał we wszystkich dziedzinach. Potrzebna była większa przestrzeń produkcyjna i więcej miejsca dla personelu. Nie tylko przez kilka lat, ale na dłuższą metę jako stała baza, fabryka, która może rozwijać się wraz z firmą. Znany brytyjski architekt Sir Nicholas Grimshaw był zafascynowany odprawą, a także obrazem układu słonecznego, który odzwierciedla kulturę korporacyjną. Powstał budynek, który ma uderzające żółte pylony i wyróżnia się otwartością, elastycznością i niezwykłym, jasnym designem, który od tego czasu pozostawia wrażenie na pracownikach i przechodniach.

Fabryka igus w Porz-Lind w Kolonii

1994 - Wprowadzenie samonastawnych łożysk

Łożyska igubal poszerzają zakres produktów igus

Tworzenie samonastawnych łożysk było logiczną konsekwencją ciągłego rozwoju materiałów i wzrostu liczby możliwych zastosowań. Wyprodukowana metodą wtrysku 2-komponentowego, oprawa jest uformowana nad wewnętrzną czaszą kulistą, pozostając jednocześnie ruchomą. Asortyment produktów igubal nieustannie rośnie, ale niezależnie od nowych materiałów i kształtów, niektóre rzeczy pozostają takie same: łożyska nie wymagają smarowania, konserwacji i są bardziej ekonomiczne niż łożyska metalowe.

Samonastawne łożyska igubal

1999 - Utworzenie oddziału w Chinach

Przedstawicielstwo w Kraju Uśmiechów

Chiny stawały się coraz bardziej wartościowszym rynkiem dla igus. Potrzebne były również e-prowadniki, przewody i łożyska ślizgowe firmy Porz-Lind w Kolonii. W celu lepszej koordynacji i zarządzania relacjami biznesowymi powstała filia w Chinach tuż przed przełomem tysiąclecia. Dziś jest największym oddziałem.

Oddział igus w Chinach

2003 - e-prowadnik triflex

igus opracowuje pierwsze e-prowadniki specjalnie dla robotów przemysłowych

W wielu obszarach produkcji przemysł coraz częściej wprowadza automatyzację, a zatem zastosowanie robotów. Jednak ze względu na duży promień ruchu roboty stawiają szczególne wymagania dotyczące bezpiecznych i niezawodnych systemów zasilania. igus przedstawia pierwsze specjalne rozwiązania dla robotów, które radzą sobie ze skręcaniem i pracą przez całą dobę, oraz są bardzo elastyczne. Wprowadzenie na rynek serii produktów triflex. Pasujące przewody, które poradzą sobie z tymi samymi warunkami, pojawiają się później.
 

e-prowadnik triflex

2003 - prowadnice profilowe drylin W

Sygnał początkowy dla rozbudowanego systemu modułowego prowadnic liniowych

igus produkuje swóją pierwszą prowadnicę profilową w postaci drylin W. Również w tym przypadku zwycięskie argumenty były takie, że elementy ślizgowe są całkowicie bezsmarowe i bezobsługowe. Ich odporność na zabrudzenia, kurz i wilgoć sprawia, że można je stosować w wielu trudnych warunkach. Kolejną zaletą jest to, że działają bardzo cicho, zwłaszcza w przypadku długich okresów użytkowania, gdy wiele maszyn pracuje równolegle. Dzięki modułowemu systemowi firma igus ułatwia klientom konfigurację odpowiedniej prowadnicy liniowej. Wszystkie są odporne na zużycie.

Prowadnica liniowa drylin W

2008 - łożysko kulkowe xiros

Brak smarowania dzięki wysokowydajnym polimerom

Każde dziecko jest zaznajomione z łożyskami kulkowymi, można je znaleźć w rolkach, na skuterach dla dzieci i tak dalej, oraz są niemal codziennym elementem. Męczące smarowanie jest czymś, z czym stykają się wszyscy użytkownicy na pewnym etapie. W tym miejscu igus powrócił również do swojego zestawu polimerowych sztuczek i opracował pierwsze łożyska kulkowe z tworzyw sztucznych, które powodują bardzo małe tarcie. „xiros” pochodzi od greckiego słowa „suchy”. Produkty te są również bezsmarowe i bezobsługowe. Ważą mniej niż metalowe łożyska kulkowe, a ponieważ są bardziej higieniczne, nadają się do znacznie szerszego zakresu zastosowań.

Łożyska kulkowe xiros

2009 - Rozbudowa fabryki

Elastyczna struktura zaczyna być używana

Przyszłościowy projekt fabryki z żółtymi słupami teraz się odpłaca. igus zwiększa wielkość fabryki o 60%. Więcej maszyn, więcej narzędzi, więcej miejsca do przechowywania, jest miejsce na wszystko w przestronnym budynku. I wciąż jest wystarczająco dużo miejsca na dalszą rozbudowę.
 

Wielkość fabryki igus wzrosła o 60%

2009 - Rozpoczęcie robolink

Rozpoczyna się rozwój ekonomicznych ramion robotów

robolink W był pierwszym ekonomicznym ramieniem robota firmy igus. Rozwój rozpoczął się od zakupu patentu na ramię przegubowe z napędem linowym. Zaledwie kilka lat później rozwój robolink był wielkim krokiem naprzód, a seria D została opracowana. Napęd był główną różnicą w stosunku do poprzednich modeli. Przegubowy robot robolink D został przeniesiony za pomocą napędów bezpośrednich.

Ramię chwytaka robolink W

2010 - e-prowadnik twisterband

Niezawodnie i bezpiecznie prowadzenie przewodów, gdy występują obroty 7000 stopni

Dzięki igus twisterband wprowadza na rynek własny e-prowadnik dla obrotowego zasilania. Dzięki ruchowi obrotowemu 7000 stopni w poziomie i do 3000 stopni w pionowych pozycjach montażowych, jest to ekonomiczne rozwiązanie dla ruchów obrotowych w bardzo małej przestrzeni. Konstrukcja wygląda futurystycznie, ale jest bardzo łatwy w obsłudze. Spoiler: w 2011 r. Ten e-prowadnik otrzyma nagrodę za projekt red dot.

e-prowadnik twisterband

2010 - Półprodukty z materiałów iglidur

Pierwszy półprodukt wykonany ze sprawdzonych materiałów iglidur

igus posiada już wysokowydajne polimery w wielu różnych formach. Dlaczego też nie półprodukty?, pomyślał igus GmbH w 2010 roku. Od tego czasu półprodukty iglidur są dostępne w postaci płyt, prętów okrągłych lub drążonych.  Zaletą jest to, że w przypadku półproduktów klienci mogą sami tworzyć własne części i korzystać z zalet związanych z wieloma różnymi materiałami iglidur. Alternatywnie, igus oferuje usługi produkcyjne i maszyny iglidur, zgodnie z wymaganiami klienta.
 

Półprodukt iglidur

2011 - osie liniowe drylin E

Osie liniowe drylin teraz z napędem i silnikiem

„E” jak w „elektrycznym” mówi wszystko. igus dostarcza teraz napędy i silniki do osi liniowych drylin. W sklepie online klient może teraz skonfigurować kompletną oś liniową, w tym silnik, przewody łączące i części wbudowane, za pomocą kilku kliknięć myszą. Ponadto wyszukiwarka kalkuluje indywidualną cenę napędu liniowego, zużycie silnika krokowego oraz trwałość napędu przeliczoną na ilość podwójnych cykli. W tym przypadku „E” może również oznaczać „łatwą konfigurację”.
 

drylin® E

2012 - Drugie rozbudowanie fabryki

Fabryka igus w Porz-Lind w Kolonii znów się powiększa

Jakby Günter Blase spodziewał się tego już w 1994 roku. Pewnie miał na to nadzieję. igus GmbH nadal się rozwija i potrzebuje więcej miejsca. Na szczęście było to już przewidziane na etapie planowania, a obszary produkcyjne i stanowiska pracy biurowej przesunęły się ponownie w obrębie czterech ścian w Spicher Strasse. Możliwa jest przyszłościowa architektura Sir Nicholasa Grimshawa.

Fabryka igus, w tym ostatnie rozbudowanie

2014 - iglidur na trasie

Inteligentny samochód z 56 zwykłymi łożyskami iglidur wyrusza w światową trasę

W 30 rocznicę powstania iglidur inteligentny samochód został wyposażony w łożyska ślizgowe iglidur i wysłany w podróż po całym świecie.  Mały samochód przejechał przez 30 krajów w ciągu 14 miesięcy. Dzięki tej kampanii firma igus zademonstrowała wiele możliwych zastosowań swoich polimerowych łożysk ślizgowych i specjalne zalety materiałów iglidur na całym świecie.

iglidur w trasie na plaży w Brazylii

2016 - Usługa druku 3D

igus drukuje odporne na zużycie części wykonane z wysokowydajnych polimerów

Włókna o nawet 50-krotnie większej odporności na zużycie, części wydrukowane 3D, które poradzą sobie z tak wieloma ruchami jak części formowane wtryskowo - to była obietnica, dzięki której firma igus rozpoczęła swoją usługę drukowania 3D. Firma oferowała również proszek SLS, drukowane narzędzia do formowania wtryskowego i bezpłatne usługi online. Możliwość obliczenia żywotności części online jest wyjątkowa w skali światowej. igus dotrzymuje obietnic.

Drukarka 3D z filamentem

2016 - inteligentne polimery

Konserwacja predykcyjna z wysokowydajnymi polimerami

Komponenty firmy igus są odporne na zużycie i zawsze działają dłużej w aplikacjach, w wyniku czego przedsiębiorcy muszą wykonywać mniej prac konserwacyjnych. Dzięki swoim inteligentnym tworzywom sztucznym firma igus wprowadza czujniki i systemy transmisyjne, które wykrywają zużycie w odpowiednim czasie oraz umożliwiają planowaną wymianę dzięki emisji odpowiedniego sygnału. Wyklucza to możliwość najgorszego scenariusza, a mianowicie uszkodzenia lub awarii maszyny. Oszczędza to czas, kłopoty i pieniądze. I zwiększa wydajność.

e-prowadniki i przewody chainflex z inteligentnych polimerów

2019 - RBTX lean robotix

Platforma dla użytkowników i dostawców, komponentów ekonomicznej robotyki

igus uruchamia platformę, która szybko i łatwo łączy użytkowników oraz dostawców komponentów ekonomicznej robotyki. Użytkownicy mogą stworzyć ekonomiczne rozwiązanie z zakresu robotyki, które odpowiada ich wymaganiom i budżetowi. Dostawcy komponentów robotyki mogą prezentować swoje produkty szerszej publiczności na nowym rynku.

Logo RBTX - lean robotix

Rzut okiem na igus®

Rok założenia
 
Sprzedaż
 
Pracownicy (na całym świecie)
 
Inwestycja w R+D & cyfryzację
 
Największe laboratorium testowe
 
Oddziały
 
Patenty
 
Klienci igus
 
 
Produkty

 

1964
 
€748 million
 
4.150
 
€51,7 million
 
3,800 m2, ponad 15 000 przeprowadzonych testów rocznie
 
35
 
1,422 patentów i 238 zarejestrowanych konstrukcji
 
Ponad 200 000 na całym świecie w 50 branżach
 
Ponad 234 000 artykułów dostępnych z magazynu:
e-prowadniki, przewody, łożyska ślizgowe, technologia liniowa, półprodukty, Druk 3D i Ekonomiczna Automatyzacja.

Oś czasu z ważnymi, kluczowymi danymi dotyczącymi historii igus®  

Nasze trzy główne obietnice dla klientów

  • Koszty w dół - Żywotność w górę.  Przynajmniej jeden z nich jest zawsze prawdziwy dla naszych produktów, w przeciwnym razie przestajemy je sprzedawać.
  • Żywotność tworzywa sztucznego iglidur® może być obliczona online w łatwy i bezpłatny sposób.
  • Szybka dostawa już od 24 godzin.

Logo ze znakiem euro, uściskiem dłoni i samochodem dostawczym  

Newsletter

Monitor, tablet i smartfon z newsletterem firmy igus  

igus GmbH

Główny budynek igus