igus® inwestuje w recykling chemiczny Mura Technology Limited


Technologia HydroPRS odzyskuje zasoby z odpadów z tworzyw sztucznych w ciągu 20 minut

Każdego roku osiem milionów ton plastiku kończy w oceanach świata. Utracone w ten sposób zasoby są warte około 80 miliardów dolarów. Problem: do tej pory większość plastików spalano, a tylko 14% poddawano recyklingowi. Na całym świecie zawsze pozostają odpady zmieszane. W przypadku nietechnicznych tworzyw sztucznych jest ich od 100 do 1000 razy więcej. W tym miejscu recykling chemiczny firmy Mura Technology Limited oferuje nowe rozwiązania. Hydrotermalne rozwiązanie do recyklingu tworzyw sztucznych (HydroPRS) zostało opracowane w 2007 i przetestowane w pilotażowej instalacji w Australii przez 10 lat.

Dzięki technologii HydroPRS plastikowe odpady, których wcześniej nie można było poddać recyklingowi, można ponownie przekształcić w olej, w ciągu 20 minut. Jest to bardziej oszczędne pod względem wykorzystania zasobów niż wydobywanie paliw kopalnych z ziemi. Do oddzielenia komórek i ponownego ich połączenia wykorzystywana jest jedynie woda, wysokie temperatury oraz odpowiednie ciśnienie. Tylko jeden zakład może przetwarzać aż 20 000 ton plastiku rocznie i redukować emisję CO2 o 28 180 ton metrycznych. Odpowiada to rocznemu zużyciu 5983 samochodów lub rocznemu zapotrzebowaniu na energię dla 4914 gospodarstw domowych.

Tradycyjny recykling tworzyw sztucznych vs. recykling z użyciem HydroPRS

Schemat tradycyjnego recyklingu tworzyw sztucznych W przypadku tradycyjnego recyklingu plastiku — wykorzystywanego także przez igus w programie eko-prowadnik — wszystkie odpady muszą być sortowane według składników przez rozdrobnieniem. Granulki można następnie wykorzystać do wytworzenia nowych polimerowych produktów metodą formowania wtryskowego lub przez wytłaczanie.
Wykres technologii Cat-HTR Technologia HydroPRS przekształca nieposortowane odpady w olej, w ciągu 20 minut w sposób oszczędzający zasoby. Ropę naftową można później wykorzystać jako smar, wosk lub do produkcji nowych, wysokiej jakości granulatów z tworzyw sztucznych.

igus wspiera gospodarkę obiegową tworzyw sztucznych

W przyszłości recykling chemiczny może wykorzystać swoje atuty tam, gdzie recykling konwencjonalny nie może się posunąć dalej. Aby wesprzeć firmę Mura w fazie startowej i pomóc technologii w osiągnięciu światowego przełomu, firma igus zainwestowała cztery miliony funtów brytyjskich (4,7 mln euro) w styczniu 2020, a wiosną 2021 roku zwiększyła inwestycję do łącznej kwoty 5 mln euro. Dzięki temu wsparciu oraz nawiązaniu i rozszerzeniu kolejnych partnerstw, Mura mogła rozpocząć budowę pierwszej, komercyjnej instalacji HydroPRS. Jest ona budowana w parku przemysłowym Wilton International w Teesside, w północno-wschodniej Anglii, a jego uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023.

Proces ten jest planowany w następujący sposób: firmy zajmujące się odpadami dostarczają odpady z tworzyw sztucznych, aby osiągnąć swoje cele w zakresie recyklingu. Następnie otrzymuje się ropę, która jest dostępna w cenie podobnej do oleju kopalnego. W pierwszej fazie, w Teesside mają zostać zbudowane cztery katalityczne reaktory hydrotermalne, aby przetwarzać ponad 80 000 ton odpadów z plastiku rocznie. Ponadto planowane są kolejne zakłady m.in. w Niemczech, USA i Azji.
Model nowego zakładu HydroPRS w parku przemysłowym Wilton International Obecnie w brytyjskim parku przemysłowym Wilton International powstaje pierwszy na świecie zakład HydroPRS.
W kwietniu 2021, kolejnym partnerem został Dow Chemical, druga co do wielkości firma chemiczna na świecie. Współpraca jeszcze bardziej przyspieszy skalę zaawansowanego procesu recyklingu Mura: Dow wykorzysta wydobyte surowce do opracowania nowych tworzyw sztucznych dla opakowań żywności i innych produktów, które ostatecznie po recyklingu trafią z powrotem do globalnych łańcuchów dostaw.

Sierpień 2022 — postęp budowy pierwszego zakładu

W kwietniu 2021 Mura Technology Ltd. rozpoczęła budowę pierwszego na szeroką skalę zakładu recyklingu nieposortowanych odpadów z tworzyw sztucznych w Anglii. Podobnie jak w innych sektorach gospodarki, na projekt wpłynęła pandemia i niedobory surowców. Prace budowlane postępują szybko, a do lokalnych magazynów dostarczono szereg urządzeń i maszyn. Pierwsza instalacja na miejscu odbyła się 15 lipca. Lipiec 2022. Cel to uruchomienie zakładu na początku 2023.
Film przedstawiający duży plac budowy w Anglii