Wiercenie to powodujący powstawanie wiórów proces, w którym tworzone i obrabiane są walcowate wgłębienia w przedmiotach obrabianych, lub, częściej, w którym tworzone lub poszerzane (nawiercane) są otwory lub przewierty w ciałach stałych.
Frezowanie oznacza powodujący powstawanie wiórów proces wykonywany na metalu, drewnie lub tworzywach sztucznych za pomocą narzędzi frezarskich. Proces ten przeprowadzany jest z wykorzystaniem specjalnych obrabiarek, najczęściej frezarek lub centrów obróbczych. W przeciwieństwie do obracania, ruch tnący niezbędny do usunięcia wiórów osiągany jest poprzez obrót narzędzia tnącego w stosunku do zaciśniętego w miejscu na stole roboczym nieruchomego przedmiotu obrabianego. W zależności od budowy, ruchy posuwowe mogą być wykonywane w osi X, Y oraz Z (także w kilku naraz) bądź wzdłuż odpowiedniej osi obrotu.
Piłowanie to powodujący powstawanie wiórów proces obejmujący koliste lub prostoliniowe ruchy tnące. Piłowanie stosowane jest między innymi do cięcia przedmiotów obrabianych, przycinania na długość prętów i profili, wycinania otworów w panelach oraz wycinania rowków i szczelin. W przypadku tego procesu wieloostrzowe narzędzie wykonuje zarówno ruchy tnące, jak i posuwowe.
Wygładzanie to powodujący powstawanie wiórów proces wykorzystujący narzędzia wieloostrzowe, których geometrycznie nieokreślone powierzchnie tnące tworzone są przez liczne osadzone elementy ścierne wykonane z naturalnych lub syntetycznych materiałów ściernych. Usuwają one materiał przy wysokich prędkościach, zazwyczaj przy nieciągłym styku pomiędzy przedmiotem obrabianym a ziarnem ściernym.
Klejenie krawędziowe z wykorzystaniem technologii laserowej wiąże się z topieniem określonej powierzchni materiału krawędziowego za pomocą promieni lasera. W momencie przyciśnięcia materiału krawędziowego w strefie styku, stopiony materiał krawędziowy przenika do przedmiotu obrabianego, tworząc, w miarę chłodnięcia, pełne wiązanie pomiędzy przedmiotem obrabianym i materiałem krawędziowym. Proces ten nie powoduje powstania widocznej przerwy pomiędzy przedmiotem obrabianym a materiałem krawędziowym. Skuteczność przy klejeniu krawędziowym wykazują proces z wykorzystaniem lasera CO2 oraz proces z wykorzystaniem lasera diodowego. Oba procesy wykorzystują materiał krawędziowy jako faktyczną powierzchnię klejącą oraz współwytłaczaną powierzchnię funkcjonalną wykonaną z polimeru. Ta powierzchnia funkcjonalna ma grubość zaledwie kilku dziesiątych milimetra i stanowi "kotwicę" przyczepiającą materiał krawędziowy do przedmiotu obrabianego przez topnienie, przenikanie i chłodnięcie.
e-prowadnik do regulacji chwytaka podciśnieniowego
2e-prowadnik do elementów ssących
3Oś Z - różne przewody do zasilania narzędzia
4Oś Y - e-prowadnik do przesuwu poprzecznego - przewody sterownicze, transmisji danych, silnikowe oraz węże pneumatyczne
5Podstawa maszyny
6Moduł obrabiający
7Oś X - e-prowadnik do przesuwu podłużnego - przewody sterownicze, transmisji danych, silnikowe oraz węże pneumatyczne