Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Robot ścierający do grafik

Hans-Böckler-Schule (school) w Berufskolleg of Münster

Drużyna projektu:

Jan Hallek, Guido Madsack, Jürgen Reinker (Hans Böckler-Schule) Dr. Ryszard Moroz (Westphalian Muzeum Sztuki k Historii Kultury)

Przedmiot:

Zaprojektowanie maszyny do automatycznego, suchego czyszczenia obrazów historycznych.


Robot ścierający łączy technologię i historie kultury.

manus® 2007

Ryszard Moroz dba o 120 000 obrazów,jako konserwator w muzeum sztuki i historii kultury w Westfalii, który przygotowuje je codzinnie w celu wystawy. Jak dotąd te zbrudzone i często delikatne obrazy musiały być czyszczone ręcznie. Trzeba było przeznaczyć ok.. 2,5 godziny na wyczyszczenie powierzchni 800 x 600 mm. Moroz chciał oszczędzic mnóstwo czasu poprzez stosowanie gumki.

Wzbudziło to ciekawość 3 studentów inżynierii mechanicznej na Hans-Böckler-Schule w Münster. Jan Hallek, Guido Madsack i Jürgen Reinker zdecydowali się wykorzystac ten temat jako swoją prace dyplomową. Stworzyli oni pierwszego na świecie robota czyszczącego do obrazów.

Eraser robot Ręczne czyszczenie obrazów zajmuje mnóstwo czasu.
W celu usuniecia brudu z powierzchni obrazu, gómka powinna poruszać się naprzód ruchem obrotowym i naciskac na powierzchnię z siłą ok. 0,6 N.

Zespół określil wymagania urządzenia za pomocą burzy mózgów. Stabilność kształtu, niskie interferencje, praca na sucho, cicha praca, i dobry stosunek wydajność/cena sa tylko niektórymi z kluczowych, które były brane pod uwage podczas doboru materiałów urządzenia. Po dokładnym oszacowaniu kosztów i porównaniu produktów kilku dostawców, zespół doszedł do wnisoku iż produkty igus® optymalnie spełniają wymagania i jednoczesnie są dobrą alternatywą cenową.


"Jesteśmy zdumieni zaangażowaniem, ambicją studentów. Od czasu sponsorowania plikacji do startu pracy robota, wspólpraca rozwijała się w bardzo profesjonalny sposób" mówi Stefan Niermann ( nadzorca projektu igus )

Oznaczanie komponentów na glowicy gumki
Zespół projektu: Guido Madsack, Jan Hallek, i Jürgen Reinker (od lewej do prawej) W tle, zadowolony Dr. Ryszard Moroz.

Więcej o zastosowanych produktach

Więcej interesujących aplikacji z różnorakich gałęzi przemysłu.

Do konkursu manus®