Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Minuty zamiast dni: Kompletne rozwiązanie firmy igus® skraca czas montażu centrów obróbczych

Dzięki gotowemu do montażu systemowi readychain® firmy igus® koszty przetwarzania mogą zostać obniżone, a błędy zredukowane

W zautomatyzowanych centrach obróbczych, tajwański producent narzędzi Hartford używa w pełni konfekcjonowanych systemów e-prowadników igus®. Wyklucza to wiele etapów przetwarzania dla producenta, skracając czas montażu od kilku tygodni do zaledwie połowy dnia. Dzięki readychain® od igus® klienci mogą jednocześnie polegać na otrzymywaniu niezawodnego rozwiązania z jednego źródła.

readychain®

E-prowadniki firmy igus, w tym przewody i rama montażowa, są dostarczane do Hartford jako w pełni zmontowane readychains®. E-prowadniki, w tym przewody i rama montażowa, są dostarczane do Hartford jako w pełni konfekcjonowane readychains®.

 
Szybki montaż

Dzięki readychain® firmy igus®, systemy zasilania są montowane w ciągu połowy dnia zamiast kilku tygodni.

 
 

W bardzo niewielu branżach, czasy przepustowości są tak samo ważne, jak w przemyśle obróbczym. Eliminowanie poszczególnych etapów pracy oznacza, że można osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach przetwarzania. Inżynierowie z Hartford, największego producenta centrów obróbczych CNC na Tajwanie zdają sobie z tego sprawę. Producent ma 50 lat historii eksportowania ponad 46 000 maszyn do 65 różnych krajów.

Od 2017 roku firma opracowuje sprzęt CNC z serii AERO - największe, zautomatyzowane centra obróbcze do bardzo dużych komponentów potrzebnych na przykład w przemyśle lotniczym. W tej branży precyzja i niezawodność są kluczowymi czynnikami. Dlatego dla Hartford, szczególnie ważne było posiadanie niezawodnych urządzeń zasilających od szafy sterowniczej po ruchome części, w tym śruby pociągowe i silniki. Jednocześnie wszystkie informacje dotyczące pozycji i dynamiki osi muszą być przekazywane z powrotem do układu sterowania bez żadnych przeszkód. W pierwszym modelu z tej serii, AERO626, dzieje się to przy przyśpieszeniach do 0,5 g i maksymalnej szybkości przesuwu do 60 m/min.

Niezawodne, kompletne rozwiązanie z jednego źródła

Z tego powodu inżynierowie Hartford zwrócili się do firmy igus®, specjalisty motion plastics®. igus® jest jedynym dostawcą, który opracowuje e-prowadniki, a także przewody zaprojektowane specjalnie do tego zastosowania.Tak zwane "readychains®" są konfekcjonowane zgodnie z wymaganiami klientów w 12 lokalizacjach na całym świecie, a następnie dostarczane jako systemy gotowe do montażu.
Firma igus® przedstawiła Hartford rozwiązanie dla jednostek z serii AERO. E-prowadniki igus® umożliwiły inżynierom firmy Hartford znaczne zmniejszenie przestrzeni montażowej. Jednym z powodów jest to, że wszystkie przewody chainflex® na maszynie mają odporny na olej płaszcz zewnętrzny PUR. Ponieważ dodatkowe węże ochronne są zbyteczne ze względu na tę cechę, zmniejsza się ilość miejsca potrzebnego na przewody, a tym samym rozmiar prowadników. Brak węży ochronnych zmniejsza koszty i ułatwia także konserwację.
 
W procesie bliskiej współpracy między igus® Taiwan oraz Hartford stworzono trójwymiarowy model readychains® wdrożony z ramą montażową w celu symulacji procedury montażu. Korzyści widać natychmiastowo: Pierwszy e-prowadnik wyposażony we wszystkie przewody elektryczne został zamontowany na maszynie w ciągu godziny. Drugi prowadnik z wężami hydraulicznymi został zamontowany jeszcze szybciej, w czasie zaledwie 40 minut.

Etapy pracy zostały wyeliminowane, aby znacząco zwiększyć produktywność

Zwykle producenci obrabiarek starają się unikać sytuacji, w których zbyt wiele różnych etapów pracy w systemie wykonywanych jest w tym samym czasie. Wiele pracy ręcznej wykonywanej przez różnych pracowników automatycznie nie zwiększa efektywności; wręcz przeciwnie, zwiększa prawdopodobieństwo występowania błędów. Używając igus® readychains®, wszystkie cztery e-prowadniki firmy igus® można w pełni zamontować w ciągu połowy dnia. Wcześniej, dwóm pracownikom zajmowało to półtorej tygodnia pracy na osi X systemu AERO i kolejny tydzień na zasilanie osi Y i Z. W ten sposób Hartford jest w stanie wyeliminować niektóre etapy pracy, obniżyć koszty przetwarzania, a jednocześnie znacznie poprawić produktywność. W oparciu o sprawdzoną jakość igus® readychains®.

Zastosowane produkty można znaleźć tutaj
Więcej interesujących zastosowań z różnych dziedzin można znaleźć tutaj:

Porady

Z przyjemnością osobiście odpowiem na Państwa pytania

Wysyłka i doradztwo

Osobiście:

Od poniedziałku do piątku od 7:00 do 20:00.
Soboty od 8:00 do 12:00.

Online:

24h