Po 2560 kilometrach testowych z wałkami z włókna węglowego jest to pewne: iglidur® J260 najlepiej nadaje się do wałów z włókna węglowego

Zwłaszcza przy transporcie materiałów sypkich, coraz ważniejsze staje się instalowanie lekkich i wytrzymałych materiałów, aby zredukować masę, zużycie energii i koszty.
 
Przetestowano wały z włókna węglowego w połączeniu z różnymi łożyskami iglidur®. Określone wskaźniki zużycia poszczególnych materiałów są bardzo różne - a także częściowo zaskakujące dla ekspertów materiałowych igus®. Nie każdy materiał iglidur®, który należy do długodystansowców na wałkach metalowych, dobrze sobie radzi z wałkami z włókna węglowego.
 
Połączenie wałków z włókna węglowego i łożysk polimerowych może początkowo wydawać się zbyt specyficzne i niemożliwe. Ale wały z włókna węglowego stają się coraz bardziej interesujące do różnych zastosowań ze względu na ich właściwości materiałowe. Charakteryzują się one szczególnie niską masą i jednocześnie wysoką wytrzymałością na zginanie.
 
25 różnych wysokowydajnych polimerów przetestowano w połączeniu z wałkami z włókna węglowego, aby dowiedzieć się, która kombinacja jest najlepsza pod względem współczynnika zużycia. W tym celu, na stanowisku testowym pokonano 2560 kilometrów krótkich skoków liniowych.
 
Poniżej przedstawiamy niektóre szczegóły testu:

Obciążenie promieniowe łożysk: 1 MPa

Prędkość wału podczas ruchu liniowego: 0,1 m/s

Temperatura: 23 °C

Krótki skok liniowy przy współpracy z wałami z włókna węglowego
P= 1 MPa, v= 0,1 m/s, T= 23 °C
Oś y: współczynnik zużycia [µm/km]

Wniosek:

Po 2560 kilometrach przebytej drogi przy współpracy z wałami z włókna węglowego wyraźnie widać: najlepszym materiałem w takim połączeniu jest iglidur® J260, którego współczynnik zużycia wyniósł zaledwie 0,53 µm/km.

iglidur J - dane materiałowe

iglidur® J - specjalista od szybkich i wolnych ruchów

Więcej informacji na temat wałków z włókna węglowego drylin

Informacje i przykłady aplikacji można znaleźć tutaj.