Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Wiatr, piasek i slońce: Plastikowe łożyska ślizgowe dla techniki solarnej.

Conergy stsosuje komponenty igus® w nowych systemach solarnych.

Zawsze pod odpowiednim kątem do słońca: Jest to gwranacja nowych ruchomych systemów solarnych SolarOptimus firmy Conergy AG. Dwuosiowy system napędu sterowany poprzez algorytm astronomiczny zwiększa wydajność czystego źródła energii o ok.. 30 %. Dla bezobsługowej długotrwałej pracy linii pod wpływem ekstremalnych czynników pogodowych, Conergy zdecydowało się na stosowanie komponentów igus®- głowic przegubowych, tulejii oraz jednostek liniowych.

W warunkach energii wiatrowej oraz technologii solarnej, Niemcy zajmują czołowe miejsce w produkcji maszyn oraz całych linii. Firma Conergy AG zainstalowała pierwszy system solarny już w 1996 w Hamburgu, dzisiaj oferuje już szeroką game produktów dla produkcji energii, ciepła oraz chłodzenia. Wymienione jako lista produktów dostepnych z magazynu w TechDAX od marca 2005, Conergy zwiększyło sprzedaż o 1830% !!!! Dzięki temu, Conergy jest pośród najsilniej rozwiniętych firm technologicznych w Niemczech.

Sukces Conergy został zbudowany z jednej strony poprzez oferowanie kompletnych rozwiązań na całym świecie do generowania odnawialnej energii ( wiatr, słońce oraz biomasa ) wliczając projekty, serwis i finansowanie. Z drugiej strony, imponujący wzrost poprzez rozwijanie i wytwarzanie własnych, nowych produktów. Jedna z najbardziej noweczesnych fabryk w Europie do produkcji w pełni zintegrowanych systemów solarnych powstaje obecnie we Frankfurcie nad Odrą, Conergy zainwestowało w nią ok. 250 milionów euro. Po ukończeniu zatrudniać będzie ponad 1000 osób.

Hiszpania: Dzięki systemom SolarOptimus, elektrownia słoneczna działa w słonecznych regionach i może zwiększyć swoją wydajność o ponad 30%.

Pragmatyczne decyzje "zbuduj lub kup"

Pytanie "zbuduj lub kup"? Jest bardzo dokładnie analizowane przez Bernd'a Krabbe, dyrektora sekcji inżynieryjnej i serwisu "Global Technology Team (GTT) Electronics" w siedzibie w Hamburgu: "Przeglądamy rynek w celu znalezienia gotowych systemów, które spełniały by wysokie wymagania nasze i naszych klientów. Jeżli go jeszcze nie ma, to my tworzymy ten produkt. " W systemie jezdnym elektrowni fotowoltaicznych, dostępne produkty oczywiście nie spełniają wysokich wymagań , jako, iż stworzyliśmy niedawno własny produkt : " SolarOptimus"

System jezdny zwiększa wydajności

Zadaniem systemu jest zawsze idealnie pozycjonować generatory w kierunku promieniowania słonecznego - inwestycja, która się zwraca ponieważ można zwiększyć uzyskaną ilość energii o ponad 30 % przy pomocy dwuosiowego systemu jezdnego. W Niemczech i krajach sąsiednich, idelane położenie modułu PV jest wykrywane przez jasność czujników - w wypadku zachmurzenia, czujniki zawsze przesuwają się w kierunku najjaśniejszego obszaru. Może to brzmieć jako astronomiczny algorytm działający w Niemczech ale to nie jest odosobniony przypadek. Jakkolwiek w Europie południowej, gdzie niebo jest często bezchmurne i bardzo jasne, systemy pozycjonujące moduły zawsze w kierunku promieniowania słonecznego są bardziej efektywne.

Tuleje iglidur® są zainstalowane w głównych osiach systemu jezdnego. Zapewniają niskie tarcie ruchów obrotowych nawet w niesprzyjających warunkach.

Długa żywotność nawet w ciężkich warunkach.

Ten system sterowania jest również stosowany w systemie SolarOptimus, który został stworzony specjalnie dla refionów południowych o dużym nasłonecznieniu. Menadżer produktu Philipp Vanicek: "Moduły przesuwają się w dwóch poziomych osiach wg astronomicznego algorytmu. "Podczas tworzenia systemu ramowego, długa żywotność i brak konieczności smarowania były brane pod uwagę ponieważ urządzenia często pracują w obszarach przenośnych, bez dostępnego personelu. 'Projektanci unikali słożonych systemów napędu i zastosowali proste elementy o wysokiej jakości. Dotyczy to silników jak również elementów łożyskowania. Bernd Krabbe, kolejny dyrektor tworzenia projektu SolarOptimus: " Wyjaśniliśmy nasze wymogania kilku dostawcom łożysk i oczekiwaliśmy propozycji rozwiązania. " Podczas procesu, należało brac pod uwagę bardzo często suche lokalizacje elektrowni słonecznych, jak również cięzkie warunki pracy w piasku i kurzu. Dodano ekstremalne temperatury, w których łożyska muszą bezawaryjnie pracować.

"iglidur®" w głonych punktach łożyskowania

Pod względem tych wymagań, rozwiązanie zaprezentowane przez igus® było najbardziej przekonujące: Wszystkie punkty łożyskowania SolarOptimus są wyposażone w produkty igus®. Plastikowe łożyska w głównych osiach ok.. 20-metrowej ramy zapewniają niskie tarcie i bezobsługowość łożyskowania. 'Zintegrowany smar stały polimerów o wysokiej wydajności ponadto zapewnia brak przyciągających brud smarów.

Conergy stosuje uniwersalny iglidur® G spośród wielu materiałów iglidur®, który jest odpowiedni dla oscylacyjnych i obrotowych ruchów o niskich lub średnich prędkościach. Niewrażliwość na brud jest kolejną ważną własnością tulejii iglidur® G.

Dla kinematyki systemu regulacji, Conergy zdecydowało się zastosować liniowe łożyska drylin® od igus®'a.

Łożysko slizgowe do odciążenia silnika.

W celu odciążenia napędów, projektanci w Conergy zastosowani w kinematyce regulacji systemu łożyska ślizgowe. Tutaj również zastosowano polimery o wysokiej wydajności od igus®'a: Liniowe łożyska ślizgowe drylin® zapewniają dokładne prowadzenie liniowe osi. Oprawa łożyskowa drylin® W wykonana w odlewanego cynku porusza się na stabilnym profilu szyny; trybologiczna para twardoanodowanego aluminium ( szyna ) z władką ślizgowa iglidur® ( oprawa ) charakteryzuje się niskim tarciem bez efektu drgań ciernych. Płytka montażowa do wspierania poruszających się elementów została zastosowana przez igus® na życzenie projektantów z Conergy. Piasek i kurz nie szkodzą temu łożsku liniowemu: Są one po prostu zgarniane w wyniku "efektu śniegiszufla" bez zakłócania właściowści ślizgowych.

Połączone: Połączenie modułu solarnego i sysstemu ramowego

Do łączenia poprzeczek w mocowaniu modułu solarnego. Conergy preferowało zastosowanie głowic przegubowych igubal. Te łączniki przenoszą duże obciążenia, mają doskonałe właściwości tłumienne a jednocześnie ważą tyle co jedna piąta tradycyjnych łożysk metalowych. Ale bardziej istotne dla aplikacji w systemach jezdnych jest to, iż głowice przegubowe pozostają bezobsługowe nawet w warunkach pracy w piasku i kurzu lub innych zanieczyszczeniach. Nie ma zagrożenia zatarciem lub zapchaniem jako, iż zintegrowane cząstki smarów stałych zapewniają niskie tarcie przy maksymalnej odporności na ścieranie.

Boczny widok łożyska ślizgowego drylin® W w systemie jezdnym SolarOptimus. Płytka montażowa jako wsparcie elementów ruchomych została stworzona specjalnie dla Conergy.

Proces testu pracy w piasku w południowej Hiszpanii.

System napędu modułu ramowego odpowiedzialnego za położenie północ-południe wykorzystuje siłę 6800 N, podczas gdy system napędu głównej ramy położenia wschó-zachów 10 000 N. Prędkość maksimum 4 mm/s jest niska a cały cykl ruchu trwa dzień. Mimo to, duże wymagania są postawione odnośnie zużycia ze względu na zewnętrzne warunki pracy wszystkich komponentów. Dlatego igus® przeprowadził serię porównawczych testów dla Conergy, polecieliśmy do południowej Hiszpanii, gdzie zainstalowano pierwszy system SolarOptimus. Wynik: Łożyska igus® nie zostały wynienione przez cały cykl pracy Solaroptimus nawet w warunkach cięższych niż te występujące podczas rzeczywistej pracy systemów. Wlicza się w to nie tylko piach i kurz ale również promieniowanie UV, szeroki zakres temperatur oraz wilgotność.

Sukces pracy w praktyce

W międzyczasie pierwsze systemy SolarOptimus sprawdziły się w praktyce przez wiele miesięcy w południowej Hiszpanii a wszystkie dowoady pokazują, iż dodatkowa wydajność uzyskana poprzez astronomiczny algorytm została uzyskana. Przyjazna środowisku energia jest wytwarzana i zasilana poprzez sieć 800 ruchomych systemów w ukończonej elektrowni. Ponad to, Conergy zaplanowało kilka innych projektów o dużej liczbie systemów jezdnych. Bernd Krabbe: Sprzedaliśmy już systemy SolarOptimus o całkowitej mocy 13 MW.

Klient wyspecyfikował głowice przegubowe igubal® jako elementy łączące dla poprzeczek, które łączą moduł solarny w ramą.

igus® towarzyszy temu rozwojowi nie tylko poprzez dostawy ale również jako optymalizację stosowanych łożysk ściśle określona przez klienta. poprzez to zmniejsza się koszty produkcji. Poprzez dynamiczny rozwój Conergy AG, nie ma wątpliwości, zę te ilości się zwiekszą.

Więcej o zastosowanych produktach

Further interesting applications from extremely diverse areas can be found here.