Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Jajko na czterech kołach

Jak głowice przegubowe i łożyska polimerowe tworzą pojazd na napędem wodorym mobilnym.

Zasilany woderem "Hysun3000" ukończył 3000 kilumetrową trasę przez Europę we wrezśniu 2004. Pojazd wymagał jedynie 3,3 kg wodoru do przejechania dystansu Berlin - Barcelona, co można porównać do zużycia jedynie 12 litrów benzyny co daje 0,4 litra na 100 km. Warunkiem wstępnym dla tego projektu pobicia rekordu świata było zaoszczędzenie maksymalnej ilości wagi a jednocześnie zagwarantowanie niezawodności systemu. Istotne sczegóły prjektowania konstrukcji: Głowice przegubowe igubal® z gwintem zewnętrznym i polimerowe łożyska wyróżniają się swoją niską masą i idealnymi własnościami mechanicznymi.

Pojazd łamiący rekordy

Celem projektu pozadu łamiącego rekordy "Hysun3000" było maksymalne zrdukowanie masy i jednoczesne zagwarantowanie niezawodności systemu. Całe sterowanie pojazdu zostało zbudowane w oparciu o łożyska przegubowe igubal. Dwie kolumny sterownicze sterują pojazdem. Łącznik sterowniczy jest zbudowany z 14 łożysk sferycznych. Odpowiada to wadze ok.. 2,8 kg łożysk konwencjonalnych. Drugim problemem było zrealizowanie naciągu bloku.. Pas HTD łączy tylne koło i silniki ze sobą. Pas jest napinany poprzez blok napinający. Powinien być on niewrazliwy na brud i nisko osadzony. Jeżeli chodzi o łożyska to świetnym rozwiązaniem okazały się łożyska kuliste igubal®. Głowice przegubowe z gwintem zewnętrznym posiadają dużą sztywność. Bezobsługowa praca i mała masa to dodatek. Dzięki temu układ sterowniczy jest lżejszy o 1,5 kg co odpowiada zasięgowi 100 km.

Napinacz pasa w pojezdzie "Hysun3000" Napinacz pasa w pojezdzie "Hysun3000"

Duże prędkości

Duże prędkości osadzonego wałka są realizowane bezpośrednio przez łożyska ślizgowe iglidur® W300, co jest czynnikiem przemawiającym dodatkowo na korzyść elemtu łożyskowego. Łożyska stalowe/plastikowe zapewniają pracę na sucho. Biorąc pod uwagę obciążenia promieniowe, maksymalne prędkości poslizgu wynoszą do 0,5 m/s. Ruchy nieliniowe łożyska sferycznego odbywają się na zewnętrznej powierzchni czaszy kulistej. Bezobsługowe łożysko umożliwia również realizację ruchów liniowych.

Kierowanie pojazdem poprzez łożyska przegubowe. Kierowanie pojazdem poprzez łożyska przegubowe.

Odporne na brud i o małej przestrzeni instalacyjnej

Produkty serii iglidur® W300 mogły pomóc w rozwiązaniu problemu regulacji naciągu. Plastikowe łożyska wyróżniają się poprzez swoją małą rozszerzalność cieplną, duże wytrzymałości na ściskanie i dokładność wymiarową jak również przewodność cieplną. Ponadto są bezobsługowe, posiadają niską skłonność do wusuwania się i dużą tłumienność mechaniczną oraz są niewrażliwe na brud. Seria iglidur® W300 charakteryzuje się szczególnie długą żywotnością, niskimi współczynnikami tarcia oraz wysoką odpornością na ścieranie.

Więcej o zastosowanych produktach

Więcej interesujących aplikacji z różnorakich gałęzi przemysłu.