Ekonomiczna Automatyzacja FAQ –
Pytania i Odpowiedzi


robolink FAQ
irc- FAQ
lca-faq-roboty-kartezjańskie
lca-faq-dryve
lca-faq-robotydelta
lca-faq-przekładnia

Ramiona robotyczne robolink®

Czym jest robolink®?

robolink® to [Link pagenr="23962" title"robotyczne ramie przegubowe"], które może być wyposażone w różne narzędzia, takie jak chwytaki, elektromagnesy, przyssawki, kamery itp. Ramię robolink® można łatwo skonfigurować, aby zapewnić krótki czas uruchomienia i ekonomiczne rozwiązanie dla kilku różnych zastosowań. Robolink®, dostępne z 4 i 5 stopniami swobody, jest wystarczająco elastyczne, aby realizować aplikacje w wielu różnych branżach.

Jakie maksymalne obciążenie może podnieść robotyczne ramie przegubowe robolink®?

robolink® przenosi obciążenia do 3 kg. Odwiedź nasz sklep internetowy, aby dowiedzieć się, które wersje obsługują określone obciążenia.

Co oznacza zasięg i nominalny zasięg przegubowego ramienia robotycznego?

Zasięg nominalny określa obszar roboczy, w którym robot może pracować przez długi czas. W krótkim okresie robot może również pracować w obszarze maksymalnego zasięgu.

Jaki jest zakres przegubowych ramion robotycznych robolink®?

Zasięg naszego robolink® wynosi od 510 mm do 790 mm. Odwiedź nasz sklep internetowy, aby dowiedzieć się więcej o zasięgu poszczególnych wersji robolink®.

Czy przegubowe ramie robotyczne jest zawsze najlepszym wyborem do mojego zastosowania?

Roboty oferują niezliczone korzyści, takie jak odciążenie nas od nudnych lub trudnych zadań, zwiększenie wydajności i poprawę produktywności w fabrykach i firmach. Roboty nie będą najlepszym rozwiązaniem do każdego zadania, ale dzięki testom i symulacjom 3D jesteśmy w stanie szybko przeanalizować aplikację i określić, co może najlepiej rozwiązać problem.
To, czy robotyczne ramie przegubowe jest zawsze najlepszym wyborem, jest czymś, co chętnie omówimy z Państwem podczas osobistego spotkania. Czasami inne kinematyki są łatwiejsze do zintegrowania z danymi procesami.

Czy mogę rzucić okiem na robolink®?

Ogólnie, dostępna jest możliwość umówienia spotkania z naszym zespołem sprzedażowym, na żywo lub wirtualnie (przez Microsoft Teams).
Skontaktuj się z nami!

Jakie efektory końcowe zostały użyte z robolink®?

robolink® można wyposażyć w praktycznie każdy efektor końcowy, o ile mieści się on w zakresie obciążenia robota. Może to obejmować elektromagnesy, chwytaki, przyssawki i wiele innych narzędzi.
Na RBTX.com, naszym internetowym rynku komponentów do robotów, możesz kupić różne elementy od naszych partnerów.

Jakie przewody są używane w robolink®?

W przypadku robolink® można zastosować wiele różnych przewodów i węży, od pneumatycznych aż po przewody czujników. Możliwości są prawie nieograniczone!
W robolink® DP można umieścić przewody 2x8 mm na stronę. Ponadto istnieją zewnętrzne e-prowadniki do robolink® DP i robolink® DC, które można wypełniać w prosty sposób.
 

Czy ramię robolink® może poruszać się po łuku?

Tylko warunkowo, aby zrealizować ruch po łuku należy wyznaczyć i poruszać się po punktach na linii łuku. Łuki nie są ideanymi okręgami.

Czym jest siódma oś?

7 oś jest liniową osią służącą do przemieszczania robota.

Z jakimi producentami siódma oś jest kompatybilna i łatwa do zintegrowania?

  • Universal Robots UR3, UR5 and UR10
  • igus robolink DP4, robolink DP5, robolink DC

Czego potrzebuję do sterowania siódmą osią?

Dla robotów igus, oprogramowanie igus Robot Control.

Dla robotów UR, rozwiązanie UR Cap. Oferujemy je w naszym sklepie (nasz numer części DDLE-UR-0001)

System i oprogramowanie igus® Robot Control

Czym jest igus® Robot Control?

 igus® Robot Control to system opracowany w celu sterowania wszystkimi robotami oferowanymi przez igus® (robotyczne ramiona przegubowe, roboty typu delta i kartezjańskie).  Za pomocą odpowiedniego oprogramowania możesz programować i poruszać robotem z użyciem graficznego interfejsu użytkownika.
Możesz bezpłatnie pobrać i wypróbować oprogramowanie z wyprzedzeniem. Oprogramowanie zostało specjalnie opracowane, aby jak najbardziej ułatwić wprowadzenie do automatyzacji. Ponieważ interfejs 3D jest bardzo przyjazny dla użytkownika i intuicyjny w obsłudze.
System sterowania jest dostępny w wersji z szafą sterowniczną lub na listwie montażowej (DIN)

Którymi robotami mogę sterować za pomocą igus® Robot Control?

W naszej ofercie Ekonomicznej Automatyzacji oferujemy trzy standardowe rodzaje robotów. IRC został opracowany do sterowania wszystkimi trzema rodzajami standardowych robotów za pomocą tego samego oprogramowania i sprzętu.

Jak mogę się nauczyć programować roboty za pomocą igus® Robot Control?

  • Nasz zespół ekspertów z przyjemnością wesprze Państwa we wszystkich kwestiach dotyczących programowania robotów.
  • Na życzenie oferujemy również kursy szkoleniowe igus Robot Control online.
  • Zapewniamy również liczne filmy instruktażowe i materiały informacyjne.
  • Możesz pobrać i wypróbować oprogramowanie igus Robot Control bezpłatnie i bez zobowiązań.  
W każdej chwili możesz z nami porozmawiać
 

Jaka jest różnica między wersją z listwą montażową (DIN) a wersją z szafą rozdzielczą?

  • Wersja z listwą montażową (DIN): służy do integracji z własną szafą rozdzielczą. Zawiera 10 metrowe przewody silnikowe, do enkoderów oraz do zestawów krańcówek INI.
  • Wersja z szafą rozdzielczą: kompletna szafa rozdzielcza z wyłącznikiem awaryjnym. Zawiera zasilacz, 10 m przewodów silnikowych, do enkoderów oraz do zestawów krańcówek INI.

Ile kosztuje igus® Robot Control?

Cena zależy od tego, czy jest to oprogramowanie, czy sprzęt hardware.
  • Samo oprogramowanie jest całkowicie darmowe; bez dopłat, bez opłat licencyjnych, całkowicie za darmo. Możesz teraz pobrać oprogramowanie tutaj. Możesz bardzo szybko przeprowadzić symulację wszystkich trzech robotów.
  • Koszt sprzętu zależy od różnych czynników, takich jak oferowana przez nas uniwersalność. igus Robot Control może sterować robotami posiadających od 2 do 5 osi, z opcją integracji systemów wizyjnych i chwytaków. Posiadamy również dwie wersje. Dostępna jest wersja z szafą rozdzielczą oraz z listwą montażową DIN do instalacji w szafie rozdzielczej klienta. Tutaj możesz bezpośrednio zapytać o szczegółową ofertę.

Jak uzyskać pomoc, jeśli mam problem?

Prosimy ogólnie określić problem i przesłać plik "logMessages.log" z folderu C:\iRC-igusRobotControl\.

Robot kartezjański drylin®

Czym jest robot kartezjański drylin?

  Roboty kartezjańskie drylin® są wieloosiowymi systemami, które zostały (zwykle) zbudowane tak, aby zbliżały się do współrzędnych kartezjańskich. Synonimem robota liniowego jest robot kartezjański.

Jaka jest maksymalna długość skoku dla robotów kartezjańskich drylin®?

Zwykle nasze maksimum to 3000x3000x750 (xyz), ale nasz dział projektowy może również zaoferować dłuższe skoki. Najlepszą opcją jest przesłanie nam zapytania, a my sprawdzimy Państwa wymagania.

Które silniki mogą być używane z robotami kartezjańskimi drylin®?

Zasadniczo można podłączyć wszystkie silniki elektryczne. W igus używamy głównie silników krokowych i BLDC/EC.

Jaki jest zakres powtarzalności robotów kartezjańskich drylin®?

0,3 to 0,5 mm

Jaka jest maksymalna szybkość robotów liniowych drylin®?

1 m/s, ale tutaj też występują wyjątki. Najlepszą opcją jest przesłanie nam zapytania, a my sprawdzimy Państwa wymagania.

Który robot kartezjański drylin® jest odpowiedni do mojej aplikacji?

Z przyjemnością skonfigurujemy go dla Państwa. Najlepszą opcją jest przesłanie nam zapytania, a my sprawdzimy Państwa wymagania.

Czy roboty kartezjańskie drylin® są dostępne jako kompletne rozwiązanie?

Tak. Możesz przeczytać o tym na naszym blogu.

Systemy igus® dryve

Czym jest igus® dryve?

igus® produkuje dwa systemy sterowania silnikiem, które są dostosowane do silników DC i zróżnicowanych zastosowań. Możesz przeczytać więcej na ten temat poniżej.
 
D1 dryv
drylin® D1 dryve jest przeznaczony do bezpośredniego sterowania silnikami krokowymi, DC i EC/BLDC na pojedynczych osiach, takich jak liniowe napędy paskowe lub napędy z jedną śrubą pociągową. Jeśli kilka D1 dryves jest podłączonych za pośrednictwem nadrzędnego systemu sterowania (PLC, komputer przemysłowy itp.), można go również używać w systemach wieloosiowych, takich jak roboty delta lub kartezjańskie.
 
D3 dryve
drylin® D3 dryve jest przeznaczony do bezpośredniego sterowania silnikami DC na pojedynczych osiach z napędem na pasku zębatym lub śrubie pociągowej, w celu wykonywania prostych ruchów liniowych przy różnych szybkościach uwzględniając różne pozycje początkowe.

Jaka jest różnica między D1 dryve a D3 dryve i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

drylin® D1 dryve to system sterowania silnikiem (dla silników EC/BLDC, EC, krokowych i DC), który został opracowany w celu zaoferowania uniwersalnego systemu sterowania silnikiem dla wszystkich systemów liniowych igus. Zwykle, długie czasy uruchamiania systemów sterowania silnikiem można zredukować do minimum poprzez ograniczenie ustawień do niezbędnego minimum.
Dryve D1 może być używany w prostych aplikacjach automatyzacji, jak również w złożonych zakładach przemysłowych.
 
drylin® D3 dryve to system sterowania silnikiem (dla silników prądu stałego), który został opracowany w celu oferowania rozwiązań opartych na potrzebach najprostszych zadań automatyzacji, a jednocześnie dla skrócenia do minimum długiego czasu uruchamiania.

Jakim silnikiem można sterować za pomocą D1 dryve lub D3 dryve?

  • D1 dryve: wszystkie silniki krokowe, DC i EC/BLDC firmy igus, a także silniki innych producentów o podobnych klasach wydajności.
    Zarówno w trybie kontrolowanym, z monitorowaniem położenia i bez niego, jak i w trybie zamkniętej pętli (porównywalne z serwosilnikiem).
  • D3 dryve: wszystkie silniki prądu stałego igus oraz innych producentów (maks. 2,5 A ciągły prąd silnika)

 

Jakiego zasilacza potrzebuję do D1 dryve lub D3 dryve?

  • D1 dryve: Napięcie nominalne układu logicznego wynosi 12-24 V, a napięcie nominalne zasilania silników 12-48 V.
  • D3 dryve: 24V/2,5A

Jakiego oprogramowania potrzebuję do D1 dryve lub D3 dryve?

Żadnego
D1 dryve ma wbudowany serwer WWW w celu konfiguracji. Wprowadzając adres IP widoczny na wyświetlaczu D1 w wybranej przeglądarce, można uzyskać bezpośredni dostęp do wszystkich niezbędnych ustawień.
 
W przypadku D3 dryve kilka niezbędnych ustawień można wykonać za pomocą małych przełączników, takich jak pokrętła na obudowie.
 

Co jest potrzebne do uruchomienia D1 dryve lub D3 dryve?

  • D1 dryve: wymagany jest zasilacz (12 do 24 V) i komputer z interfejsem Ethernet (i przewodem).
  • D3 dryve: podłącz zasilanie 24 V i silnik → i jesteś gotowy do pracy. Bez skomplikowanej instalacji oprogramowania lub okablowania różnych dodatkowych przełączników i czujników.

Czy do obsługi systemu sterowania silnikiem D3 dryve potrzebna jest podstawowa wiedza z zakresu elektrotechniki?

Intuicyjnie obsługiwane pokrętła pozwalają na ustawienie szybkości i ograniczenia siły podłączonego silnika bez wcześniejszej wiedzy na ten temat.

D3 dryve: jak przemieszczać silnik po podłączeniu do zasilania?

Zmianę położenia można uruchomić za pomocą dwóch przycisków z przodu D3 dryve i 2 zewnętrznych przełączników bezpotencjałowych.

Czy mój zautomatyzowany system może komunikować się z D1 dryve?

Dzięki zastosowaniu standardowych protokołów komunikacji, takich jak CANopen lub Modbus TCP, podłączenie systemu do przemysłowych sterowników, takich jak Siemens S7 lub Beckhoff, jest wyjątkowo proste. Dziesięć cyfrowych wejść i wyjść pozwala niezwykle łatwo nawiązać komunikację nie tylko ze sterownikami przemysłowymi, ale także ekonomicznymi modułami open-source, na przykład Arduino lub Raspberry Pi.

Robot typu delta drylin®

Czym jest robot typu delta i gdzie znajduje zastosowanie?

Robot typu delta lub równoległy to 3-osiowy robot połączony wspólnym przegubem nad i pod ramionami, który spełnia swój główny cel: podnoszenie i umieszczanie przedmiotów.  
 
Robot delta igus® jest dostępny w małej, jak i dużej wersji: dla tej pierwszej (średnica 330 mm przy wysokości 75 mm) daje możliwość osiągnięcia najwyższych szybkości. Duży robot delta ma dwukrotnie większy zasięg niż jego mniejsza wersja (średnica 660 mm na wysokości 180 mm), co zapewnia klientom możliwość przenoszenia elementów z bardziej odległych pozycji.
 
Robot delta może być używany do standardowych zastosowań z małymi częściami, takich jak pobieranie z przenośnika taśmowego lub stołu buforowego do stacjonarnego miejsca docelowego lub do malowania, natryskiwania i powtarzalnej pracy na niewielkim obszarze.

Jaka jest nośność robota delta drylin?

Robot delta igus® może podnieść do 5 kg i docisnąć do 100 N (10 kg).

Jaki jest zasięg robota delta drylin?

Robot delta drylin® posiada zakres roboczy do średnicy wynoszącej maks. 360 mm na wysokości 75 mm.
Większa wersja robota delta drylin® może osiągnąć średnicę do 660 mm przy wysokości 180 mm.

Jakich efektorów końcowych można użyć w robocie delta drylin?

Możliwości są prawie nieograniczone:
od elektromagnesów, przyssawek i chwytaków mechanicznych po narzędzia chwytające, wydrukowane w technologii 3D. Zasilanie i powietrze mogą być kierowane przez system prowadników kablowych do płyty końcowej, do której zamocowany jest efektor końcowy, który również możemy dostarczyć
Na RBTX.de, naszym internetowym rynku komponentów robotów, możesz kupić różne elementy od naszych partnerów.

Jak precyzyjny jest robot delta drylin?

Dokładność robota delta drylin® wynosi +/- 0,5 mm.

Ile podniesień na minutę wykonuje robot delta drylin?

Robot delta drylin® może wykonać do 60 podniesień na minutę.

Przekładnia falowa drygear®

Jaki są możliwe przełożenia?

Aktualnie przełożenie wynosi 28:1

Jakie zestawy silników można podłączyć?

Silniki krokowe NEMA11 i NEMA17

Jakie mogę zamontować efektory końcowe?

Układ otworów w płycie adaptera jest kompatybilny z najpopularniejszymi efektorami końcowymi. Układ otworów z gwintami M4 i M6 umożliwia różnorodne połączenie.  

Co dzieje się w momencie awarii?

Przekładnia ślizga się i nie pękają zęby. Musisz otworzyć przekładnie i ponownie ustawić pierścień, a przekładnia znów będzie działać.

Przekładnia ślimakowa drygear®

Jakie rozmiary montażowe są dostępne?

Obecnie dostępne są rozmiary montażowe 20, 30 i 50, a kolejne są planowane.

Jakie rozmiary i proporcje przełożenia są dostępne?

Obecnie oferujemy rozmiary montażowe 20, 30 i 50 oraz przełożenia od 5:1 do 70:1.

Jak skonfigurować właściwy silnik?

W tym celu zamieściliśmy instrukcje w naszym arkuszu danych.

Czy dostępne są części zamienne?

Tak, można zamówić u nas osobno zarówno wałek ślimaka jak i ślimacznicę.

Kiedy należy używać przekładni ślimakowych z PRT lub łożysk kulkowych?

PRT:
  • Wyższa nośność osiowa  
  • do obciążeń udarowych
  • Zastosowanie: aplikacje poziome z obciążeniami udarowymi, wysokie mimośrodkowe obciążenia, osie obrotowe, obrotowe stoły indeksujące

Łożyska kulkowe:
  • Mniej luzu
  • Zwiększona wydajność
  • Zastosowanie: aplikacje pionowe, przekładnie robotów

drygear® Apiro

Jakie modele przekładni są dostępne z magazynu w igus?

Obecnie na magazynie posiadamy wszystkie modele przekładni w niewielkich ilościach.

Jaki są możliwe przełożenia?

Dostępne są 4:1, 32:1 i 64:1,
31, 8:1 oraz opcjonalnie 16:1.

Jak wybrać prawidłowe przełożenie?

4:1 dla bardzo szybkich ruchów obrotowych

32:1 dla wysokich obciążeń

64:1 dla samohamownego i precyzyjnego pozycjonowania

Jakie zestawy silników można podłączyć?

Wszystkie silniki DC drylin E, a także krokowe o rozmiarach montażowych NEMA11, NEMA17 i NEMA23

Jakie średnice wyjściowe są dostępne?

4-12 mm

Jaki jest maksymalny i minimalny skok osi wysięgnika?

Min. 53 mm
Maks. 1042 mm

Czy mogę sterować również przekładnią Apiro za pomocą systemu sterowania silnikiem D1/D3?

Tak.

Czy przekładnia Apiro jest odpowiednia do zastosowań podwodnych i w miejscach występowania rozprysków wody?

Mamy specjalny, odpowiedni do pracy w takich warunkach model przekładni, który możemy zaoferować na życzenie.

Jaki przeniesienie momentu obrotowego jest możliwe?

4:1 z 2,5 Nm

32 z 1 Nm

64 z 1 Nm

Czy dostępne są części zamienne?

Tak, można zamówić u nas osobno zarówno wałek ślimaka jak i ślimacznicę.

W jakich aplikacjach można zastosować komponenty z modułowego systemu przekładni drygear Apiro?

Nasz system modułowej przekładni drygear Apiro pozwala na nieskończoną liczbę kombinacji dla najróżniejszych zastosowań. Mogą one obejmować

  • Osie obrotowe,
  • Regulacja szerokości transportera,
  • Zastosowania w formie popychacza
  • lub roboty kartezjańskie