Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Szybkie prototypowanie i budowa prototypu z tworzywa sztucznego

Funkcjonalne prototypy wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych

 • Przykładowe elementy wykonane z odpornych na ścieranie tworzyw sztucznych - od wytwarzania pojedynczych części do produkcji seryjnej
 • Dodatkowa oszczędność czasu dzięki prostemu zamawianiu online i szybkiej dostawie: Zamówienia złożone przed południem można dostarczyć z dnia na dzień - bez dodatkowych opłat za zamówienia powyżej 150 €
 • Szeroki zakres materiałów: wysokowydajne tworzywa sztuczne do budowy prototypów (Potrzebujsz pomocy przy wyborze?) 
 • Kompetentne doradztwo w zakresie planowania i projektowania 

Nasze usługi prototypowania

Urzeczywistnianie pomysłów - W inżynierii mechanicznej prototypy zapewniają , że modele są dostępne szybko, przyspieszając opracowanie produktu, wizualizując nowe koncepcje i znacznie redukując błędy projektowe. Oprócz części seryjnych, igus® ma duże doświadczenie w produkcji specjalnych części i prototypów do szerokiej gamy zastosowań ruchomych oraz może zapewnić profesjonalną obsługę projektu.
Dowiedz się więcej o budowie prototypu w igus

Produkcja addytywna

Szybkie prototypowanie za pomocą produkcji addytywnej  

 • Skonfiguruj modele 3D online lub prześlij modele
 • Brak kosztów narzędzi
 • Ceny i terminy dostawy dostępne natychmiast
 • Wysyłane od 24h


Usługa druku 3D dla części odpornych na zużycie

Obróbka skrawaniem

Półprodukty do projektowania prototypów  

 • Duża różnorodność materiałów
 • Ekonomiczny w przypadku części wysokonakładowych
 • Dostawa w zaledwie siedem dni
 • Okrągł pręt, wydrążony lub w postaci płyty


Prototypy wykonane z polimerów iglidur®

Szybkie Wytwarzanie Narzędzi (print2mold)

Prototypy i przykładowe elementy z formowania wtryskowego  

 • Szybka, ekonomiczna konstrukcja narzędzia za pomocą produkcji addytywnej
 • Wszystkie 55 materiałów iglidur®
 • Idealny do testowania komponentów i serii przedprodukcyjnych oryginalnego materiału
 • Specjalne części formowane wtryskowo w zaledwie pięć dni roboczych


Szybkie Wytwarzanie Narzędzi dla elementów formowanych wtryskowo

Szybki cykl rozwoju produktu: od szybkiego prototypowania po szybką produkcję

Części formowane wtryskowo i produkcja seryjna wszystko z jednego źródła

1. Szybkie prototypowanie: Szybko i łatwo prześlij model 3D funkcyjnego komponentu do usługi drukowania 3D online. Tutaj, natychmiast zobaczysz cenę, czas dostawy i wybór materiału. Jednocześnie, testowana jest produktywność pod względem grubości ścianek i wielkości elementu. W drukowaniu 3D,  igus® wykorzystuje wyłącznie własne materiały łożysk ślizgowych, których odporność na zużycie jest nawet 50 razy większa niż w przypadku tradycyjnych materiałów do drukowania 3D.
 

2. Szybkie Wytwarzanie Narzędzi (print2mold): Jeśli istnieją specjalne wymagania materiałowe, których istniejące materiały do drukowania 3D nie mogą spełnić, używany jest print2mold. Jest również wybierany, gdy prototypy lub elementy przedprodukcyjne mają być wykonane z materiału późniejszej serii. W metodzie print2mold stosuje się produkcję addytywną, aby wykonać formę wtryskową z tworzywa sztucznego lub metalu , co jest o 80% tańsze niż  formy wtryskowe wytwarzane konwencjonalnymi metodami. Tak wytworzone formy są następnie wykorzystywane do produkcji specjalnej części odpornej na zużycie w zaledwie pięć dni roboczych. Mogą być używane do kilku zamówień, co pozwala na dalszą redukcję kosztów.  
 

3. Szybka produkcja: Jeśli materiał prototypu i forma do zastosowania okazały się przydatne, pożądany element można zamówić ponownie, stosując metodę produkcji najlepiej do niego dopasowaną. Metodą tą może być Szybkie Wytwarzanie Narzędzi (od 10 do 10 000 jednostek), produkcja mechaniczna z półproduktów (od 10 do 10 000 jednostek), regularne formowanie wtryskowe (3000 jednostek lub więcej)  lub spiekanie laserowe (od 1 do 10 000 jednostek). Z przyjemnością doradzimy- igus® będzie wspierać Cię na wszystkich etapach opracowania produktu.

Materiały iglidur® do budowy prototypów

Odporne na zużycie tworzywa sztuczne do szybkiego prototypowania we własnych zakładach
Materiał do szybkiego prototypowania  

 • Filamenty 
 • Proszek do spiekania laserowego


Sklep z materiałami do szybkiego prototypowania

Półprodukty do budowy prototypów  

 • Duża różnorodność materiałów
 • Okrągłe pręty, wydrążone oraz płyty


Sklpe z polimerowymi półproduktami

Aplikacje i referencje naszych klientów

Drukowane w 3D przekładnie z tworzywa sztucznego do budowy prototypu

Przekładnia wykonana z iglidur® I6 do systemu ładowania samochodów elektrycznych

Firma Easelink z Grazu, opracowała "Matrix Charging",  system ładowania który automatycznie łączy podwodzie samochodów elektrycznych z zasilaczem, gdy auta są zaparkowane. Aby zaprojektować system tak, aby był ekonomiczny i wysokiej jakości, projektanci wybrali prototypy przekładni wykonane z tworzyw sztucznych iglidur® wykonanych metodą produkcji addytywnej. Usługa drukowania 3D igus® pozwoliła szybko zamówić, przetestować i dostosować próbki, aż do osiągnięcia idealnego rozwiązania. iglidur® I6, wyjątkowo odporny na zużycie samosmarowy spiek laserowy idealnie jest odpowiedni do projektowania sworzni, kół zębatych i innych silnie obciążonych elementów, które zwykle muszą być regularnie smarowane, konserwowane oraz często wymagają wymiany.  

Od prototypu po produkcję seryjną dla maszyn do cięcia i nawijania

Przykładowe komponenty do ciągłej innowacji

Łożyska ślizgowe wykonane ze sprawdzonych materiałów iglidur, które są dostarczane z usługi drukowania 3D igus, pozwalają nam projektować całkowicie nowe rozwiązania do różnych zastosowań w naszych maszynach do cięcia i nawijania ze względu na indywidualne konstrukcje geometryczne. Drukowane komponenty są teraz również używane w rozwiązaniach produkowanych seryjnie. Nowe rozwiązania można również szybko wdrożyć i przetestować dzięki próbkom testowym, które zwykle są dostarczane w bardzo krótkim czasie.
 
Dipl.-Ing. Ulrich Vedder 
Kampf Schneid- und Wickeltechnik GmbH & Co. KG

Szybkie prototypowanie i produkcja seryjna

Łożyska ślizgowe pracujące na sucho wykonane z półproduktów iglidur® w mikroskopie okulistycznym

Niezwykle wysoka precyzja w zastosowaniach technologii medycznej

Dzielona lampa okulisty musi być bardzo łatwa do przesuwania, a jej osie wymagają precyzyjnych prowadnic, ponieważ mikroskop powiększa każdą nieregularność czterokrotnie.  By rozwiązać ten problem, A. R. C., Laser współpracował z igus®, aby stworzyć niestandardowe rozwiązanie: łożysko wykonane z półproduktów iglidur® J ze szczególnie cienkimi ściankami i wycięciami na przewody elektryczne.  Intensywne testy wytrzymałościowe z prototypami przeprowadzone przez A. R. C., przez okres miesięcy również są dowodem na długą żywotność precyzyjnego łożyska na ramieniu mikroskopu.  

Odporne na zużycie części specjalne, formowane wtryskowo, w maszynach rolniczych

Pierwszy prototyp - od 20 lat produkowany seryjnie

FELLA projektuje narzędzia do ciągników od ponad 90 lat.  Wszystkie pokosówki wykonane przez tego dostawcę działają wyłącznie przy użyciu technologii obrotowej, tj. wykorzystują zalety wysokiej wydajności obszarowej.  
 
"Jeśli ulegną uszkodzeniu, zgrabiarka przestaje działać. I nie może się to wydarzyć w żadnym momencie podczas żniw. Na etapie testów stwierdziliśmy, że potrzebujemy niezawodnej funkcji antyrotacyjnej. System działa płynnie od momentu uruchomienia produkcji seryjnej. Funkcja antyrotacyjna zapewnia całkowite dopasowanie tulei do jej oprawy. Parowanie ścierne jest idealnie dopasowane, więc spodziewamy się, że będziemy wdrażać te komponenty przez długi okres czasu,”
mówi Dipl. Ing. (FH) Jürgen Riedel, inżynier projektu

Czym jest szybkie prototypowanie ...

... i jak może pomóc mojej firmie?

Definicja szybkiego prototypowania: W inżynierii mechanicznej „szybkie prototypowanie” odnosi się do szybkiej produkcji przykładowych komponentów, która rozpoczyna się od cyfrowego modelu 3D. W powszechnym ujęciu „szybkie prototypowanie” jest jedną z kategorii wytwarzania dodatków, ale w szczególności przy opracowywaniu produktu termin ten jest rozumiany jako metoda szybkich testów projektowych w rzeczywistych warunkach.  
 
Zalety szybkiego prototypowania:

Szybkość - szybsze informacje zwrotne, rozwój, wejście na rynek

Ci, którzy optymalizują procesy opracowywania produktów, wygrywają konkurs na innowacyjne rozwiązania. Szybkie prototypowanie i jego generatywne procesy pozwalają szybko i iteracyjnie realizować, testować oraz łatwo adaptować nowe koncepcje. Projektanci i interesariusze mogą testować w pełni funkcjonalne prototypy szybciej - bezpośrednio w aplikacji - i przekazywać informacje zwrotne, eliminując potrzebę pośrednich kroków i zapewniając, że gotowy produkt jest gotowy do pracy wcześniej niż przy konwencjonalnych metodach prototypowania.  
 

Ekonomia - mniej wysiłku, mniej błędów, niższe koszty

Eliminacja instalacji, specjalnych narzędzi i ręcznego wysiłku zmniejsza koszty. Szybkie prototypowanie opiera się na modelach cyfrowych, które nie muszą być przechowywane i których dostosowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Modele 3D z prototypów mogą być produkowane szybko i ekonomicznie jako pojedyncze sztuki lub małe serie przez wyspecjalizowanych usługodawców, którzy posiadają zarówno niezbędną wiedzę fachową, jak i różne systemy wymagane do uzyskania najlepszych możliwych rezultatów. Ale prototypowa konstrukcja z własnymi systemami firmy może być opłacalna, jeśli są często używane, ponieważ czas produkcji i koszty związane z usługami zewnętrznymi są wyeliminowane.  Testy z funkcjonalnymi prototypami już na etapie projektowania znacznie zmniejszają ryzyko błędów podczas wytwarzania produktu końcowego, ponieważ projekt, materiał i dopasowanie zostały już do tego momentu obszernie przetestowane.  
 

Elastyczność - większa swoboda podczas projektowania, więcej optymalizacji, więcej innowacji

Metody produkcji addytywnej i szybkiego prototypowania pozwalają na wdrażanie pomysłów oraz projektów, które były albo całkowicie nie do pomyślenia, albo bardzo trudne do wprowadzenia w życie. Pozwala to szybko wdrażać, testować, optymalizować i udoskonalać innowacyjne rozwiązania, dopóki nie będą działać zgodnie z przeznaczeniem. Otwiera to również wiele opcji wyboru materiałów, ponieważ prototypy można bez większego wysiłku wyprodukować z niezbędnego materiału lub różnych materiałów i porównać bezpośrednio ze sobą w zastosowaniu. Możliwe jest zatem wytwarzanie wielu prototypów z różnych materiałów w celu bezpośredniego mapowania wielu funkcjonalności.  
 

Odnawialność - szybsze procesy, mniej odpadów, więcej recyklingu

Generatywne metody wytwarzania powodują znacznie mniej odpadów niż odejmujące i wymagają mniej materiału. Podczas gdy niektóre metody wymagają stworzenia struktur nośnych, które należy usunąć po wydrukowaniu, niewykorzystany proszek do takich metod, jak selektywne spiekanie laserowe, może być ponownie użyty do innych prototypów. Czas i materiał zaoszczędzony na szybkim prototypowaniu można wykorzystać do innych projektów.

Szybkie prototypowanie  


--> Proces szybkiego prototypowania

 • Spiekanie laserowe (SLS)
 • Fused Deposition Modelling (FDM)
 • Szybkie Wytwarzanie Narzędzi: części formowane wtryskowo z form wydrukowanych 3D
 • Metody odejmujące: półprodukt
 • Inne, powszechnie stosowane metody, których firma igus® nie stosuje (jeszcze)
 • Która metoda najlepiej pasuje do mojego projektu?

--> Rodzaje prototypów
 • Prototyp konstrukcyjny
 • Prototyp geometryczny
 • Prototyp funkcjonalny
 • Prototyp techniczny
 • Prototypowanie przemysłowe: małe serie dla takich przedmiotów, jak pojazdy przedprodukcyjne

Metody szybkiego prototypowania

Zastosowana metoda do produkcji prototypów zależy przede wszystkim od wymagań aplikacji. Właściwości mechaniczne próbki są określane nie tylko przez materiał, ale także przez metodę drukowania i jego specyficzne zastosowanie. Czas i liczba prototypów, które zostaną wyprodukowane, również wpływają na wybór metody drukowania.   

Selektywne spiekanie laserowe

Ta metoda jest odpowiednia do produkcji indywidualnych części i serii do 10 000 sztuk. W tej metodzie laser topi termoplastyczny proszek warstwa po warstwie, aby utworzyć określony model. Prototypy utworzone tą metodą mają szczególnie dużą nośność. Jest to najczęściej stosowana metoda produkcji addytywnej w igus®, ponieważ ma doskonałą wytrzymałość, precyzję i cenę części. Oferowane są również różne opcje wykończenia, takie jak farbowanie lub polerowanie.

FDM (Fused Deposition Modeling) 

Metoda ta, oparta na specjalnych filamentach z tworzywa sztucznego, wytwarza szczególnie wytrzymałe komponenty w małych ilościach. Ważną zaletą metody FDM jest szeroki wybór materiałów do specjalnych wymagań, takich jak wysokie temperatury lub kontakt z żywnością oraz stosunkowo prosty sposób łączenia różnych materiałów w celu wytworzenia prototypu. Ta metoda nie pozwala na mapowanie złożonych geometrii tak elastycznie, jak spiekanie laserowe.

Szybkie Wytwarzanie Narzędzi (print2mold): części formowane wtryskowo z wyprodukowanych addytywnie narzędzi do formowania wtryskowego

W przypadku prototypowania przemysłowego, produkcji prototypów na dużą skalę i specjalnych wymagań materiałowych często dobrym pomysłem jest produkcja addytywna narzędzi do formowania wtryskowego. Dostępny jest większy wybór materiałów, ponieważ nie każde tworzywo sztuczne jest dostępne do drukowania 3D. Ta technologia pozwala na wytwarzanie technicznych prototypów, które są w dużej mierze identyczne z produktem końcowym, ale specyfika formowania wtryskowego ogranicza swobodę projektowania bardziej niż prototypy drukowane w 3D. W zależności od wymagań i niezbędnej liczby jednostek, formy wtryskowe są wytwarzane z metalu lub metodą stereolitografii (SLA).  

Metody odejmujące: półprodukt

Prototypy produkowane z półproduktów umożliwiają również mapowanie zarówno właściwości materiałowych, jak i mechanicznych już na etapie badań i testowanie ich pełnej funkcjonalności. W przypadku tej metody, materiał jest usuwany mechanicznie za pomocą takich metod, jak frezowanie w celu wytworzenia niezbędnego przedmiotu obrabianego z surowego materiału. Zaletą tej technologii jest to, że usuwa pewne ograniczenia, które występują w druku 3D, takie jak minimalna grubość ścianki. Wybór materiału do prototypowania przy użyciu półproduktów jest większy niż w przypadku produkcji addytywnej. Zaletą tej metody jest wytwarzanie dużych ilości lub szczególnie prostych części.  

Inne powszechnie stosowane metody prototypowania

Podczas gdy igus® wykorzystuje wyżej wymienione metody do produkcji prototypów z tworzyw sztucznych, istnieją różne inne metody w zakresie produkcji prototypów dla różnych materiałów, w tym odlewanie próżniowe, obróbka konturów, proszkowe formowanie laserowe, formowanie przestrzenne i wytwarzanie laminatu warstwowego.  

Rodzaje prototypów

 • Prototyp projektowy: Ten typ prototypu jest skonstruowany w celu przetestowania, czy zrealizowany obiekt spełnia wymagania optyczne i pasuje do ogólnej koncepcji. Modele te nie mają żadnej funkcjonalności i mogą być wytwarzane ze standardowych tworzyw sztucznych.
 • Prototyp geometryczny: Ma dokładne wymiary aplikacji i można go zainstalować, aby sprawdzić, czy inne modyfikacje są konieczne do dopasowania. Umożliwia to również sprawdzenie i potwierdzenie wymagań dotyczących niezbędnych materiałów.  
 • Prototyp funkcjonalny: Mapuje centralne funkcje planowanego komponentu i może być testowany bezpośrednio w aplikacji. W tym przypadku, zaleca się wykonanie niewielkiej serii części próbnych, aby można je było przetestować w różnych warunkach
 • Prototyp techniczny: Jeśli zdecydowano o ostatecznej geometrii i materiale, gotowe zastosowanie jest testowane przy użyciu prototypu technicznego w użyciu. Model już całkowicie pasuje do produktu końcowego pod względem materiału, zachowania mechanicznego i geometrii.   
 • Prototypowanie przemysłowe: Zanim produkt trafi do masowej produkcji, często produkowane są małe serie, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym (na przykład w przypadku pojazdów produkowanych seryjnie), aby klienci mogli wypróbować nowy model. Na tym etapie rozwoju produktu często konieczne są modyfikacje materiału.