Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.
Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
PL(PL)

Szybkie prototypowanie i budowa prototypu z tworzywa sztucznego


Funkcjonalne prototypy wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych

  • Przykładowe elementy wykonane z odpornych na ścieranie tworzyw sztucznych - od wytwarzania pojedynczych części do produkcji seryjnej
  • Dodatkowa oszczędność czasu dzięki prostemu zamawianiu online i szybkiej dostawie: Zamówienia złożone przed południem można dostarczyć z dnia na dzień - bez dodatkowych opłat za zamówienia powyżej 150 €
  • Szeroki zakres materiałów: wysokowydajne tworzywa sztuczne do budowy prototypów (Potrzebujsz pomocy przy wyborze?) 
  • Kompetentne doradztwo w zakresie planowania i projektowania 

Nasze usługi prototypowania

Urzeczywistnianie pomysłów: W inżynierii mechanicznej prototypy zapewniają szybką dostępność modeli przyspieszając w ten sposób opracowanie produktu, wizualizując nowe koncepcje oraz znacznie redukując błędy projektowe. Oprócz części seryjnych firma igus® posiada duże doświadczenie w zakresie produkcji części specjalnych i prototypów dla szerokiej gamy zastosowań ruchomych i może zapewnić profesjonalne wsparcie dla Państwa projektu.
Więcej informacji na temat konstruowania prototypów z igus

Produkcja addytywna

Szybkie prototypowanie za pomocą produkcji addytywnej
  • Skonfiguruj modele 3D online lub prześlij modele
  • Brak kosztów narzędzi
  • Ceny i terminy dostawy dostępne natychmiast
  • Wysyłane od 24h
Usługa druku 3D dla części odpornych na zużycie

Szybkie Wytwarzanie Narzędzi (print2mold)

Prototypy i przykładowe elementy z formowania wtryskowego
  • Elementy ślizgowe wykonane za pomocą szybkiej, ekonomicznej konstrukcji narzędzia w produkcji addytywnej
  • Wszystkie 55 materiałów iglidur®
  • Idealne do testowania komponentów i serii przedprodukcyjnych oryginalnego materiału
  • Specjalne części formowane wtryskowo w zaledwie pięć dni roboczych
Szybkie Wytwarzanie Narzędzi dla elementów formowanych wtryskowo
  • Elementy ślizgowe wykonane za pomocą szybkiej, ekonomicznej konstrukcji narzędzia w produkcji addytywnej
  • Możliwe ze wszystkimi materiałami iglidur
  • Idealne do testowania komponentów i serii przedprodukcyjnych oryginalnego materiału
  • Specjalne części formowane wtryskowo w zaledwie pięć dni roboczych

Szybki cykl rozwoju produktu: od szybkiego prototypowania po szybką produkcję

Części formowane wtryskowo i produkcja seryjna wszystko z jednego źródła

1. Szybkie prototypowanie: Szybko i łatwo prześlij model 3D funkcyjnego komponentu do usługi drukowania 3D online. Tutaj, natychmiast zobaczysz cenę, czas dostawy i wybór materiału. Jednocześnie, testowana jest produktywność pod względem grubości ścianek i wielkości elementu. W drukowaniu 3D,  igus® wykorzystuje wyłącznie własne materiały łożysk ślizgowych, których odporność na zużycie jest nawet 50 razy większa niż w przypadku tradycyjnych materiałów do drukowania 3D.
 

2. Szybkie Wytwarzanie Narzędzi (print2mold): Jeśli istnieją specjalne wymagania materiałowe, których istniejące materiały do drukowania 3D nie mogą spełnić, używany jest print2mold. Jest również wybierany, gdy prototypy lub elementy przedprodukcyjne mają być wykonane z materiału późniejszej serii. W metodzie print2mold stosuje się produkcję addytywną, aby wykonać formę wtryskową z tworzywa sztucznego lub metalu , co jest o 80% tańsze niż  formy wtryskowe wytwarzane konwencjonalnymi metodami. Tak wytworzone formy są następnie wykorzystywane do produkcji specjalnej części odpornej na zużycie w zaledwie pięć dni roboczych. Mogą być używane do kilku zamówień, co pozwala na dalszą redukcję kosztów.  
 

3. Szybka produkcja: Jeśli materiał prototypu i forma do zastosowania okazały się przydatne, pożądany element można zamówić ponownie, stosując metodę produkcji najlepiej do niego dopasowaną. Metodą tą może być Szybkie Wytwarzanie Narzędzi (od 10 do 10 000 jednostek), produkcja mechaniczna z półproduktów (od 10 do 10 000 jednostek), regularne formowanie wtryskowe (3000 jednostek lub więcej)  lub spiekanie laserowe (od 1 do 10 000 jednostek). Z przyjemnością doradzimy- igus® będzie wspierać Cię na wszystkich etapach opracowania produktu.


Materiały iglidur® do budowy prototypów

Odporne na zużycie tworzywa sztuczne do szybkiego prototypowania we własnych zakładach

  • Filamenty 
  • Proszek do spiekania laserowego
Sklep z materiałami do szybkiego prototypowania
  • Duża różnorodność materiałów
  • Okrągłe pręty, wydrążone oraz płyty
Sklpe z polimerowymi półproduktami

Aplikacje i referencje naszych klientów


Czym jest szybkie prototypowanie ...

... i jak może pomóc mojej firmie?

Definicja szybkiego prototypowania: W inżynierii mechanicznej „szybkie prototypowanie” odnosi się do szybkiej produkcji przykładowych komponentów, która rozpoczyna się od cyfrowego modelu 3D. W powszechnym ujęciu „szybkie prototypowanie” jest jedną z kategorii wytwarzania dodatków, ale w szczególności przy opracowywaniu produktu termin ten jest rozumiany jako metoda szybkich testów projektowych w rzeczywistych warunkach.  
 
Zalety szybkiego prototypowania:

Szybkość - szybsze informacje zwrotne, rozwój, wejście na rynek

Ci, którzy optymalizują procesy opracowywania produktów, wygrywają konkurs na innowacyjne rozwiązania. Szybkie prototypowanie i jego generatywne procesy pozwalają szybko i iteracyjnie realizować, testować oraz łatwo adaptować nowe koncepcje. Projektanci i interesariusze mogą testować w pełni funkcjonalne prototypy szybciej - bezpośrednio w aplikacji - i przekazywać informacje zwrotne, eliminując potrzebę pośrednich kroków i zapewniając, że gotowy produkt jest gotowy do pracy wcześniej niż przy konwencjonalnych metodach prototypowania.  
 

Ekonomia - mniej wysiłku, mniej błędów, niższe koszty

Eliminacja instalacji, specjalnych narzędzi i ręcznego wysiłku zmniejsza koszty. Szybkie prototypowanie opiera się na modelach cyfrowych, które nie muszą być przechowywane i których dostosowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Modele 3D z prototypów mogą być produkowane szybko i ekonomicznie jako pojedyncze sztuki lub małe serie przez wyspecjalizowanych usługodawców, którzy posiadają zarówno niezbędną wiedzę fachową, jak i różne systemy wymagane do uzyskania najlepszych możliwych rezultatów. Ale prototypowa konstrukcja z własnymi systemami firmy może być opłacalna, jeśli są często używane, ponieważ czas produkcji i koszty związane z usługami zewnętrznymi są wyeliminowane.  Testy z funkcjonalnymi prototypami już na etapie projektowania znacznie zmniejszają ryzyko błędów podczas wytwarzania produktu końcowego, ponieważ projekt, materiał i dopasowanie zostały już do tego momentu obszernie przetestowane.  
 

Elastyczność - większa swoboda podczas projektowania, więcej optymalizacji, więcej innowacji

Metody produkcji addytywnej i szybkiego prototypowania pozwalają na wdrażanie pomysłów oraz projektów, które były albo całkowicie nie do pomyślenia, albo bardzo trudne do wprowadzenia w życie. Pozwala to szybko wdrażać, testować, optymalizować i udoskonalać innowacyjne rozwiązania, dopóki nie będą działać zgodnie z przeznaczeniem. Otwiera to również wiele opcji wyboru materiałów, ponieważ prototypy można bez większego wysiłku wyprodukować z niezbędnego materiału lub różnych materiałów i porównać bezpośrednio ze sobą w zastosowaniu. Możliwe jest zatem wytwarzanie wielu prototypów z różnych materiałów w celu bezpośredniego mapowania wielu funkcjonalności.  
 

Odnawialność - szybsze procesy, mniej odpadów, więcej recyklingu

Generatywne metody wytwarzania powodują znacznie mniej odpadów niż odejmujące i wymagają mniej materiału. Podczas gdy niektóre metody wymagają stworzenia struktur nośnych, które należy usunąć po wydrukowaniu, niewykorzystany proszek do takich metod, jak selektywne spiekanie laserowe, może być ponownie użyty do innych prototypów. Czas i materiał zaoszczędzony na szybkim prototypowaniu można wykorzystać do innych projektów.

Szybkie prototypowanie od modelu 3D
--> Metoda szybkiego prototypowania
  • Selektywne spiekanie laserowe (SLS)
  • FDM (Fused Deposition Modelling)
  • Szybkie wytwarzanie narzędzi: części formowane wtryskowo z form wydrukowanych w 3D
  • Metody obróbki ubytkowej: półprodukt
  • Inne powszechnie znane metody, których firma igus® (jeszcze) nie stosuje
  • Która metoda najlepiej pasuje do mojego projektu?

--> Typy prototypów
  • Prototyp konstrukcyjny
  • Prototyp geometryczny
  • Prototyp funkcjonalny
  • Prototyp techniczny
  • Prototypowanie przemysłowe: małe serie dla takich przedmiotów, jak pojazdy przedprodukcyjne

Metody szybkiego prototypowania

Zastosowana metoda do produkcji prototypów zależy przede wszystkim od wymagań aplikacji. O właściwościach mechanicznych próbki decyduje nie tylko materiał, ale również metoda druku. Na wybór metody druku wpływa również czas i ilość produkowanych prototypów.  

Selektywne spiekanie laserowe

Ta metoda jest odpowiednia do produkcji indywidualnych części i serii do 10 000 sztuk. Jest to laser, który topi termoplastyczny proszek warstwa po warstwie, aby stworzyć określoną część. Prototypy stworzone tą metodą charakteryzują się dużą nośnością. Jest to najczęściej stosowany w firmie igus proces produkcji addytywnej, ponieważ wytrzymałość, precyzja i cena komponentów są lepsze. Oferowane są różne opcje wykończenia, takie jak barwienie lub polerowanie.

Przetwarzanie topionego materiału (FDM) 

Metoda ta, oparta na specjalnych filamentach z tworzywa sztucznego, wytwarza szczególnie wytrzymałe komponenty w małych ilościach. Ważną zaletą metody FDM jest szeroki wybór materiałów do specjalnych wymagań, takich jak wysokie temperatury lub kontakt z żywnością oraz stosunkowo prosty sposób łączenia różnych materiałów w celu wytworzenia prototypu. Ta metoda nie pozwala na mapowanie złożonych geometrii tak elastycznie, jak spiekanie laserowe.

Szybkie wytwarzanie narzędzi (print2mold): części formowane wtryskowo z wyprodukowanych addytywnie narzędzi do formowania wtryskowego

W przypadku prototypowania przemysłowego, produkcji prototypów na dużą skalę i specjalnych wymagań materiałowych często dobrym pomysłem jest produkcja addytywna narzędzi do formowania wtryskowego. Dostępny jest większy wybór materiałów, ponieważ nie każde tworzywo sztuczne jest dostępne do drukowania 3D. Ta technologia pozwala na wytwarzanie technicznych prototypów, które są w dużej mierze identyczne z produktem końcowym, ale specyfika formowania wtryskowego ogranicza swobodę projektowania bardziej niż prototypy drukowane w 3D. W zależności od wymagań i niezbędnej liczby jednostek, formy wtryskowe są wytwarzane z metalu lub metodą stereolitografii (SLA). 

Metody obróbki ubytkowej: półprodukt

Prototypy produkowane z półproduktów umożliwiają również mapowanie zarówno właściwości materiałowych, jak i mechanicznych już na etapie badań oraz testowanie ich pełnej funkcjonalności. W przypadku tej metody, materiał jest usuwany mechanicznie za pomocą takich metod, jak frezowanie w celu wytworzenia niezbędnego przedmiotu z surowego materiału. Zaletą tej technologii jest to, że usuwa pewne ograniczenia, które występują w druku 3D — takie jak minimalna grubość ścianki. Wybór materiału do prototypowania przy użyciu półproduktów jest większy niż w przypadku produkcji addytywnej. Zaletą tej metody jest wytwarzanie dużych ilości lub szczególnie prostych części. 

Inne powszechnie stosowane metody prototypowania

Podczas gdy igus® wykorzystuje wyżej wymienione metody do produkcji prototypów z tworzyw sztucznych, istnieją różne inne sposoby w zakresie produkcji prototypów dla różnych materiałów, w tym odlewanie próżniowe, obróbka konturów, proszkowe formowanie laserowe, formowanie przestrzenne i wytwarzanie laminatu warstwowego.  

Rodzaje prototypów

  • Prototyp projektowy: Ten typ prototypu jest skonstruowany w celu przetestowania, czy zrealizowany obiekt spełnia wymagania optyczne i pasuje do ogólnej koncepcji. Modele te nie mają żadnej funkcjonalności i mogą być wytwarzane ze standardowych tworzyw sztucznych.
  • Prototyp geometryczny: Ma dokładne wymiary aplikacji i można go zainstalować, aby sprawdzić, czy inne modyfikacje są konieczne do dopasowania. Umożliwia to również sprawdzenie i potwierdzenie wymagań dotyczących niezbędnych materiałów.  
  • Prototyp funkcjonalny: Mapuje centralne funkcje planowanego komponentu i może być testowany bezpośrednio w aplikacji. W tym przypadku, zaleca się wykonanie niewielkiej serii części próbnych, aby można je było przetestować w różnych warunkach
  • Prototyp techniczny: Jeśli zdecydowano o ostatecznej geometrii i materiale, gotowe zastosowanie jest testowane przy użyciu prototypu technicznego w użyciu. Model już całkowicie pasuje do produktu końcowego pod względem materiału, zachowania mechanicznego i geometrii.   
  • Prototypowanie przemysłowe: Zanim produkt trafi do masowej produkcji, często produkowane są małe serie, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym (na przykład w przypadku pojazdów produkowanych seryjnie), aby klienci mogli wypróbować nowy model. Na tym etapie rozwoju produktu często konieczne są modyfikacje materiału.


Terminy "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" oraz "yes" są prawnie chronionymi znakami towarowymi firmy igus® GmbH/ Kolonia w Federalnej Republice Niemiec oraz, w przypadku niektórych, również w innych krajach. Jest to niepełna lista znaków towarowych (np. oczekujące na rozpatrzenie wnioski o rejestrację znaków towarowych lub zarejestrowane znaki towarowe) firmy igus GmbH lub spółek powiązanych z igus w Niemczech, w Unii Europejskiej, USA i/lub innych krajach lub jurysdykcjach.

igus® GmbH podkreśla, że nie sprzedaje żadnych produktów firm Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES , Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber oraz wszystkich innych producentów napędów wspomnianych na tej stronie. Produkty oferowane przez igus® należą do igus® GmbH.