Jak trwałe są
motion plastics?

Tworzywa sztuczne to materiał, o którym wiele się dyskutuje. Wiemy, że wysokowydajne polimery mogą przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych i środowiska i to jest naszym celem w naszej działalności korporacyjnej.
 
Patrzymy na tworzywa sztuczne w trzech fazach: podczas ich produkcji, w trakcie użytkowania i po zakończeniu żywotności. Na tej stronie przedstawiamy Państwu odpowiedzi na pytania o zrównoważony rozwój, zarówno w odniesieniu do naszych produktów, jak i w codziennym życiu w firmie igus. Nie udało się jeszcze odpowiedzieć na wszystkie pytania, a w przypadku niektórych kwestii, zwłaszcza dotyczących zrównoważonej produkcji, nadal pracujemy nad rozwiązaniami.

Nadal do rozwiązania:

  • Emisja gazów i substancji chemicznych podczas produkcji surowców 
  • Ścieranie podczas użytkowania 
  • Uzależnienie od surowców kopalnych - ropy naftowej

Cele:

  • Do 2025 roku chcemy, aby nasze budynki i produkcja były neutralne pod względem emisji CO2.

Dotychczas ...

Produkcja tworzyw sztucznych i części

Wykres bilansu energetycznego: stal, aluminium, plastik

Bilans energetyczny

Do wyprodukowania 1 m³³ plastiku potrzeba około 50% mniej energii niż do wyprodukowania 1 m³³ stali czy aluminium.

Wykres zużycia ropy naftowej w tworzywach sztucznych

Zużycie ropy naftowej

Na produkcję wysokowydajnych tworzyw sztucznych przypada zaledwie 0,5% światowego zużycia ropy naftowej.

Ikona pulsuje w cyklu

Pobór mocy

Zmniejszamy moc naszych maszyn i systemów. Nabywamy maszyny do formowania wtryskowego, które są o 40% bardziej energooszczędne. Naszym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 15% w 2021 roku, przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji.

Ikona cyklu

Podlegają procesowi recyklingu w 99%

99% naszych odrzutów podczas produkcji za pośrednictwem formowania wtryskowego (rozlewki, wadliwe części) jest poddawanych recyklingowi i wraca do procesu produkcyjnego.

Icona szkła powiększającego

Program igus clean

Środki mechaniczne, takie jak folie magnetyczne i płyty prowadzące, zapobiegają wypadaniu części z maszyn w procesie produkcyjnym, a w konsekwencji powstawaniu odpadów. Celem na rok 2021 jest zmniejszenie ilości tych odpadów o 80%.

Ziemia przed zielonym napisem ISO 14001

Certyfikowane zgodnie z ISO 14001

Aby nasza polityka środowiskowa była przejrzysta i zrozumiała, zdobyliśmy certyfikat normy ISO 14001 w 2019, uznaną podstawę systemów zarządzania środowiskowego. Pomaga nam to w drodze do neutralnej fabryki CO2.


W zastosowaniu ...

Polimery w zastosowaniu

Bezsmarowe

Każdego roku 27 milionów ton smaru zanieczyszcza środowisko na całym świecie. Nasze polimery nie wymagają smarowania.

Zbiornik oleju i kula ziemska

50% wszystkich środków smarnych sprzedawanych na świecie trafia do środowiska. (Żródło: M. P. Schneider, 2006)

Butelka na olej i butelka na wodę pitną

1 litr oleju zanieczyszcza 1 000 000 litrów wody pitnej. (Źródło: Saskatchewan Association for Resource Recovery Corp., 2008)

Sylwetka samochodu

1/3 całkowitego zużycia paliwa przez samochód osobowy jest wykorzystywana na pokonanie tarcia w silniku, skrzyni biegów, oponach i hamulcach. (Źródło: K. Holmberg, P. Andersson, A. Erdemir, 2012)

Mapa świata z baryłkami ropy

Globalny popyt na środki smarne będzie wzrastał o 2 % rocznie, zgodnie z prognozami = 45,4 mln ton w 2019 roku. (Źródło: The Freedonia Group, 2015)

Zrównoważony rozwój - trwałe produkty

Żywotność

Nasze polimery są zoptymalizowane pod kątem zużycia. Nie korodują i nie brudzą się od smaru i brudu. Są trwalsze i nie trzeba ich często wymieniać. Dzięki naszym licznym testom w laboratorium badawczym możemy dokładnie obliczyć ich żywotność.

Bardziej odnawialne - mniejsza masa

Lekkie

Plastik jest lżejszy od stali i oszczędza masę, a więc i energię, która musi być zużyta na ruch. Jeśli w samolocie zamiast metalowych łożysk toczonych zastosujemy łożyska ślizgowe iglidur, to zredukujemy masę o ok 4 kg. To znowu pozytywnie wpływa na zużycie nafty.

Zrównoważony rozwój - mniejsze tarcie

Oszczędność energii

Nasze polimery są zoptymalizowane pod względem trybologicznym i charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia. W połączeniu z mniejszą masą, zapewnia mniejsze zużycie energii napędowej do przemieszczenia części maszyny w danym zastosowaniu.

Odnawialność - inteligentne tworzywa sztuczne

Konserwacja predykcyjna

Komponenty nie są wymieniane dopóki nie osiągną limitu żywotności - taka jest idea naszej oferty inteligentnych tworzyw sztucznych. Czujniki wskazują zużycie, a części są wymieniane, gdy jest to naprawdę konieczne. Zasoby są wykorzystywane w ostrożny i racjonalny sposób.

Odnawialność - wymiana łożyska

Części wymienne

Brak konieczności wymiany całej aplikacji w przypadku zużycia był jednym z wiodących pomysłów, kiedy opracowywaliśmy nasze wymienne łożyska dla prowadnic liniowych. Praktyczna zaleta: Szyna nie jest uszkodzona, a oprawa łożyska może być ponownie użyta. Oszczędza to zasoby i jednocześnie powoduje niższe koszty.

Odnawialność - iglidur N54

Biopolimery

Dzięki iglidur N54 opracowaliśmy standardowe łożysko ślizgowe, które może być stosowane uniwersalnie i składa się w 54% z surowców odnawialnych. Łożysko z biopolimerów pokazuje, że komponenty mogą być odnawialne i motywuje nas do dalszego rozwoju produktu.


Po ...

Tworzywa sztuczne po zużyciu

Wykres konwencjonalnego recyklingu

Program recyklingu eko-prowadnik

W 2019 roku uruchomiliśmy program recyklingu dla e-prowadniku "eko-prowadnik". Zużyte e-prowadniki mogą zostać do nas wysłane, niezależnie od tego, czy pochodzą od firmy igus, czy innego producenta. Otrzymujesz voucher oparty na wartości, my segregujemy je według rodzaju i wykorzystujemy samodzielnie lub przekazujemy partnerom zajmującym się recyklingiem.

Wykres Hydro Plastic Recycling Solution

Plastic2Oil

Zainwestowaliśmy 5 mln euro w firmę Mura Technology, która wykorzystuje nową technologię HydroPRS (Hydrotermalne rozwiązanie do recyklingu tworzyw sztucznych) do przekształcania nieposortowanych odpadów plastikowych w ropę naftową, w ciągu 20 minut. Oszczędzanie zasobów za pomocą ciśnienia, temperatury i wody. Budowa pierwszej , zakrojonej na dużą skalę elektrowni rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku.


Dalsze środki, które podejmujemy w celu ochrony zasobów