Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.
Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
PL(PL)
W jakim stopniu produkcja polimerów dla rozwiązań ruchomych odpowiada zasadom zrównoważonego rozwoju?

Tworzywa sztuczne to materiał, o którym wiele się dyskutuje. Wiemy, że wysokowydajne polimery mogą przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych i środowiska i to jest naszym celem w naszej działalności korporacyjnej.
 
Patrzymy na tworzywa sztuczne w trzech fazach: podczas ich produkcji, w trakcie użytkowania i po zakończeniu żywotności. Na tej stronie przedstawiamy Państwu odpowiedzi na pytania o zrównoważony rozwój, zarówno w odniesieniu do naszych produktów, jak i w codziennym życiu w firmie igus. Nie udało się jeszcze odpowiedzieć na wszystkie pytania, a w przypadku niektórych kwestii, zwłaszcza dotyczących zrównoważonej produkcji, nadal pracujemy nad rozwiązaniami.

Nadal do rozwiązania:

  • Emisja gazów i substancji chemicznych podczas produkcji surowców 
  • Ścieranie podczas użytkowania 
  • Uzależnienie od surowców kopalnych - ropy naftowej

Cele:

  • Do 2025 roku chcemy, aby nasze budynki i produkcja były neutralne pod względem emisji CO2.


Innowacje 2022 w obszarze zrównoważonego rozwoju


Dotychczas ...

Produkcja tworzyw sztucznych i części

Wykres bilansu energetycznego: stal, aluminium, plastik

Bilans energetyczny

Do wyprodukowania 1 m³ plastiku potrzeba około 50% mniej energii niż do wyprodukowania 1 m³ stali czy aluminium.

Wykres zużycia ropy naftowej w tworzywach sztucznych

Zużycie ropy naftowej

Na produkcję wysokowydajnych tworzyw sztucznych przypada zaledwie 0,5% światowego zużycia ropy naftowej.

Zielona pieczęć elektroenergetyczna RheinEnergie

Pobór mocy

Cała kupowana przez nas energia elektryczna jest ekologiczna, a my zmniejszamy ilość energii zużywanej przez nasze maszyny i urządzenia. Pozyskujemy wtryskarki, które są o 40% bardziej energooszczędne i zastępujemy nimi stare. W 2021 zmniejszyliśmy zużycie energii o 11% — przy zwiększonej liczbie godzin produkcji. 

Ikona cyklu

Podlegają procesowi recyklingu w 99%

99% naszych odrzutów podczas produkcji za pośrednictwem formowania wtryskowego (rozlewki, wadliwe części) jest poddawanych recyklingowi i wraca do procesu produkcyjnego.

Icona szkła powiększającego

Program igus clean

Środki mechaniczne, takie jak folie magnetyczne i płyty prowadzące, zapobiegają wypadaniu części z maszyn w procesie produkcyjnym i stawaniu się odpadami. Dzięki tym i innym środkom zmniejszyliśmy wskaźnik odpadów (odpady produkcyjne + przetworzony materiał) w 2021 o 21%. 

Ziemia przed zielonym napisem ISO 14001

Certyfikowane zgodnie z ISO 14001

Aby nasza polityka środowiskowa była przejrzysta i zrozumiała, zdobyliśmy certyfikat normy ISO 14001 w 2019, uznaną podstawę systemów zarządzania środowiskowego. Pomaga nam to w drodze do neutralnej fabryki CO2.


W zastosowaniu ...

Polimery w zastosowaniu

Bezsmarowe

Każdego roku 27 milionów ton smaru zanieczyszcza środowisko na całym świecie. Nasze polimery nie wymagają smarowania.

Zbiornik oleju i kula ziemska

50% wszystkich środków smarnych sprzedawanych na świecie trafia do środowiska. (Żródło: M. P. Schneider, 2006)

Butelka na olej i butelka na wodę pitną

1 litr oleju zanieczyszcza 1 000 000 litrów wody pitnej. (Źródło: Saskatchewan Association for Resource Recovery Corp., 2008)

Sylwetka samochodu

1/3 całkowitego zużycia paliwa przez samochód osobowy jest wykorzystywana na pokonanie tarcia w silniku, skrzyni biegów, oponach i hamulcach. (Źródło: K. Holmberg, P. Andersson, A. Erdemir, 2012)

Mapa świata z baryłkami ropy

Globalny popyt na środki smarne będzie wzrastał o 2 % rocznie, zgodnie z prognozami = 45,4 mln ton w 2019 roku. (Źródło: The Freedonia Group, 2015)

Zrównoważony rozwój - trwałe produkty

Żywotność

Nasze polimery są zoptymalizowane pod kątem zużycia. Nie korodują i nie brudzą się od smaru i brudu. Są trwalsze i nie trzeba ich często wymieniać. Dzięki naszym licznym testom w laboratorium badawczym możemy dokładnie obliczyć ich żywotność.

Bardziej odnawialne - mniejsza masa

Lekkie

Plastik jest lżejszy od stali i oszczędza masę, a więc i energię, która musi być zużyta na ruch. Jeśli w samolocie zamiast metalowych łożysk toczonych zastosujemy łożyska ślizgowe iglidur, to zredukujemy masę o ok 4 kg. To znowu pozytywnie wpływa na zużycie nafty.

Zrównoważony rozwój - mniejsze tarcie

Oszczędność energii

Nasze polimery są zoptymalizowane pod względem trybologicznym i charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia. W połączeniu z mniejszą masą, zapewnia mniejsze zużycie energii napędowej do przemieszczenia części maszyny w danym zastosowaniu.

Odnawialność - inteligentne tworzywa sztuczne

Konserwacja predykcyjna

Komponenty nie są wymieniane dopóki nie osiągną limitu żywotności - taka jest idea naszej oferty inteligentnych tworzyw sztucznych. Czujniki wskazują zużycie, a części są wymieniane, gdy jest to naprawdę konieczne. Zasoby są wykorzystywane w ostrożny i racjonalny sposób.

Odnawialność - wymiana łożyska

Części wymienne

Brak konieczności wymiany całej aplikacji w przypadku zużycia był jednym z wiodących pomysłów, kiedy opracowywaliśmy nasze wymienne łożyska dla prowadnic liniowych. Praktyczna zaleta: Szyna nie jest uszkodzona, a oprawa łożyska może być ponownie użyta. Oszczędza to zasoby i jednocześnie powoduje niższe koszty.

Odnawialność - iglidur N54

Biopolimery

Dzięki iglidur N54 opracowaliśmy standardowe łożysko ślizgowe, które może być stosowane uniwersalnie i składa się w 54% z surowców odnawialnych. Łożysko z biopolimerów pokazuje, że komponenty mogą być odnawialne i motywuje nas do dalszego rozwoju produktu.


Po ...

Tworzywa sztuczne po zużyciu

Wykres konwencjonalnego recyklingu

Program recyklingu eko-prowadnik

W 2019 uruchomiliśmy nasz program recyklingu prowadników kablowych „eko-prowadnik”. Umożliwiliśmy przesyłanie nam używanych e-prowadników (od igus lub innych producentów). Otrzymują Państwo voucher, a my rozdzielamy komponenty według rodzaju i używamy ich sami lub dostarczamy do partnerów odpowiedzialnych za recykling. Do 12/2021 otrzymaliśmy już 25,97 ton materiału.   

Wykres Hydro Plastic Recycling Solution

Recykling HydroPRS

Zainwestowaliśmy pięć mln euro w firmę Mura Technology, która wykorzystuje nową technologię HydroPRS (Hydrotermalne rozwiązanie do recyklingu tworzyw sztucznych) do przekształcania nieposortowanych odpadów plastikowych w ropę naftową, w ciągu 20 minut. Oszczędzanie zasobów za pomocą ciśnienia, temperatury i wody. Budowa pierwszego wielkopowierzchniowego zakładu ruszyła w kwietniu 2021, a z Mura Technology współpracuje coraz więcej firm. 


Dalsze środki, które podejmujemy w celu ochrony zasobów


The terms "igus", "Apiro", "CFRIP", "chainflex", "conprotect", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-loop", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-spool", "e-skin", "flizz", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "kineKIT", "manus", "motion plastics", "pikchain", "plastics for longer life", "print2mold", "readycable", "readychain", "ReBeL", "robolink", "speedigus", "tribofilament", "triflex", "xirodur" and "xiros" are legally protected trademarks of the igus® GmbH/Cologne in the Federal Republic of Germany, and, where applicable, in some foreign countries.
igus® GmbH points out that it does not sell any products of the companies Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES, Mitsubishi, NUM, Parker, Bosh Rexroth, SEW, Siemens, Stöber and all other drive manufacturers mentioned on this website. The products offered by igus® are those of igus® GmbH.