Tworzywa sztuczne to materiał, o którym wiele się dyskutuje. Wiemy, że wysokowydajne polimery mogą przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych i środowiska i to jest naszym celem w naszej działalności korporacyjnej.
Patrzymy na tworzywa sztuczne w trzech fazach: podczas ich produkcji, w trakcie użytkowania i po zakończeniu żywotności. Na tej stronie przedstawiamy Państwu odpowiedzi na pytania o zrównoważony rozwój, zarówno w odniesieniu do naszych produktów, jak i w codziennym życiu w firmie igus. Nie udało się jeszcze odpowiedzieć na wszystkie pytania, a w przypadku niektórych kwestii, zwłaszcza dotyczących zrównoważonej produkcji, nadal pracujemy nad rozwiązaniami.
Nadal do rozwiązania:
Cele:
Ciężko pracujemy nie tylko nad pomiarem i przejrzystością śladu węglowego każdego sprzedawanego przez nas komponentu, ale także nad jego stałą redukcją. Jako pierwszy krok pokazujemy ślad węglowy każdego łożyska ślizgowego w najlepiej sprzedających się materiałach w naszym sklepie internetowym.
Pierwszy e-prowadnik wykonany w 100% z materiału pochodzącego z recyklingu prowadników kablowych. W oparciu o program recyklingu igus "eko-prowadnik", nowy asortyment z katalogu E2.1 (micro) został stworzony z materiału w 100% pochodzącego z recyklingu — wszystko przetestowane w laboratorium igus.
Nowe, zrównoważone materiały iglidur ECO ECO H, ECO P, ECO A180 i ECO G składają się w 100% z regranulatów najlepszych materiałów, które sprawdzają się od wielu lat. Są testowane tak jak wszystkie inne materiały i nadają się do wielu zastosowań.
Oprawy liniowe wykonane w 100% z pochodzącego z recyklingu polimeru igus® P4 oraz wkładki wykonane z iglidur® J4 o wysokiej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu. Podzielne oprawy liniowe umożliwiają również szybką wymianę łożysk bezpośrednio na okrągłym wale.
Do wyprodukowania 1 m³ plastiku potrzeba około 50% mniej energii niż do wyprodukowania 1 m³ stali czy aluminium.
Na produkcję wysokowydajnych tworzyw sztucznych przypada zaledwie 0,5% światowego zużycia ropy naftowej.
Cała kupowana przez nas energia elektryczna jest ekologiczna, a my zmniejszamy ilość energii zużywanej przez nasze maszyny i urządzenia. Pozyskujemy wtryskarki, które są o 40% bardziej energooszczędne i zastępujemy nimi stare. W 2021 zmniejszyliśmy zużycie energii o 11% — przy zwiększonej liczbie godzin produkcji.
99% naszych odrzutów podczas produkcji za pośrednictwem formowania wtryskowego (rozlewki, wadliwe części) jest poddawanych recyklingowi i wraca do procesu produkcyjnego.
Środki mechaniczne, takie jak folie magnetyczne i płyty prowadzące, zapobiegają wypadaniu części z maszyn w procesie produkcyjnym i stawaniu się odpadami. Dzięki tym i innym środkom zmniejszyliśmy wskaźnik odpadów (odpady produkcyjne + przetworzony materiał) w 2021 o 21%.
Aby nasza polityka środowiskowa była przejrzysta i zrozumiała, zdobyliśmy certyfikat normy ISO 14001 w 2019, uznaną podstawę systemów zarządzania środowiskowego. Pomaga nam to w drodze do neutralnej fabryki CO2.
Każdego roku 27 milionów ton smaru zanieczyszcza środowisko na całym świecie. Nasze polimery nie wymagają smarowania.
50% wszystkich środków smarnych sprzedawanych na świecie trafia do środowiska. (Żródło: M. P. Schneider, 2006)
1 litr oleju zanieczyszcza 1 000 000 litrów wody pitnej. (Źródło: Saskatchewan Association for Resource Recovery Corp., 2008)
1/3 całkowitego zużycia paliwa przez samochód osobowy jest wykorzystywana na pokonanie tarcia w silniku, skrzyni biegów, oponach i hamulcach. (Źródło: K. Holmberg, P. Andersson, A. Erdemir, 2012)
Globalny popyt na środki smarne będzie wzrastał o 2 % rocznie, zgodnie z prognozami = 45,4 mln ton w 2019 roku. (Źródło: The Freedonia Group, 2015)
Nasze polimery są zoptymalizowane pod kątem zużycia. Nie korodują i nie brudzą się od smaru i brudu. Są trwalsze i nie trzeba ich często wymieniać. Dzięki naszym licznym testom w laboratorium badawczym możemy dokładnie obliczyć ich żywotność.
Plastik jest lżejszy od stali i oszczędza masę, a więc i energię, która musi być zużyta na ruch. Jeśli w samolocie zamiast metalowych łożysk toczonych zastosujemy łożyska ślizgowe iglidur, to zredukujemy masę o ok 4 kg. To znowu pozytywnie wpływa na zużycie nafty.
Nasze polimery są zoptymalizowane pod względem trybologicznym i charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia. W połączeniu z mniejszą masą, zapewnia mniejsze zużycie energii napędowej do przemieszczenia części maszyny w danym zastosowaniu.
Komponenty nie są wymieniane dopóki nie osiągną limitu żywotności - taka jest idea naszej oferty inteligentnych tworzyw sztucznych. Czujniki wskazują zużycie, a części są wymieniane, gdy jest to naprawdę konieczne. Zasoby są wykorzystywane w ostrożny i racjonalny sposób.
Brak konieczności wymiany całej aplikacji w przypadku zużycia był jednym z wiodących pomysłów, kiedy opracowywaliśmy nasze wymienne łożyska dla prowadnic liniowych. Praktyczna zaleta: Szyna nie jest uszkodzona, a oprawa łożyska może być ponownie użyta. Oszczędza to zasoby i jednocześnie powoduje niższe koszty.
Dzięki iglidur N54 opracowaliśmy standardowe łożysko ślizgowe, które może być stosowane uniwersalnie i składa się w 54% z surowców odnawialnych. Łożysko z biopolimerów pokazuje, że komponenty mogą być odnawialne i motywuje nas do dalszego rozwoju produktu.
W 2019 uruchomiliśmy nasz program recyklingu prowadników kablowych „eko-prowadnik”. Umożliwiliśmy przesyłanie nam używanych e-prowadników (od igus lub innych producentów). Otrzymują Państwo voucher, a my rozdzielamy komponenty według rodzaju i używamy ich sami lub dostarczamy do partnerów odpowiedzialnych za recykling. Do 12/2021 otrzymaliśmy już 25,97 ton materiału.
Zainwestowaliśmy pięć mln euro w firmę Mura Technology, która wykorzystuje nową technologię HydroPRS (Hydrotermalne rozwiązanie do recyklingu tworzyw sztucznych) do przekształcania nieposortowanych odpadów plastikowych w ropę naftową, w ciągu 20 minut. Oszczędzanie zasobów za pomocą ciśnienia, temperatury i wody. Budowa pierwszego wielkopowierzchniowego zakładu ruszyła w kwietniu 2021, a z Mura Technology współpracuje coraz więcej firm.
Zaczęło się od świątecznego prezentu dla klientów, a teraz prowadzimy kilka kampanii, nie tylko w Niemczech, ale także na przykład w Turcji i Indiach: co roku sadzimy dziesiątki tysięcy drzew. Celem tworzenia nowych, dużych obszarów zalesienia jest zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery CO2.
Co firma igus robi z urządzeniami elektrycznymi po upływie żywotności? Jeszcze do niedawna trafiały one w dużych ilościach bezpośrednio do utylizacji: firma igus produkowała rocznie do pięciu ton odpadów elektronicznych. Wiele urządzeń jest jednak zbyt cennych, by je wyrzucać, dlatego ukróciliśmy ten proceder. Grupa pracowników założyła inicjatywę reguse, stowarzyszenie stażystów igus, która ratuje wszystko co można jeszcze wykorzystać przed utylizacją jako odpady elektroniczne, np. laptopy, komputery PC i monitory. Odnawiają stare urządzenia i oferują je wszystkim pracownikom firmy igus za niewielką opłatą. Dochód z nich jest przekazywany na rzecz zrównoważonych projektów.
Samodzielna produkcja części zamiennych z odpornych na zużycie trybopolimerów iglidur - ta możliwość jest teraz dostępna również dla osób prywatnych. W ramach projektu "Druk 3D - części zamienne dla każdego" wspieramy kawiarenki naprawcze, otwarte warsztaty i FabLaby poprzez darowizny filamentu. Na każde zapytanie mogą oni otrzymać do dwóch rolek filamentu, całkowicie bezpłatnie. Więcej informacji na temat projektu, który początkowo będzie realizowany w krajach niemieckojęzycznych, można znaleźć na naszej stronie informacyjnej.
Aby nasze wytłaczarki, które są potrzebne do produkcji półproduktów, prawidłowo funkcjonowały, wymagane jest chłodzenie. W tym celu, przez urządzenie przepuszczana jest zimna woda. Nagrzewa się ona i tu dochodzimy do sedna sprawy - do tej pory czysta woda trafiała bezpośrednio do kanalizacji.
Teraz chcemy to zmienić i dlatego budujemy własną instalację schładzania. Po przejściu przez maszynę, woda jest ponownie schładzana w wieży chłodniczej, przechowywana i może być na nowo wykorzystana do schłodzenia maszyny. Rozwiązanie to stosujemy już w naszych wtryskarkach, a teraz dodatkowy system ponownego chłodzenia, zmniejszy o ponad połowę zużycie wody w wytłaczarkach.
W biurze igus, w słonecznej Hiszpanii, na dachu zainstalowano 29 paneli słonecznych. Wytwarzana przez nie energia elektryczna pokrywa jedną trzecią całego zapotrzebowania.
Uruchomiliśmy grupę zadaniową, która pracuje nad projektami dotyczącymi ochrony środowiska w naszej firmie.