Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.
Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
PL(PL)
W jakim stopniu produkcja polimerów dla rozwiązań ruchomych odpowiada zasadom zrównoważonego rozwoju?
Tworzywa sztuczne to materiał, o którym wiele się dyskutuje. Wiemy, że wysokowydajne polimery mogą przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych i środowiska i to jest naszym celem w naszej działalności korporacyjnej.
 
Patrzymy na tworzywa sztuczne w trzech fazach: podczas ich produkcji, w trakcie użytkowania i po zakończeniu żywotności. Na tej stronie przedstawiamy Państwu odpowiedzi na pytania o zrównoważony rozwój, zarówno w odniesieniu do naszych produktów, jak i w codziennym życiu w firmie igus. Nie udało się jeszcze odpowiedzieć na wszystkie pytania, a w przypadku niektórych kwestii, zwłaszcza dotyczących zrównoważonej produkcji, nadal pracujemy nad rozwiązaniami.
Nadal do rozwiązania:
  • Emisja gazów i substancji chemicznych podczas produkcji surowców 
  • Ścieranie podczas użytkowania 
  • Uzależnienie od surowców kopalnych - ropy naftowej
Cele:
  • Do 2025 roku chcemy, aby nasze budynki i produkcja były neutralne pod względem emisji CO2.

Trzy fazy polimerów

Dotychczas ...

Produkcja tworzyw sztucznych i części

Wykres bilansu energetycznego: stal, aluminium, plastik

Bilans energetyczny

Do wyprodukowania 1 m³ plastiku potrzeba około 50% mniej energii niż do wyprodukowania 1 m³ stali czy aluminium.
Wykres zużycia ropy naftowej w tworzywach sztucznych

Zużycie ropy naftowej

Na produkcję wysokowydajnych tworzyw sztucznych przypada zaledwie 0,5% światowego zużycia ropy naftowej.
Zielona pieczęć elektroenergetyczna RheinEnergie

Pobór mocy

Cała kupowana przez nas energia elektryczna jest ekologiczna, a my zmniejszamy ilość energii zużywanej przez nasze maszyny i urządzenia. Pozyskujemy wtryskarki, które są o 40% bardziej energooszczędne i zastępujemy nimi stare. W 2021 zmniejszyliśmy zużycie energii o 11% — przy zwiększonej liczbie godzin produkcji. 
Ikona cyklu

Podlegają procesowi recyklingu w 99%

99% naszych odrzutów podczas produkcji za pośrednictwem formowania wtryskowego (rozlewki, wadliwe części) jest poddawanych recyklingowi i wraca do procesu produkcyjnego.
Icona szkła powiększającego

Program igus clean

Środki mechaniczne, takie jak folie magnetyczne i płyty prowadzące, zapobiegają wypadaniu części z maszyn w procesie produkcyjnym i stawaniu się odpadami. Dzięki tym i innym środkom zmniejszyliśmy wskaźnik odpadów (odpady produkcyjne + przetworzony materiał) w 2021 o 21%. 

Certyfikacja środowiskowa i klimatyczna

Napis ISO 14001 na ziemi przed zielonym tłem

Norma zarządzania środowiskowego ISO 14001

Aby nasza polityka środowiskowa była przejrzysta i zrozumiała, zdobyliśmy certyfikat normy ISO 14001 w 2019 — uznany standard systemów zarządzania środowiskowego. Pomaga nam to w drodze do uzyskania fabryki neutralnej pod względem emisji CO2.
Napis ISO 50001 przed fabryką igus ze stopką

Norma zarządzania energią ISO 50001:2018

Nasz system zarządzania energią posiada certyfikat zgodny z międzynarodową normą ISO 50001:2018. Głównym celem normy ISO 50001 jest pomoc firmom w poprawie ich wydajności energetycznej poprzez tworzenie systemów oraz procesów. 

W zastosowaniu ...

Polimery w zastosowaniu

Bezsmarowe

Każdego roku 27 milionów ton smaru zanieczyszcza środowisko na całym świecie. Nasze polimery nie wymagają smarowania.
Zbiornik oleju i kula ziemska
50% wszystkich środków smarnych sprzedawanych na świecie trafia do środowiska. (Żródło: M. P. Schneider, 2006)
Butelka na olej i butelka na wodę pitną
1 litr oleju zanieczyszcza 1 000 000 litrów wody pitnej. (Źródło: Saskatchewan Association for Resource Recovery Corp., 2008)
Sylwetka samochodu
1/3 całkowitego zużycia paliwa przez samochód osobowy jest wykorzystywana na pokonanie tarcia w silniku, skrzyni biegów, oponach i hamulcach. (Źródło: K. Holmberg, P. Andersson, A. Erdemir, 2012)
Mapa świata z baryłkami ropy
Globalny popyt na środki smarne będzie wzrastał o 2 % rocznie, zgodnie z prognozami = 45,4 mln ton w 2019 roku. (Źródło: The Freedonia Group, 2015)
Zrównoważony rozwój - trwałe produkty

Żywotność

Nasze polimery są zoptymalizowane pod kątem zużycia. Nie korodują i nie brudzą się od smaru i brudu. Są trwalsze i nie trzeba ich często wymieniać. Dzięki naszym licznym testom w laboratorium badawczym możemy dokładnie obliczyć ich żywotność.
Bardziej odnawialne - mniejsza masa

Lekkie

Plastik jest lżejszy od stali i oszczędza masę, a więc i energię, która musi być zużyta na ruch. Jeśli w samolocie zamiast metalowych łożysk toczonych zastosujemy łożyska ślizgowe iglidur, to zredukujemy masę o ok 4 kg. To znowu pozytywnie wpływa na zużycie nafty.
Zrównoważony rozwój - mniejsze tarcie

Oszczędność energii

Nasze polimery są zoptymalizowane pod względem trybologicznym i charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia. W połączeniu z mniejszą masą, zapewnia mniejsze zużycie energii napędowej do przemieszczenia części maszyny w danym zastosowaniu.
Odnawialność - inteligentne tworzywa sztuczne

Konserwacja predykcyjna

Komponenty nie są wymieniane dopóki nie osiągną limitu żywotności - taka jest idea naszej oferty inteligentnych tworzyw sztucznych. Czujniki wskazują zużycie, a części są wymieniane, gdy jest to naprawdę konieczne. Zasoby są wykorzystywane w ostrożny i racjonalny sposób.
Odnawialność - wymiana łożyska

Części wymienne

Brak konieczności wymiany całej aplikacji w przypadku zużycia był jednym z wiodących pomysłów, kiedy opracowywaliśmy nasze wymienne łożyska dla prowadnic liniowych. Praktyczna zaleta: Szyna nie jest uszkodzona, a oprawa łożyska może być ponownie użyta. Oszczędza to zasoby i jednocześnie powoduje niższe koszty.
Odnawialność - iglidur N54

Biopolimery

Dzięki iglidur N54 opracowaliśmy standardowe łożysko ślizgowe, które może być stosowane uniwersalnie i składa się w 54% z surowców odnawialnych. Łożysko z biopolimerów pokazuje, że komponenty mogą być odnawialne i motywuje nas do dalszego rozwoju produktu.

Po ...

Tworzywa sztuczne po zużyciu

Wykres konwencjonalnego recyklingu

Program recyklingu eko-prowadnik

Zajmujemy się recyklingiem starych, polimerowych prowadników kablowych, nie tylko własnych, ale bez względu na producenta. Nasz program jest wyjątkowy i został nagrodzony Rhineland Business Prize we wrześniu 2022 w kategorii „Zrównoważony rozwój”. Dostarczamy materiał do naszych partnerów produkcyjnych lub recyklingowych, a za kilogram prowadnika kablowego otrzymacie Państwo vouvcher. Do 12/2021 otrzymaliśmy już 25,97 ton materiału. Prosimy dołączyć do nas!  
Wykres Hydro Plastic Recycling Solution

Recykling HydroPRS

Zainwestowaliśmy pięć mln euro w firmę Mura Technology, która wykorzystuje nową technologię HydroPRS (Hydrotermalne rozwiązanie do recyklingu tworzyw sztucznych) do przekształcania nieposortowanych odpadów plastikowych w ropę naftową, w ciągu 20 minut. Oszczędzanie zasobów za pomocą ciśnienia, temperatury i wody. Budowa pierwszego wielkopowierzchniowego zakładu ruszyła w kwietniu 2021, a z Mura Technology współpracuje coraz więcej firm. 

Projekty i inicjatywy dotyczące ochrony zasobów

Odpady plastikowe w urządzeniu do zbierania — w rzece i po oczyszczaniu Po lewej: odpady wyrzucone na brzeg w urządzeniach; po prawej: po zebraniu

Plastic Fischer — przeciwko plastikowym odpadom w rzekach

Od 8 do 12 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów — głównie za pośrednictwem rzek. Plastic Fischer rozwiązanie polegające na zbieraniu odpadów w rzekach, które jest tańsze niż wydobywanie ich z morza. Na czym polega ten projekt? Lokalni mieszkańcy za pomocą specjalnych urządzeń wyławiają odpady z rzek, otrzymując w zamian stały dochód. Zebrane w ten sposób odpady z tworzyw sztucznych, w większości klasyfikowane jako odpady nienadające się do recyklingu, przekazywane są do zakładów termicznego przekształcania odpadów: tam są spalane z odzyskiem energii. Firma igus finansuje zbiórki łącznie 10 000 kg odpadów z tworzyw sztucznych. W styczniu 2023 dzięki projektowi Plastic Fischer udało się zebrać i przetworzyć 3340 kg plastiku w Kanpur i Mangalore (Indie). Dzięki temu co najmniej 34 osoby uzyskały stały dochód, a w niektóre dni pomagali im dodatkowi pracownicy. 

Pułapka na odpady na Renie w pobliżu Kolonii

Rhine Octopus ("Rheinkrake") — igus obsługuje pływające zbiorniki na odpady

Każdego dnia tona odpadów przepływa przez Ren do Morza Północnego. To ogromna ilość. Od wielu lat, K.R.A.K.E. („Krake” oznacza po niemiecku ośmiornicę), stowarzyszenie z siedzibą w Kolonii, walczy z odpadami w okolicach Renu. We wrześniu 2022 stowarzyszenie wykonało duży krok naprzód dzięki pływającemu zbiornikowi na odpady. Odpady unoszące się na powierzchni dryfują do pasywnego zbiornika w stylu londyńskim. Członkowie stowarzyszenia regularnie opróżniają pojemnik na odpady i rejestrują odpady na lądzie, oceniając je pod kątem naukowym we współpracy z uniwersytetem w Bonn. Mamy nadzieję, że w ten sposób zostanie przeprowadzone długoterminowe badanie odpadów z tworzyw sztucznych w Renie. Cieszymy się, że możemy być sponsorem tego odważnego przedsięwzięcia, życzymy powodzenia i dziękujemy za zaangażowanie. 

Polana leśna z łąką

Nasadzanie drzew

Zaczęło się od świątecznego prezentu dla klientów, a teraz prowadzimy kilka kampanii, nie tylko w Niemczech, ale także na przykład w Turcji, Meksyku i Indiach. Od sadzonek po duże drzewa miejskie, sadzimy i pielęgnujemy drzewa i krzewy w małych oraz dużych kampaniach. Celem tworzenia nowych, dużych obszarów zalesienia jest zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery CO2

Obraz 3D gniazda zasilania brzegowego

Zwalczanie emisji zanieczyszczeń w portach kontenerowych poprzez zasilanie brzegowe

Poważnym problemem jest eksploatacja generatorów diesla kontenerowców w porcie. Emitują do środowiska i atmosfery drobne pyły, tlenki azotu i siarki oraz CO2 tonami. W 2022 stworzyliśmy iMSPO, mobilne gniazdo, które w łatwy, szybki i przede wszystkim elastyczny sposób umożliwiło zasilanie kontenerowców energią z lądu. Jeśli jest także „zielone”, droga do „bezemisyjnego portu” jest czysta. 

Rozłożony laptop

Drugie życie dla PC i Co.

Co firma igus robi z urządzeniami elektrycznymi po upływie żywotności? Do niedawna trafiały prosto do utylizacji — i to w dużych ilościach: rocznie wytwarzano do 5 ton elektrośmieci. Należy to teraz do przeszłości. Grupa pracowników założyła inicjatywę reguse, stowarzyszenie stażystów igus, która ratuje wszystko co można jeszcze wykorzystać przed utylizacją jako odpady elektroniczne, np. laptopy, komputery PC i monitory. Regenerują stare urządzenia, oferują je pracownikom igus za niewielkie pieniądze lub przekazują np. szkołom i stowarzyszeniom. Dochód z nich jest przekazywany na rzecz zrównoważonych projektów.

Rower igus

Recykling spotyka mobilność — projekt igus:bike

Rower, który nie rdzewieje. Bez konserwacji, bez smarów. Wraz z silnymi partnerami budujemy miejski rower jutra: solidny, trwały i wykonany w ponad 90% z tworzywa sztucznego — od ramy po łożyska i pasek zębaty. Duża część wymaganych surowców można zapewnić przez recykling odpadów z tworzyw sztucznych. Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Części wydrukowane w 3D i kierownica klasycznego samochodu

Drukowanie w 3D części zamiennych dla każdego

Samodzielna produkcja części zamiennych z odpornych na zużycie trybopolimerów iglidur — ta możliwość jest teraz dostępna również dla osób prywatnych. W ramach projektu "Druk 3D - części zamienne dla każdego" wspieramy kawiarenki naprawcze, otwarte warsztaty i FabLaby poprzez darowizny filamentu. Na każde zapytanie mogą oni otrzymać do dwóch rolek filamentu, całkowicie bezpłatnie. Więcej informacji na temat projektu, który początkowo będzie realizowany w krajach niemieckojęzycznych, można znaleźć na naszej stronie informacyjnej.

Środki oszczędzania zasobów na całym świecie


Innowacje 2022 w obszarze zrównoważonego rozwoju




Terminy "igus", "Apiro", "chainflex", "CFRIP", "conprotect", "CTD", "drylin", "dry-tech", "dryspin", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-skin", "e-spool", "flizz", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igutex", "kineKIT", "manus", "motion plastics", "pikchain", "readychain", "readycable", "ReBeL", "speedigus", "triflex", "robolink", "xirodur" i "xiros" są prawnie chronionymi znakami towarowymi firmy igus® GmbH w Republice Federalnej Niemiec oraz, w stosownych przypadkach, w niektórych innych krajach.

igus® GmbH podkreśla, że nie sprzedaje żadnych produktów firm Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES , Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber oraz wszystkich innych producentów napędów wspomnianych na tej stronie. Produkty oferowane przez igus® należą do igus® GmbH.