Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.
Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
PL(PL)

Druk 3D wykorzystujący odporne na ścieranie polimery

do 50 razy dłuższa żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami


Usługa drukowania 3D online

Posiadam model 3D wymaganego elementu i chciałbym go zamówić online w firmie igus w serwisie druku oraz zlecić jego wykonanie w ciągu jednego do trzech dni.
Przejdź do usługi drukowania 3D

Materiały do druku 3D

Samodzielne drukowanie elementów i dobór materiałów odpornych na ścieranie nadających się do zastosowania w drukarkach FDM oraz spiekaniu laserowym.
Przejdź do sklepu z materiałami

Konfiguratory online plików CAD

Znam swoją aplikację oraz chciałbym skorzystać z konfiguratora CAD do skonfigurowania i pobrania indywidualnego modelu 3D dla różnych projektów.
Przejdź do konfiguratorów CAD

Drukowanie 3D w igus

Poszukuję więcej informacji na temat dostępnych materiałów i procesów produkcji addytywnej oferowanych przez firmę igus.
Dodatkowe informacje
Przewodnik po druku 3D z instrukcjami projektowymi

Przewodnik projektowania do druku 3D

Praktyczne wskazówki dotyczące projektowania funkcjonalnych części do produkcji w usłudze druku 3D.
Chwytak z druku 3D dla przemysłu napojów

Dla zastosowań druku 3D

Informacje o klientach zdumionych ulepszeniami ich aplikacji dzięki drukowanym w 3D częściom igus®.
Innowacje druku 3D

Nowości z zakresu druku 3D

Zapraszamy do odkrycia nowych produktów i usług do produkcji addytywnej z odpornych na zużycie polimerów.

Zamów bezpłatny zestaw próbek produktów z zakresu druku 3D

Zachęcamy do przetestowania trybologicznie zoptymalizowanych materiałów do druku 3D

Zapraszamy do sprawdzenia jakości i zalet naszych materiałów do druku 3D: Interesują Państwa elementy drukowane w 3D, ale chcieliby je Państwo sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji? Zapraszamy do zamówienia bezpłatnej próbki.

Cudowna rolka

Rolka do druku 3D z rolką wewnętrzną Rolka z obrotową rolką wewnętrzną pochodzącą z procesu drukowania
Materiał: iglidur® i3 (materiał do spiekania laserowego)

Więcej o złożonych komponentach drukowanych w 3D
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Nakrętki napędowe ze śrubą pociągową

Gwinty wydrukowane 3D Wydrukowana nakrętka na wydrukowanej śrubie pociągowej
Materiał: iglidur® i3 (materiał do spiekania laserowego)

Więcej informacji o gwintach drukowanych w 3D
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Elastyczny chwytak

Elastyczny chwytak wydrukowany w 3D Drukowany, elastyczny chwytak
Materiał: iglidur® i3 (materiał spiekany laserowo) i materiał elastyczny (niebieski)

Więcej informacji o chwytakach drukowanych w 3D
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Przekładnia ślimakowa

Koło ślimakowe wydrukowane w 3D Przekładnia ślimakowa
Materiał: iglidur® i6 (materiał do spiekania laserowego)

Więcej informacji o kołach zębatych drukowanych w 3D
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Stożkowe koło zębate

Wydrukowane w 3D koło zębate stożkowe Przekładnia stożkowa
Materiał: iglidur® i3 (materiał do spiekania laserowego)

Więcej informacji o kołach zębatych drukowanych w 3D
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Koła zębate w kolorze

Wydrukowane w 3D koła zębate, spiralne Koła zębate, spiralne i barwione
Materiał: iglidur® i3 (materiał do spiekania laserowego)

Więcej informacji o obróbce poprocesowej w usłudze druku 3D
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Łożysko ślizgowe i koło zębate z print2mold®

Formowane wtryskowo łożysko ślizgowe i koło zębate wykonane z formy wydrukowanej w 3D Łożyska ślizgowe wykonane z formy wtryskowej wydrukowanej w 3D
Materiał: iglidur® G
Koło zębate wykonane w formie wtryskowej wydrukowanej w 3D
Materiał: iglidur® X

Więcej informacji o procesie print2mold®
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Próbka dwuskładnikowa

Wielomateriałowy przegub łączący, wydrukowany w 3D Wielomateriałowy komponent wykonany z włókna zoptymalizowanego pod kątem tarcia i bardzo sztywnego filamentu dla maksymalnej wytrzymałości.
Materiały: filament iglidur® i150 i igumid® P150

Więcej informacji o wielomateriałowym drukowaniu 3D
Zamów teraz bezpłatną próbkę

Próbka części ESD

Element ESD Rozładowująca ładunki elektryczne rolka. Powierzchnia została następnie chemicznie wygładzona podczas obróbki końcowej.
Materiał: iglidur® i8-ESD (materiał do spiekania laserowego)

Więcej informacji o drukowaniu 3D ESD
Zamów teraz bezpłatną próbkę

FAQ: Twoje pytania i nasze odpowiedzi dotyczące usługi druku 3D igus oraz materiałów iglidur

Druk metodą proszkową (spiekanie laserowe)

Na jakich drukarkach 3D można przetwarzać proszki do spiekania laserowego iglidur?
igus używa drukarki 3D EOS Formiga P110. Zasadniczo trybomateriały iglidur I3-PL i iglidur I6-PL powinny być możliwe do obróbki na drukarkach 3D do spiekania laserowego z laserami CO2 — jeśli parametry druku mogą być regulowane. Otrzymaliśmy już pozytywne opinie od klientów korzystających z aparatu EOS Formiga P100 oraz wyposażenia do systemów 3D. Ze względu na różną absorpcję energii lasera nie są odpowiednie do ekonomicznych systemów, takich jak Sinterit Lisa lub Formlabs Fuse 1. Iglidur I8-ESD-PL jest odpowiedni do tego zadania ze względu na czarny kolor — już tutaj pojawiły się pozytywne opinie klientów.
Do tej pory zawsze kupowałem komponenty wykonane z PA12 lub pochodzące z procesu MJF. Który proszek do spiekania laserowego igus jest porównywalny?
Wszystkie materiały do spiekania laserowego iglidur są w zasadzie odpowiednie, dzięki czemu można wybrać najbardziej odpowiedni w zależności od wymagań. iglidur I3-PL to najczęściej wybierany i najbardziej opłacalny materiał do spiekania laserowego w usłudze druku 3D firmy igus.
Czy można drukować gwinty?
Gwinty mocujące można drukować bezpośrednio wykorzystując model od gwintu M6 lub większe. W tym celu kształt geometryczny musi być zintegrowany z modelem 3D. Alternatywnie można również mechanicznie wykonywać gwinty lub, w przypadku gwintów narażonych na silne obciążenie bądź często wkręcanych, zastosować metalowe wkładki gwintowe. Przy tym rozwiązaniu wymagana jest oddzielna wycena.S
A co z gwintaSmi napędowymi?
Na życzenie, igus może dostarczyć elementy z gwintowanymi otworami dla śrub trapezowych lub pociągowych dryspin. Nakrętki śrub pociągowych dla gwintów trapezowych można wygenerować za pomocą konfiguratorów CAD firmy igus. W przypadku gwintów dryspin prosimy o kontakt ze specjalistą firmy igus, ponieważ jest to geometria chroniona.
Czy materiał można frezować lub w inny sposób poddać obróbce mechanicznej?
Możliwa jest odpowiednia obróbka mechaniczna. Do obróbki na tokarce, zastosowanie znajdują zwykłe metody dla niewypełnionych tworzyw sztucznych (np. POM) tutaj, może być wymagane zamocowanie, aby zapobiec deformacji elementu podczas zaciskania. Ze względu na zwiększoSną odporność na zużycie materiałów iglidur, szlifowanie jest bardziej wymagające niż w przypadku standardowych tworzyw sztucznych.
Który materiał do spiekania laserowego iglidur jest najbardziej odpowiedni w przypadku kół zębatych?
iglidur I3 ma najdłuższą żywotność ze wszystkich materiałów do drukowania 3D — jak wykazały testy z czołowymi przekładniami zębatymi. W przypadku przekładni ślimakowych bardziej odpowiedni jest iglidur I6 ze względu na ślizgowy ruch względny między współpracującymi elementami.
Czy można wygładzić powierzchnię elementów?
Do wygładzania elementów powstałych w procesie spiekania laserowego w usłudze drukowania 3D igus stosuje się metodę szlifowania wibracyjnego/wykańczania rotacyjnego i chemicznego. Podczas szlifowania wibracyjnego powierzchnia elementu jest wyrównywana za pomocą małych ściernic, dzięki czemu zmniejsza się jej chropowatość. Przy wygładzaniu chemicznym powierzchnia elementu jest rozpuszczana za pomocą substancji chemicznej, wyrównując ją i zamykając.
Jakie są zalety i wady poszczególnych procesów wykańczania powierzchni?
Wykańczanie wibracyjne minimalnie usuwa cząstki z powierzchni i może, na przykład, powodować skurcz łożyska ślizgowego. Jest to opłacalna i szybka forma obróbki końcowej, ale nieefektywna w miejscach, do których nie docierają elementy ścierne (np. krawędzie wewnętrzne, kanały). Proces jest odpowiedni tylko w przypadku mniejszych elementów o prostej geometrii.
Wygładzanie chemiczne to proces, w którym polimer, znajdujący się na powierzchni elementu, jest rozpuszczany. Po odparowaniu rozpuszczalnika pozostaje gładka powierzchnia, podczas gdy element nieobrobiony zawsze ma pewną porowatość, która ma znaczenie przy stosowaniu smarów, klejów, sprężonego powietrza, a także w przypadku próżni. Ta obróbka zapewnia jeszcze gładsze powierzchnie niż szlifowanie wibracyjne, ale oznacza również większą dopłatę oraz dłuższy czas dostawy elementu wynoszący 9-12 dni roboczych.
Oba sposoby obróbki można skonfigurować i bezpośrednio zamówić online w programie iglidur Designer  w zakładce „Wykończenie”.
Co należy wziąć pod uwagę podczas korzystania z łożysk w próżni?
Dzięki zintegrowanym smarom stałym łożyska ślizgowe igus działają również w próżni. W zależności od zastosowania, maksymalne dozwolone uwalnianie gazu elementu z tworzywa sztucznego musi zostać zredukowane do minimum. Ze względu na wyższą gęstość zalecany jest tutaj proces spiekania laserowego, a nie FDM. Uwalnianie gazu ze spiekanych laserowo elementów z tworzyw sztucznych można ograniczyć, najpierw susząc, a następnie infiltrując elementy. Oba procesy mogą być oferowane przez igus i realizowane bezpośrednio podczas produkcji.
Czy komponenty wydrukowane w 3D są gazoszczelne?
Do tej pory firma igus zdobyła doświadczenie w zakresie komponentów wytwarzanych w procesie spiekania laserowego. Wiadomym jest, że elementy nieprzetworzone nie mają wysokiej gazoszczelności. Gazoszczelność można znacznie poprawić poprzez proces infiltracji lub wygładzanie chemiczne — co potwierdziły już opinie klientów. Jednak gazoszczelność zawsze zależy od grubości ścianki — im grubsza ściana, tym bardziej gazoszczelny jest element. W przypadku elementów wytwarzanych za pośrednictwem druku z filamentów, można założyć niższą gazoszczelność. Z tego względu zalecany jest proces spiekania laserowego.
Czy istnieje kolorowy proszek / jakie kolory są dostępne?
Firma igus nie oferuje kolorowego proszku do spiekania laserowego. Ze względu na zwiększony wysiłek związany z wymianą materiałów, produkcja elementów za pośrednictwem spiekania laserowego zazwyczaj wiąże się z ich późniejszym barwieniem. Jest to również możliwe w przypadku elementów wykonanych z materiałów iglidur. Dostępnych jest ponad 20 standardowych kolorów, a także kolory specjalne. Barwienie może mieć wpływ na właściwości trybologiczne materiału.
Trybomateriały iglidur są standardowo białe (iglidur I6, I10), żółte/beżowe (iglidur I3) lub antracytowe/czarne (iglidur I8-ESD). W przypadku czarnych komponentów, iglidur I8-ESD jest czasami lepszym rozwiązaniem w porównaniu z kolorowymi komponentami, ponieważ element jest czarny w całej swojej objętosci i nie ma to wpływu na czas dostawy oraz koszty części. Dzięki temu czarny kolor jest również bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

Drukowanie z filamentu (FDM/FFF)

Którą drukarkę 3D wykorzystującą filament poleca igus?
Ze względu na dużą liczbę systemów dostępnych na rynku nie można sformułować jednoznacznej rekomendacji. Zasadniczo drukarka powinna mieć odpowiednio dużą i zamkniętą przestrzeń montażową oraz podgrzewany stół roboczy. Dodatkowo zalecana jest głowica drukująca z dwiema dyszami lub dwie niezależne głowice drukujące, które mogą nagrzewać się do 300°C.
Urządzenie powinno być również dowolnie konfigurowalne, tzn. powinno mieć możliwość przetwarzania filamentów innych producentów oraz regulacji parametrów obróbki. Inne przydatne specyfikacje obejmują: wymienne płyty magnetyczne, łączność sieciową, wytłaczarkę z napędem bezpośrednim i automatyczne poziomowanie stołu.
Nasze filamenty powinny być możliwe do przetwarzania na większości popularnych drukarek — bez żadnych problemów. Chętnie prześlemy również próbki materiałów w przypadku zakupu drukarki. Zapraszamy do kontaktu.
Czy mogę przetwarzać filamenty igus na mojej drukarce 3D?
W większości przypadków tak, o ile drukarka 3D umożliwia obróbkę materiałów firm trzecich. Jeśli parametry drukowania (szybkości, temperatury itp.) można ustawić samemu, nic nie stoi na przeszkodzie.
Czy filamenty igus mogą być przetwarzane na drukarkach Stratasys/Makerbot/Markforged?
Nie, ponieważ, jak w przypadku kilku innych, pozwalają one tylko na wykorzystanie zastrzeżonych filamentów.
Jakie średnice filamentów oferuje firma igus?
Filamenty firmy igus są dostępne o średnicach 1,75 mm i 2,85 mm. Niektóre drukarki 3D wymagają filamentu o średnicy 3 mm. W praktyce odnosi się to do średnicy 2,85mm, więc powinno być traktowane jako synonim. Dlatego "3 milimetrowy filament" igus może być używany w drukarkach, które wymagają średnicy 2,85 mm lub 3 mm.
Tylko filamenty wysokotemperaturowe (iglidur RW370, A350 itp.) są na razie dostępne o średnicy 1,75 mm.
Jakie są wymiary szpul trybofilamentów?
Wymiary szpul z filamentem można zobaczyć na stronach produktów — w sklepie.
Profile dla Cura nie działają, co mogę zrobić?
Profile dla iglidur I150-PF, I180-PF i innych trybofilamentów można zainstalować w Cura za pośrednictwem zakładki "Marketplace". Oprogramowanie musi zostać ponownie uruchomione. Profile działają tylko dla drukarek Ultimaker 3D (3, S3, S5), a materiały można wybierać tylko wtedy, gdy takie urządzenie jest skonfigurowane w Cura. W oprogramowaniu Cura nie ma do pobrania profili dostępnych dla innych drukarek 3D.
Czy istnieje zestaw profili/parametrów dla trybofilamentów dla drukarki 3D x?
W przypadku większości drukarek 3D firma igus oferuje do pobrania ogólne instrukcje przetwarzania dla określonego trybofilamentu. Można je znaleźć w sklepie w obszarze pobierania na stronie odpowiedniego materiału.
Czy istnieje wzmocniony włóknami filament igus®?
igumid® P150-PF i igumid® P190-PF wykorzystują materiał wzmocniony włóknem węglowym o znacznie większej sztywności oraz wytrzymałości niż trybofilamenty.
Jakie materiały pomocnicze są odpowiednie dla trybofilamentów?
W zależności od trybofilamentu można stosować różne rozpuszczalne włókna, w tym rozpuszczalne w wodzie, takie jak PVA, pochodzące od zewnętrznych dostawców. Filamenty takie jak iglidur® i180-PF, i190-PF i J260-PF o wyższej temperaturze przetwarzania mogą wymagać odpowiedniego materiału wsporczego dla wyższych temperatur (na przykład Formfutura Helios).
Alternatywą są tak zwane „odrywane” materiały pomocnicze, które po wydrukowaniu 3D można w prosty sposób usunąć ręcznie. W przypadku niektórych trybofilamentów, takich jak iglidur® i150-PF, PLA jest również odpowiednim materiałem wsporczym. Po wydrukowaniu można go usunąć ręcznie bez większego wysiłku.W zakresie trybofilamentów wysokotemperaturowych (iglidur® RW370, A350 itp.) nie możemy w tej chwili przedstawić rekomendacji.
Który filament najlepiej pasuje do kół zębatych?
Najlepsze wyniki w porównaniu żywotności trybofilamentów i niektórych standardowych filamentów do druku 3D osiągają iglidur I190-PF i igumid P150-PF. Szczegółowy raport odnośnie tej kwestii jest aktualnie niedostępny, ale planujemy przedłożyć go w przyszłości.
Jak sprawić, by filamenty igus przylegały do płyty drukarskiej?
W przypadku trybofilamentów firma igus oferuje preparat zwiększający przyleganie trybofilamentów, a także folie samoprzylepne, które można zamówić w sklepie. Środek zwiększający przyczepność jest nakładany jako płyn na powierzchnię druku (taką jak szkło) i służy jako środek adhezyjny oraz ułatwiający uwalnianie, gdy płyta ostygnie. Folia jest naklejana na płytę drukową i zapewnia lepszą przyczepność. Środek zwiększający przyczepność jako jedyny nadaje się do drukarek 3D Ultimaker.
Czy istnieje kolorowy filament / jakie kolory są dostępne?
Ponieważ są to materiały techniczne, kolor jest drugorzędny. Z tego względu filamenty są dostępne tylko w kolorze białym (iglidur I150-PF, I180-PF) lub beżowym/żółtym (iglidur J260-PF, I190-PF, RW370-PF). Jako wariant iglidur I180-PF, do zastosowań specjalnych dostępny jest iglidur I180-BL-PF w kolorze czarnym, a iglidur I151-PF i A350-PF w kolorze niebieskim — dla zastosowań w przemyśle spożywczym.
Czy można wygładzić powierzchnię elementów?
W przypadku niektórych trybofilamentów jest to możliwe i zostało już przetestowane. W celu oceny indywidualnego zastosowania prosimy o kontakt ze specjalistą igus.
Czy filamenty wymagają suszenia?
Ogólnie zaleca się od czasu do czasu suszenie filamentów, aby zapewnić wysoką jakość powierzchni oraz optymalne właściwości mechaniczne i drukowność materiału. Niektóre filamenty, takie jak iglidur I190-PF, iglidur A350-PF i iglidur RW370-PF, powinny być suszone częściej. Szpule z filamentem można suszyć w standardowym piecu konwekcyjnym lub w specjalnie do tego celu zaprojektowanym piecu nadmuchowym.
Jaka jest maksymalna temperatura suszenia?
Prawidłowa temperatura nie może przekraczać maksymalnej temperatury zastosowania tworzywa sztucznego oraz nie może uszkadzać polimerowej rolki. Dla filamentów na matowo-czarnych, polimerowych szpulach maks. 70°C, na przezroczystych szpulach maks. 90°C i na błyszczących, czarnych szpulach (filamenty wysokotemperaturowe) maks. 125°C z czasem suszenia wynoszącym co najmniej 4–6 godzin.
Czy obróbka końcowa ,jak w procesie spiekania laserowego, jest również dostępna dla komponentów wytworzonych za pośrednictwem FDM?
Etapy obróbki końcowej, takie jak obróbka mechaniczna (wiercenie, toczenie, frezowanie) i umieszczanie wkładek gwintowych, są również możliwe dla elementów wykonanych w procesie FDM. Zapraszamy do kontaktu, jeśli potrzebują Państwo pomocy w tym zakresie.
Jakie materiały oferuje firma igus w usłudze druku 2K lub 4K?
Oprócz trybofilamentów dla usługi wielomateriałowego druku 3D dostępna jest również gama innych filamentów, takich jak elastyczny materiał (TPU) i inne. Zapraszamy do kontaktu w przypadku zainteresowania.
Jakie materiały można łączyć?
Niektóre filamenty mogą formować związek materiałowy ze względu na ich skład cząsteczkowy. Wymagane jest znalezienie odpowiedniego związku, ponieważ wiele materiałów nie może być ze sobą łączonych w prosty sposób. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu dotyczącym druku wielomateriałowego.

Więcej pytań dotyczących produkcji addytywnej

Jakie są rodzaje druku 3D?
Najbardziej znane procesy drukowania 3D to przetwarzanie topionego materiału (FDM), selektywne spiekanie laserowe (SLS), selektywne stapianie laserowe (SLM), stereolitografia (SLA), cyfrowe przetwarzanie światła (DLP) oraz modelowanie multi-jet/polyjet.
W usłudze druku 3D igus® materiały są przetwarzane w procesach SLS, FDM i DLP. Formy wtryskowe do komponentów print2mold® można również wytwarzać w procesie SLM.
Kiedy druk 3D ma sens?
Druk 3D jest preferowanym procesem produkcyjnym w przypadku części o złożonej geometrii, małych serii i opracowywania prototypów, ponieważ koszty stałe są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych procesów produkcyjnych. Jednak w zależności od geometrii komponentów druk 3D może być również najtańszym procesem w zastosowaniach wielkoseryjnych. Odlewanie ciśnieniowe lub formowanie wtryskowe wymaga formy, której można użyć tylko do wyprodukowania określonej części. Zanim będzie można wyprodukować następną część, należy wymienić formę i ponownie zamontować maszynę. Koszty te należy najpierw obliczyć na podstawie liczby wyprodukowanych części.
Obiekty drukowane w 3D mogą być również produkowane w bardzo krótkim czasie. Na przykład część zamienna wydrukowana w 3D może znacznie zmniejszyć lub nawet wyeliminować koszty awarii maszyny z powodu wadliwej części, ponieważ jest dostępna szybciej i często tańsza w produkcji.
Jakie płyną korzyści z usługi drukowania 3D?
  • Niskie koszty produkcji: Usługa drukowania 3D pozwala zrezygnować z kosztów zakupu własnej, przemysłowej drukarki 3D, przechowywania materiałów i zatrudniania wewnętrznego eksperta — unika się również marnowania czasu potrzebnego na produkcję.
  • Jakość i szybkość: dostawcy usług druku 3D działają szybko i dostarczają bardzo dobre wyniki dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu. Produkcja prototypów i małych serii jest bardzo szybka oraz łatwa, szczególnie w przypadku zamówień online: wystarczy przesłać żądany obiekt jako plik CAD do przeglądarki i otrzymać gotową do użycia część w ciągu kilku dni. Nie trzeba martwić się o czas i personel potrzebny do wyprodukowania oraz obróbki części.
  • Elastyczność procesu drukowania: Usługa drukowania 3D zwykle wykorzystuje kilka różnych drukarek 3D, dzięki czemu można wybrać idealny proces drukowania dla pożądanego rodzaju i funkcji drukowanej części.
  • Ekspertyza w produkcji addytywnej: Wytwarzanie wysokiej jakości, funkcjonalnych prototypów lub małych serii zazwyczaj wymaga czegoś więcej niż tylko umiejętności obsługi drukarki 3D. Profesjonalny serwis druku 3D doradzi i wesprze Państwa podczas projektowania, doboru procesu i materiału oraz określenia właściwości mechanicznych drukowanej części.
  • Przejrzysta struktura kosztów: Zamówione, dostarczone, opłacone — to wszystko! Koszty usług druku 3D można łatwo i precyzyjnie określić z wyprzedzeniem, co znacznie ułatwia planowanie budżetu. Rozliczanie obiektów drukowanych zewnętrznie jest również szybkie i łatwe, oszczędzając czas oraz pieniądze, które można zainwestować w inne projekty.
  • Małe ilości i części zamienne: jeśli pojedyncze komponenty lub części zamienne muszą być wytwarzane w procesie addytywnym tylko sporadycznie (lub tylko raz), usługi drukowania 3D są oczywistą odpowiedzią. Jeśli wymagana część jest wytwarzana w procesie spiekania laserowego, w przypadku niewielkich ilości mogą wystąpić dodatkowe koszty. Profesjonalna drukarnia może wyprodukować duże partie części dla różnych klientów w jednym procesie, znacznie obniżając cenę.
Jakie są zalety drukarki 3D? Kiedy warto ją zakupić?
Firmy powinny kupować własną drukarkę 3D tylko wtedy, gdy mają wewnętrznych ekspertów z niezbędnym know-how. Zakup drukarki 3D z myślą o rentowności — oprócz kosztów zakupu dochodzą jeszcze koszty materiałów, oprogramowania i wadliwych części. Zanim firma zakupi własną drukarkę 3D, powinna mieć kilka modeli 3D wydrukowanych przez różnych zewnętrznych dostawców przy użyciu różnych procesów w celu oceny przydatności wyników do zastosowania.
Czy istnieje żywica do procesu igus® SLA/DLP?
Tak, igus® opracował trybologicznie zoptymalizowaną żywicę do druku 3D do przetwarzania na drukarkach DLP i LCD. Szczególnie odpowiedni do produkcji bardzo małych elementów o drobnych szczegółach i gładkich powierzchniach. Odporne na zużycie części wykonane z tej żywicy można zamówić w usłudze druku 3D. Materiał jest również dostępny w sklepie internetowym igus®.
Jaki materiał najlepiej wybrać w zakresie oprawy?
Produkcja takich części w ramach usługi igus® może być droższa niż w przypadku innych usługodawców, ponieważ igus® wykorzystuje materiały specjalnie zoptymalizowane pod kątem minimalnego tarcia i zużycia. iglidur® i8-ESD to dobry wybór ze względu na swój kolor i właściwości antystatyczne, a igumid® P150-PF i P190-PF mają wzmocnienie włóknem.
Czy igus może produkować części zamienne?
Jeśli istnieje model 3D i nie ma żadnych roszczeń prawnych ze strony oryginalnego producenta, jest to możliwe. Klientom komercyjnym firma igus oferuje odbudowę wadliwych komponentów. Klienci prywatni mają możliwość przeprojektowania i wyprodukowania komponentu w ramach lokalnych inicjatyw naprawy 3D. W przypadku prostych części, takich jak łożyska ślizgowe i koła zębate, można również użyć konfiguratorów CAD firmy igus.
Czy istnieją przezroczyste materiały firmy igus?
Nie. Firma igus wyłącznie przetwarza i opracowuje materiały oraz mieszanki do zastosowań ruchomych.
Czy igus produkuje również metalowe części za pomocą usługi druku 3D?
Nie.
Czy istnieją materiały przewodzące dla usługi drukowania 3D firmy igus?
Tak i nie. Modyfikowane tworzywa sztuczne posiadają bardzo wysoką odporność w porównaniu do metali. W przypadku specyficznego oporu ok. 1x107 omów x cm, iglidur I8-ESD mieści się w przedziale „antystatyczne, rozpraszające”, ale nie jest przewodzący.
Czy istnieją ognioodporne materiały do druku 3D igus®?
Trybofilamenty iglidur® RW370-PF, A350-PF są ognioodporne zgodnie z wymogami UL94 V-0. iglidur® RW370-PF spełnia również wymagania normy EN45545 dla pojazdów szynowych. Materiał do spiekania laserowego iglidur® i3 spełnia normy FMV SS 302 i DIN 75200 dotyczące wnętrz pojazdów. Certyfikaty można pobrać w zakładce "Do pobrania", na stronach produktów w sklepie.
Czy firma igus oferuje materiały do druku 3D zgodne z wymogami FDA?
Materiały do spiekania laserowego iglidur I6 i I10 oraz trybofilamenty iglidur I151-PF i A350-PF spełniają wymogi w zakresie kontaktu z żywnością według norm FDA i UE 10/2011. Certyfikaty można pobrać w zakładce "Do pobrania", na stronach produktów w sklepie.
Jaki materiał jest odpowiedni do zastosowania pod wodą?
Testy z materiałami iglidur® w zastosowaniach obrotowych i wahliwych pod wodą wykazały, że materiał do spiekania laserowego iglidur® I8-ESD jest szczególnie dobrze przystosowany do takich warunków środowiskowych, ponieważ stopień zużycia w tym otoczeniu jest bardzo niski.
Który materiał jest odporny na promieniowanie UV?
W teście starzenia (osiem godzin naświetlania UV-A i cztery godziny kondensacji w temperaturze 50°C przez łącznie 2000 godz./ASTM G154 cykl 4) materiał do spiekania laserowego iglidur® i8-ESD okazał się odporny na warunki pogodowe i promieniowanie UV w długim okresie — ze zmianą wytrzymałości na zginanie tylko o około -9%. Materiał iglidur® i3 do spiekania laserowego oraz materiał do formowania wtryskowego iglidur® J wykazały zmianę wytrzymałości na zginanie o około -14% i dlatego można je również sklasyfikować jako odporne na warunki atmosferyczne.
Jaka jest odporność chemiczna materiałów do druku 3D iglidur?
Odporność chemiczną trybofilaSmentów i materiałów do spiekania laserowego można sprawdzić na listach w zakładce "Dane techniczne", na stronach produktów w sklepie lub w iglidur Designer, w materiałach w zakładce "Więcej informacji".


Terminy "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" oraz "yes" są prawnie chronionymi znakami towarowymi firmy igus® GmbH/ Kolonia w Federalnej Republice Niemiec oraz, w przypadku niektórych, również w innych krajach. Jest to niepełna lista znaków towarowych (np. oczekujące na rozpatrzenie wnioski o rejestrację znaków towarowych lub zarejestrowane znaki towarowe) firmy igus GmbH lub spółek powiązanych z igus w Niemczech, w Unii Europejskiej, USA i/lub innych krajach lub jurysdykcjach.

igus® GmbH podkreśla, że nie sprzedaje żadnych produktów firm Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES , Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber oraz wszystkich innych producentów napędów wspomnianych na tej stronie. Produkty oferowane przez igus® należą do igus® GmbH.