Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Rękawy lotnicze

Latanie było by bez nich znacznie mniej komfortowe: Rękawy lotnicze (również znane jako przejścia) umożliwiają bezpieczne wchodzenie na pokład na poziomie samolotu na całym świecie na tysiącach lotnisk.
Na początku przemysłu lotnictwa, wejście na pokład było znacznie łatwiejsze. Małe samoloty śmigłowe posiadały małe zintegrowane stopnie, które były rozkładane przez pociągnięcie w dół. Nawet dzisiaj, małe samoloty zazwyczaj używają wbudowanych schodów, ponieważ nachylenie w przejściu było by zbyt duże.
Jak by to wyglądało bez rękawów pasażerskich? Nowoczesne samoloty komercyjne mają wysokość wejścia na pokład do 4 metrów nad ziemią. Pasażerowie olbrzymich samolotów, takich jak Airbus A380 wchodzą na pokład nawet na dwóch poziomach. To wymagało by bardzo wysokich schodów. A rodziny z dziećmi, osoby starsze oraz niedołężne mogły by mieć trudności z wejściem do samolotu. Nie wspominając ochrony przed wiatrem i warunkami pogodowymi.
Zasada działania rękawów lotniczych jest prosta: Zazwyczaj jedna część rękawu jest sztywno przymocowana do budynku lotniska. Drugi koniec jest ruchomy i przymocowany do pokładu samolotu. A więc różnice w wysokości drzwi samolotów można dostosowywać tak samo jak różnice w długości i szerokości samolotów. W tym celu rękaw lotniczy składa się z kilku rur, które składają się do siebie i rozkładają od siebie oraz z jednej lub kilku jednostek do podnoszenia. Rękaw teleskopowy to najbardziej elastyczna opcja rękawa lotniczego. Mniej elastyczne konstrukcje są tylko odpowiednie do poszczególnych typów samolotów, co ogranicza elastyczność operatora portu lotniczego.
Rękaw lotniczy jest poruszany za pomocą silników elektrycznych. To wymaga przewodów zasilających i do trasmisji danych w celu prowadzenia kontroli. Ruchy poszczególnych elementów przez to nie są zbyt szybkie. Jednakże, przewody muszą być chronione przed uszkodzeniem. Ponieważ zazwyczaj są umiejscowione na zewnątrz rękawa, muszą być odporne na wiatr i warunki atmosferyczne.

Konstrukcja rękawa lotniczego.  
Zalety produktów igus® do rękawów lotniczych:

Ponieważ przestój samolotu powinien zawsze być jak najkrótszy, a rękawy lotnicze powinny być niezawodne w każdej chwili, ruch mechaniczny musi się odbywać bardzo płynnie. Ponieważ przestój w funkcjonowaniu rękawa lotniczego może prowadzić do bezpośrednich strat finansowych dla operatora lotniska i linii lotniczych, a także dla pasażerów którzy chcą latać bezpiecznie, wygodnie i na czas.
Wysoka niezawodność jest powodem stosowania produktów igus® w pasażerskich rękawach lotniczych. Ruchy przewodów w rękawach mogą być bezpiecznie prowadzone dzięki systemom e-prowadnikowym. Ruch jest przede wszystkim w poziomie w tunelach teleskopowych oraz pionowo w elementach podnoszących. e-prowadniki kablowe posiadają długą żywotność, dzięki czemu można oczekiwać dużych sił trzymania. Prowadniki te mogą być zainstalowane w małych przestrzeniach instalacyjnych, dzięki czemu żadne przewody nie zwisają i aplikacja wygląda schludnie. Każdy wymagany rodzaj mediów może być prowadzony w prowadnikach kablowych od igus® np. przewody sterownicze i zasilające, hydrauliczne, pneumatyczne etc.Systemy prowadników kablowych redukują wymaganą długość przewodów nawet do 50% i zapobiegają oddziaływaniu zewnętrznych obciążeń mechanicznych na przewody takich jak niekontrolowane huśtanie, kołysanie etc.
Praktycznie całkowita ezobsługowość redukuje przestoje. Systemy prowadnikowe igus® doskonale pracują w połączeniu z elastycznymi przewodami chainflex® od igus®. Przezwyciężają wpływ słońca, deszczu, gorąca, śniegu.

Produkty do stosowania w pasażerskich rękawach lotniczych.

 

Systemy zasilania

Ochrona przewodów i węży

Oszczędność przestrzeni instalacyjnej i redukcja długości przewodów (alternatywa do systemów firankowych)

Przesunięcia możliwe do 800 m

Łatwa instalacja z szybkim otwieraniem i separacją ogniw

Niskie zużycie, dzięki specjalnie zoptymalizowanym polimerom od igus®

Wytrzymałe, przyjaze przewodom i zaokrąglone poprzeczki

Zestaw podziału wewnętrznego dla większej żywotności

Szeroki wybór produktów możliwych do prawie każdej aplikacji i specjalnych materiałów dla poszczególnych obszarów zastosowań

Dostępne z magazynu z wieloma akcesoriami

Przewody

Ponad 950 typów przewodów z magazynu

Bez minimalnej wartości zamówienia

Bez kosztów cięcia

Specjalna kostrukcja do pracy w prowadnikach kablowych

Różnorodność materiałów płaszcza

Typowe produkty igus® stosowane w rękawach lotniczych

Już zrealizowane aplikacje klientów

Więcej o stosowanych produktach tutaj  
Rękawy lotnicze

Zastosowanie e-prowadnika kablowego serii4040C.30.250.0 w przejściu.

Przegląd e-prowadników przewodów  
Rękawy lotnicze

Zastosowanie e-prowadników przewodów w rękawach lotniczych.

Wyszukaj inne przykłady zastosowań

Czy szukasz sprawdzonych w praktyce przykładów zastosowań w konkretnej branży?
Tutaj możesz przeglądać istniejące już zastosowania i filtrować je według własnych kryteriów.

Sektor przemysłowy:
Zastosowanie / problematyka:
Obszar produktów: