Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Obróbka elementów z najwyższą precyzją

17 milionów cykli rocznie - przewody do maszyn montujących płytki drukowane

Gołym okiem, ledwo można śledzić szybkość. Głowica rewolweru niestrudzenie rzuca się do przodu i do tyłu, podnosi komponenty i mocuje je z dużą szybkością na płytce drukowanej. Nazwa mówi wszystko: specjalne urządzenie montażowe wykonane przez IPTE nazywa się „Speedmounter”. Z każdą sekundą idzie naprzód, w wielu firmach z branży komputerowej i motoryzacyjnej, w trybie trzyzmianowym przez całą dobę.

Za pomocą głowicy rewolwerowej „Speedmounter” może chwycić aż dwanaście różnych elementów jednocześnie i dopasować je do płytki drukowanej. Dzieje się tak z wysoką szybkością: „Na przykład w Fujitsu Siemens Computers osiągamy obecnie rzeczywistą moc wyjściową na część 1,71 sekundy”, mówi Klaus Bonath, kierownik sprzedaży IPTE Germany GmbH w Heroldsberg koło Norymbergi. „W przypadku SMD może nie byłoby to szczególnie szybkie, ale należy pamiętać, że zautomatyzowaliśmy montaż egzotycznych elementów za pomocą„ Speedmounter ”. “

W wielu krajach proces ten jest nadal wykonywany ręcznie, co jest czasochłonne, a czasem także kosztowne. Natomiast specjalne urządzenie montażowe IPTE działa znacznie szybciej. Głowica rewolwerowa porusza się zatem z prędkością 300 °/s, przy czym głowica z dwunastoma zamontowanymi narzędziami porusza się co 30° w każdym przypadku. Wyniki można porównać z innymi systemami, jak wyjaśnia Bonath: „Rzeczywista moc montażowa w naszym procesie jest znacznie wyższa niż w przypadku wszystkich innych maszyn na całym świecie. “

System montażowy płytki drukowanej

Czysta instalacja: e-prowadniki i przewody „chainflex®” firmy igus® GmbH, Kolonia, dla 17 milionów komponentów rocznie.

 
Dostępność i jakość maszyny

Wymagania dotyczące elementów wykonujących pracę w tym specjalnym urządzeniu montażowym są odpowiednio wysokie. „Dostępność maszyn to dla nas bardzo gorący temat”, wyjaśnia Bonath. Niezawodność poszczególnych podzespołów odgrywa ważną rolę pod tym względem. Ale dostawca części, z których produkowane są maszyny, musi również przejść ciężkie testy. „Rzeczywiście jesteśmy firmą akredytowaną przez ISO i dlatego musimy skrupulatnie sprawdzać naszych dostawców pod kątem jakości i niezawodności. „Pod tym względem produkty igus® GmbH z Kolonii udowodniły swoją przydatność w dziedzinie przesyłania energii i danych na ruchomych częściach maszyn. W przeszłości często występowały ograniczenia dostępności maszyn z powodu problemów z przewodami. Przestoje i utrata produkcji musiały zostać wyeliminowane. „Żaden klient nie akceptuje spędzenia całego weekendu na demontażu i wymianie konfekcjonowania przewodów”, mówi Hubert Baren, dyrektor zarządzający IPTE Germany.

„W pewnym momencie zaczęliśmy kupować e-prowadniki i przewody od igus® - i to w dużej mierze rozwiązało problem”, mówi Baren. Pierwszy kontakt nawiązał Oliver Köhler z biura igus® w Północnej Bawarii z Güntherem Gillingerem, odpowiedzialnym w IPTE za technologię specjalnych urządzeń montażowych, oraz z Hanns-Hasso Weber. igus® przekonał ich swoją ogólną koncepcją, złożoną ze sprawdzonych e-prowadników, przetestowanych przewodów i propozycją podziału wewnętrznego dostosowaną do wysokiej liczby cykli.

17 milionów cykli rocznie, 1,71 sekundy na komponent

Obecnie różne przewody „chainflex®” i e-prowadniki są używane w „Speedmounter”, pochodzące z zakresu produktów igus®, który obejmuje 70 000 artykułów. Mechanicznie zoptymalizowane materiały płaszcza TPE i izolacja żył do zastosowania w e-prowadnikach zapewniają najmniejsze zewnętrzne średnice zastosowanych przewodów. Zapewnia to miejsce w e-prowadniku i minimalizuje ścieranie. Przewody sterownicze „chainflex®” CF9 (nieekranowane) i CF10 (ekranowane) o minimalnym promieniu gięcia 5xd umożliwiają stosowanie niewielkich promieni w najmniejszych przestrzeniach montażowych. Dzięki specjalnej konstrukcji, z wytłoczonym płaszczem wewnętrznym itp., przewody BUS'owe i danych zachowują swoje właściwości transmisyjne nawet po wielu milionach podwójnych cykli.

System montażowy płytki drukowanej

Bezpieczeństwo nawet w aplikacjach z podwójnym promieniem gięcia (RBR).

 

Bez halogenu, nie podtrzymujące palenia oraz zatwierdzone przez UL serwoprzewody z serii CF27 służą do zasilania serwosilników. Przewody są stosowane w e-prowadnikach z serii E2 mini, E2 medium i E2/000. Szczególnie w przypadku E2 medium, stosowanego w Speedmounter do zaopatrzenia ruchu obrotowego w wersji montażowej w podwójny promień gięcia, przewody „chainflex®” poddawane są ogromnym obciążeniom. „Tam osiągamy około 17 milionów cykli rocznie”, opisuje Oliver Köhler z igus®. Aby zapobiec ładunkom elektrostatycznym we wrażliwym obszarze montażu płytki drukowanej, wszystkie e-prowadniki są dostarczane w wersji przewodzącej ESD.

Okresy konserwacji znacznie się wydłużyły

Wysoka niezawodność wbudowanych komponentów ujawnia się szczególnie w „Speedmounter”. W ciągłych operacjach na trzy zmiany, mocno obciążone komponenty są wymieniane co sześć miesięcy, aby zapobiegać zatrzymaniu się kompletnych linii produkcyjnych. Częstotliwość przeglądów została zasadniczo znacznie wydłużona dzięki zastosowaniu e-prowadników i przewodów „chainflex®”, mówi Klaus Bonath, kierownik sprzedaży ITPE. „Ta kwestia znacznie się poprawiła. “

System montażowy płytki drukowanej

Ograniczona przestrzeń wymaga specjalnych rozwiązań: e-prowadnik firmy igus®, tutaj montowany na boku.

 

Oprócz firm z branży komputerowej, takich jak Fujitsu Siemens Computers, przede wszystkim IPTE zaopatruje klientów z branży motoryzacyjnej i firm telekomunikacyjnych za pośrednictwem ich obiektu w Heroldsberg. Łącznie 500 pracowników pracuje w sektorze automatyki przemysłowej, z czego około 100 w Heroldsberg. Firma, której siedziba znajduje się w belgijskim mieście Genk, zatrudnia około 2500 osób na całym świecie.

Więcej informacji na temat zastosowanych produktów tutaj
Dalsze, interesujące aplikacje z bardzo różnych obszarów można znaleźć tutaj.
Przejdź do nagrody vector