Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

„Na miejscu występuję ekstremalne warunki”

Rolkowe systemy zasilania dla kompostowni

Ciepło, brud powodujący ścieranie, wysoka wilgotność powietrza: to tylko niektóre warunki otoczenia występujące w kompostowni.
Każdy element powinien wytrzymać próbę czasu w tym środowisku, aby zapobiec niepotrzebnym przestojom maszyny.
Rolkowe systemy zasilania działają z powodzeniem od 2 lat. Żywotność można wydłużyć z jednego do pięciu lat.
 
Od momentu uruchomienia kompostowni systemy zasilania działały w jednostce przestawiania warstw, tzw. Wendelin, o różnych długościach i wersjach od igus® GmbH, Kolonia. „I od tego czasu modyfikujemy go”, wyjaśnia inżynier Werner Kretzinger, kierownik ds. Konserwacji w dziale inżynierii elektrycznej AVA Abfallverwertung Augsburg GmbH. „Podczas gdy wcześniej producent zasilania kompostowni co roku zalecał pilną wymianę, obecnie uczestniczymy w doborze technicznym prowadników. „Od czasu zastosowania modułowych i wytrzymałych, rolkowych systemów zasilania „Rol-E Chain®”, "E4/4”, AVA może liczyć na minimalną wytrzymałosć wynoszącą pięć lat.

Od obornika do gotowego kompostu

Z punktu widzenia „ekologicznej utylizacji - spalane są tylko odpady resztkowe”, na początku lat 90. utworzono racjonalny technicznie obiekt na 23,5 hektarach terenów przemysłowych w „Gewerbegebiet Augsburg-Ost”. Składa się on z zakładu kogeneracji odpadów z systemem oczyszczania spalin oraz fabryki do przygotowywania żużlu, a także spalarni odpadów szpitalnych, kompostowni i sortowni. Zatrudnia około 240 pracowników.
 
W kompostowni, wysokiej jakości kompost jest wytwarzany z odpadów organicznych oraz ogrodowych, a także innych odpadów ulegających biodegradacji. Po dostarczeniu i obróbce materiały docierają do hali gnijącej, gdzie odbywa się faktyczny proces kompostowania. Za pomocą jednostki przestawiającej warstwy, Wendelin, stosy są przenoszone, po czym materiał jest odpowiednio przesuwany z pola wprowadzania na pole wyładowcze poprzez sekcję stosu. „Nasz Wendelin przestawia kompost, tak aby mogły zachodzić procesy biologiczne” - wyjaśnia Werner Kretzinger. W zależności od stopnia degradacji i gnicia, w oddzielnych sekcjach stosów, rozwijają się osobliwe warunki pod względem biopopulacji, metabolizmu, temperatury i wilgotności. Po kilku tygodniach, w których materiał jest napowietrzany zgodnie z wymaganiami i nawilżany szczególnie latem, faktyczny proces kompostowania jest zakończony.

Kwasy organiczne i wysokie temperatury

„Odpady organiczne stają się kompostem we własnym ogrodzie co najmniej rok. Produkujemy to w około 10 tygodni”, mówi Werner Kretzinger.
Jednak warunki otoczenia w kompostowni są ekstremalne. Odpady organiczne gniją w zamkniętej hali. Staje się wilgotny i gorący. Powszechne są temperatury do 40 °C przy prawie 100% wilgotności. Podczas pracy, wejście jest dozwolone tylko z maską na twarzy.
 
Ponadto w powietrzu znajdują się różnego rodzaju substancje, które wpływają na procedurę. W analizie eksploracyjnej stwierdzono w powietrzu w gnijącej hali wyraźne stężenia amoniaku i kwasów organicznych. Śluzowate biofolie powstały na wszystkich powierzchniach, na przykład w systemach zasilania. Wartości pH na tych powierzchniach wynoszą około 5. „Nie możemy używać stali w gnijącej hali. „Tylko stal nierdzewna V4A jest w stanie wytrzymać warunki na miejscu” - powiedział kierownik odpowiadający za konserwację.
 
Ponieważ gruboziarniste materiały, takie jak ścinki drzew i krzewów, są mieszane z odpadami organicznymi, istnieje dodatkowy materiał ścierny, który działa przede wszystkim na systemy e-prowadników. „Zakład pracuje w dzień i w nocy, więc wymagania dotyczące trwałości komponentów są niezwykle wysokie”, wyjaśnia Werner Kretzinger.

e-prowadnik stosowany w kompostowni Wytrzymała rynna ze stali nierdzewnej

Rolkowy prowadnik zasilania w ekstremalnych zastosowaniach

Gnijąca hala ma 135 metrów długości i 60 metrów szerokości, co odpowiada w przybliżeniu długości przesuwu Wendelin. Jego szybkość wynosi 0,1 m/s. Posiada prowadnik wzdłużny i krzyżowy. Ponadto na wejściu znajdują się dwa inne prowadniki do transportu i dystrybucji odpadów organicznych w pierwszym stosie. „Dysponujemy dwoma układami przestawiającymi, dzięki czemu działa łącznie osiem systemów zasilania” - informuje Herbert Merk, kierownik fabryki, dział elektrotechniki, odpowiedzialny za kontrole zakładu i prace konserwacyjne.
 
Maksymalne obciążenia występują w prowadniku krzyżowym, ponieważ Wendelin stale uruchamia proces gnicia. Prowadnik wzdłużny porusza się tylko po przekroju.
W sumie jest dziesięć gnijących pól. Podczas gdy ślizgowe systemy zasilania są nadal używane podczas przesuwu wzdłużnego, rolkowe systemy zasilania są stosowane wyłącznie w inny sposób. „Chociaż działają od ponad dwóch lat, nie wykazują żadnych oznak zużycia”, informuje Werner Kretzinger. „Systemy zasilania są testowane co miesiąc. Generujemy raport z testu dla każdego pomiaru. Tutaj możemy zaobserwować, że zużycie ścierne nie występowało do tej pory. "

e-prowadnik stosowany w kompostowni Starannie ułożone przewody i węże mediów są łatwo rozpoznawalne. Separatory gwarantują brak ślizgania.

Herbert Merk dodaje: „Rolkowe systemy zasilania mają jeszcze jedną zaletę. Nie muszą być nawadniane dla lepszego ruchu. Na początku myśleliśmy, że toczenie będzie utrudnione przez masę zamkniętych przewodów, wody i węży hydraulicznych, ale toczą się dość dobrze przez śluzowate komponenty odpadów organicznych bez przyklejania. "
 
Oprócz rolkowych systemów zasilania działają również przewody chainflex®, rynny prowadzące do długich przesuwów, a także separatory i systemy mocowania przewodów firmy igus®. SAG GmbH, Landshut, działa jako partner AVA w Augsburgu w zakresie infrastruktury technologii energetycznych. Odpowiadając za inspekcje i przebudowę, szczególnie w gnijącej hali, są oni najbardziej zaznajomieni z systemami zasilania.
„Na przykład zmodyfikowaliśmy całkowicie podział przewodów i zoptymalizowaliśmy systemy mocowania przewodów dzięki naszemu doświadczeniu na miejscu”, informuje dowodzący pracownik SAG, Walter Eisch. „A dzięki temu zadbano już o długą trwałość systemów zasilania”
 
Werner Kretzinger dodaje: „Konstruktor instalacji na przykład nie wziął pod uwagę kilku szczegółów przy układaniu przewodu. Muszą być ułożone w taki sposób, aby rozkład obciążenia przebiegał równomiernie w systemie zasilania. Ponadto należy zastosować odpowiednie separatory. Są to stosunkowo niewielkie czynniki kosztowe, ale mają duży wpływ na funkcjonalność całego zakładu. Nie stać nas na prowadnik z nieuniknionym zagrożeniem zerwania przewodu. "

Toczenie zamiast slizgu

e-prowadnik stosowany w kompostowni Rolkowy system zasilania w rynnie prowadzącej. Rolki są łatwe do rozpoznania.

Tradycyjne typy e-prowadników korzystają z ruchu ślizgowego przy dużych przesuwach. Powodem opracowania „Rol e-chain®” była konieczność rozszerzenia technicznych ograniczeń tego trybu pracy. Pokazują swoją ogólną przewagę podczas długich przesuwów, wysokich szybkości, a także dużych obciążeń przewodów. „Podczas gdy wcześniej się ze sobą ślizgali, teraz toczą się na sobie”, wyjaśnia Michael Offner, kierownik działu inżynierii klienta w południowych Niemczech, igus®. „Oznacza to, że siły napędowe są zmniejszone o 75%. Grube i bardzo surowe cząsteczki brudu, szczególnie w tej instalacji, generalnie prowadzą do zwiększonego ścierania. W trybie płynnego toczenia opór jest minimalizowany, a tym samym zużycie prowadnika. Ich żywotność znacznie się wydłuża. "
 
Każde ogniwo prowadnika ma tak zwane „pióro i wpust” w kolejnym ogniwie. W ten sposób ostatecznie tworzy się labiryntowa uszczelka, która w znacznym stopniu chroni system ograniczników i trzpienie przed gromadzeniem się brudu. Uszczelnienie to znajduje się również w momencie, gdy rolka zostanie wyciągnięta z ogniwa prowadnika. W ten sposób zapobiega się również przenikaniu brudu w tej pozycji. Długotrwale smarowane łożyska ze stali nierdzewnej są dodatkowo uszczelnione.
 
„Dzisiaj na miejscu mamy wyłącznie rolkowe systemy zasilania na miejscu. Są one przechowywane w hali zaopatrzeniowej pobliżu hali gnijącej, dzięki czemu od samego początku dostosowują się do ekstremalnych warunków aplikacji. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo nagłego zerwania ”- wyjaśnia Werner Kretzinger. „Kondycjonowanie systemu zasilania w najróżniejszych warunkach zastosowania może być również przeprowadzone przez nas w fabryce”, wyjaśnia Michael Offner. Nie jest to możliwe w AVA w Augsburgu ze względu na krótki czas reakcji w przypadku napraw.

Przewody sterownicze dla dłuższej żywotności

Warunki zastosowania w kompostowni mają wpływ nie tylko na systemy zasilania, ale także na przewody odpowiedzialne. „Jeśli staną się kruche i nastąpi okropny korkociąg, główna linia zaopatrzenia Wendelin zatrzaśnie się, a cała instalacja zatrzyma się. Z tego powodu, przewody także kupujemy od firmy igus® od 1999”- informuje Werner Kretzinger.
 
Na miejscu stosowane są nieekranowane przewody sterownicze „chainflex® CF 5”. Dzięki swojej strukturze, z wytłaczanym płaszczem wewnętrznym i zewnętrznym z PCV, seria jest odpowiednia do ciężkich zastosowań. „Zasadniczo, zwiększyliśmy żywotność urządzeń przekładania warstw dzięki zastosowaniu przewodów i systemów e-prowadników” - wyjaśnia kierownik fabryki.

Porównanie dwóch systemów

Podczas wizyty pracownik igus® przedstawił rolkowy system zasilania. Ich zalety, opracowane między innymi do zastosowań w szczególnie brudnym otoczeniu, zostały szybko dostrzeżone przez AVA. „A rozwój nie zatrzymał się od pierwszego prowadnika rolkowego do obecnego modelu” - wyjaśnia Michael Offner. „Odległość poszczególnych rolek została zmniejszona i ponownie dostosowana do trudnych warunków na miejscu. „Wymagania klienta są uwzględniane bezpośrednio podczas fazy rozwoju produktu.
 
„W tamtym czasie natychmiast zamówiliśmy prowadnik do następnej korekty” - mówi Werner Kretzinger. „I mogliśmy porównać oba systemy. Zalety techniczne rolkowego systemu zasilania były dla nas widoczne dość szybko. Dziś mamy jeszcze jeden ślizgowy e-prowadnik, który zostanie wymieniony jako ostatni w przyszłym roku.” Pewne jest, że rolkowe systemy zasilania w kompostowniach AVA Augsburg będą działać przez co najmniej pięć lat. Tym samym żywotność wydłuża się pięciokrotnie.

„Utrzymanie systemów zasilania w tym otoczeniu jest pracą w pełnym wymiarze godzin” - zauważa kierownik ds. konserwacji. „Z comiesięcznych pomiarów i corocznych kontroli wiemy jednak, że nie obiecano nam zbyt wiele. „Inwestycja opłaciła się.
 
Autor: Michael Offner, kierownik działu inżynierii klienta - południowe Niemcy, igus® GmbH, Kolonia


igus® w trakcie dyskusji z inżynierem Wernerem Kretzingerem, kierownikiem ds. konserwacji, działu elektrotechniki, AVA Abfallverwertung Augsburg GmbH.

Więcej informacji na temat zastosowanych produktów tutaj

Dalsze, interesujące aplikacje z bardzo różnych obszarów można znaleźć tutaj.