Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Materiały multimedialne

Czy masz pytania? Potrzebujesz materiałów?
Bieżące informacje prasowe i materiał fotograficzny gotowy do publikacji są dostępne tutaj.
Będziemy wdzięczni również za Twój numer telefonu, adres e-mail czy numer faksu!
 
Kontakt do prasy Czy dodać Cię do naszej listy mailingowej dotyczącej materiałów multimedialnych?

Komunikaty prasowe-tematyka

Pionowo zamiast poziomo: jak polimery do pracy w ruchu czynią rolnictwo zrównoważonym2020-10-15

Bezsmarowe trybopolimery zapewniają niezawodne działanie pionowych systemów rolniczych

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, do roku 2050, populacja świata wzrośnie nawet do 9,7 miliarda. W szczególności wzrośnie populacja miast. Obiecującą i ekonomiczną alternatywą dla konwencjonalnych metod produkcji żywności dla rosnącej liczby mieszkańców miast jest rolnictwo pionowe. Produkty firmy igus już odgrywają ważną rolę w ekonomicznym i niezawodnym działaniu pionowych farm.

7,7 miliarda żyjących obecnie na ziemi ludzi i stale rosnąca populacja, stawia coraz to nowe wyzwania w produkcji żywności. Biorąc pod uwagę postępującą urbanizację (ponad połowa światowej populacji mieszka już w miastach i regionach metropolitalnych), stwierdzić można, że konwencjonalne rolnictwo staje się możliwe tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ gruntów rolnych jest coraz mniej. W związku z tym żywność dla obszarów miejskich jest transportowana z odległych regionów. Istnieje jednak rozwiązanie zapewniające tak zwane rolnictwo pionowe. Różne poziomy w zamkniętych budynkach są wykorzystywane do produkcji żywności. Cel: zmniejszenie kosztów produkcji, transportu i wynikającej z tego emisji CO2. Jednocześnie, pionowy układ produkcji idealnie wykorzystuje małe przestrzenie na obszarach miejskich, aby uzyskać możliwie największy plon z małej powierzchni.

Wysokowydajne polimery pokazują swoje zalety
Maszyny stosowane w rolnictwie pionowym działają w bardzo wrażliwym środowisku. Polimerowe komponenty firmy igus są idealne do stosowania w tego rodzaju systemach do produkcji żywności. Zapewniają bezsmarową pracę, oraz bezproblemową eksploatację w pionowej farmie. Ze względu na bezsmarowość, zgodność z wymogami FDA i najwyższe standardy higieny, rośliny, warzywa i owoce nie są zanieczyszczone. Ponadto, trybopolimery są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji, a także są odporne na brud, kurz i glebę. Istnieje również duży potencjał w koncepcji autonomicznie działających, w pełni zautomatyzowanych farm pionowych. Systemy Ekonomicznej Automatyzacji umożliwiają sadzenie w pionie, zbiór lub pakowanie przez cały rok, a także szybki zwrot z inwestycji.

Rolnictwo pionowe nie jest już marzeniem o przyszłości
Living Greens Farm jest przykładem dobrze prosperujących farm pionowych. Ideą amerykańskiej firmy jest przekształcenie pustych drapaczy chmur w pionowo ustawione farmy. Te techniki uprawy wymagają specjalnych maszyn do dostarczania składników odżywczych i nawadniania roślin. Opatentowany system trawersów wyposażony w e-prowadniki igus przenosi wzbogaconą wodę bezpośrednio do korzeni rośliny. W pustym magazynie w Minneapolis w ten sposób wykorzystuje się około 4000 metrów kwadratowych powierzchni, aby uzyskać taką samą ilość żywności wyprodukowanej z ponad 40 hektarów tradycyjnego rolnictwa. Intelligent Growth Solutions (IGS) wykorzystują także igus motion plastics do automatyzacji w rolnictwie pionowym. Jednym z celów firmy jest uczynienie rolnictwa pionowego bardziej ekonomicznym poprzez poprawę wydajności, jakości i spójności oraz drastyczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej oraz pracy. Układy IGS ustawione pionowo muszą być niezawodne przy niskim współczynniku tarcia oraz łatwe w utrzymaniu. Systemy prowadnic liniowych drylin firmy igus spełniają wszystkie wymagania i zapewniają bezproblemową pracę systemu. Rok po montażu bezsmarowych komponentów podczas inspekcji nie można było wykryć zauważalnego zużycia panewki łożyska.