Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.
Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69
PL(PL)

Systemy tnące

Czym są systemy tnące?

Struktura systemów tnących - maszyna do cięcia
1

Prowadniki zasilania dla trzech osi o różnych długościach

2

Liniowe łożyska ślizgowe


System tnący to maszyna używana do oddzielania materiałów. Dzięki temu różne materiały, takie jak aluminium, cyna, stal (nawet utwardzana stal), tytan, drewno, ceramika lub tworzywa sztuczne, mogą być w pewnych formach oddzielane lub przycinane.
 
W systemach tnących można wyróżnić dwie różne procedury: Maszyny do cięcia ściernego z fizyczno-chemicznymi procesami separacji (cięcie laserowe, plazmowe i gazowe) oraz maszyny do cięcia metalu, które przecinają obrabiany przedmiot za pomocą strumienia wysokiego ciśnienia (strumień wody).

Jak działają systemy tnące i różne metody cięcia?

Maszyny do cięcia ściernego

Cięcie gazowe

Przy cięciu gazowym maszyna do cięcia składa się z gorącej dyszy pierścieniowej i dyszy do cięcia tlenowo-paliwowego usytuowanej na środku. Obrabiany przedmiot podgrzewa się do temperatury zapłonu, po czym otwiera się dopływ gazu. Uciekający tlen utlenia stal obrabianego przedmiotu. Żużel tnący ma niższą temperaturę topnienia i jest cieńszy. Żużel jest wydmuchiwany z przegubu przez gaz, palnik jest utrzymywany w taki sposób, aby nie mógł wprowadzić wystarczającej energii do przedmiotu obrabianego i nie jest w stanie go stopić. Rezultatem jest czysta szczelina silnie odgraniczona od materiału podstawowego. Od pojawienia się szczeliny widać, czy wprowadzane ciepło i szybkość podawania są prawidłowe. Jako gazy paliwowe zwykle stosuje się mieszaniny acetylen-tlen lub tlen-propan.
 
Szczególnie stal, stal nierdzewna oraz tytan i stopy tytanu mogą być cięte za pomocą cięcia gazowego. Tutaj granice są przede wszystkim ustalone przez temperaturę zapłonu materiału. Ta musi być niższa niż jego temperatura topnienia. Ponadto, tnący tlen musi mieć minimalną czystość 99,5%. Zawartość węgla musi wynosić od 0,1 do 1,5%. Zaletą cięcia gazowego jest to, że jest ono bardzo ekonomiczne przy grubości przedmiotu obrabianego wynoszącej 30/35 milimetrów. Ale inne metody są bardziej odpowiednie dla cieńszych przedmiotów.

Cięcie plazmowe

Metoda cięcia plazmowego służy do cięcia metali elektrycznie przewodzących. Tutaj stosuje się elektrycznie przewodzący gaz. Podstawowy system cięcia łukiem plazmowym składa się ze źródła zasilania, obwodu rozruchu łuku i palnika. Obwód wysokiej częstotliwości zostaje uruchomiony między dyszą a elektrodą. Gaz przepływa przez powstający łuk. Powstały łuk plazmowy jest wypychany przez przepływ gazu i tworzy łuk pilotowy. Temperatura łuku plazmowego wynosi około 30 000°C i topi metal oraz wnika w obrabiany przedmiot. Duża szybkość przepływu gazu wyrzuca stopiony materiał z dna szczeliny. Procedura jest bardzo tania, a stal miękka może być doskonale wycinana za pomocą drobnego strumienia plazmy. Jakość cięcia przy użyciu przecinarki plazmowej nie jest jednak tak wysoka, jak w przypadku innych metod. Ponadto w niektórych maszynach do cięcia powstaje warstwa nagaru na stali nierdzewnej, przez co materiał nie nadaje się do połączenia spawanego. Przy cięciu plazmowym można ciąć dowolny, elektrycznie przewodzący metal. Jednak jakość cięcia nie jest tak wysoka, jak w przypadku cięcia laserowego.

Cięcie laserowe

Elementy obrabiane są najmniej obciążone termicznie podczas cięcia laserowego, ponieważ ciepło skupia się tylko na bardzo ograniczonym obszarze obrabianego przedmiotu ze względu na wysoce skupioną wiązkę lasera. Dlatego wymagany jest tylko krótki czas działania, który umożliwia cięcie z dużą szybkością. Przy cięciu laserowym można obrabiać prawie każdy materiał (oprócz stali i skóry, plastiku, PVC, drewna, szkła itp.). Dzięki tej metodzie przedmioty obrabiane można precyzyjnie ciąć z dokładnością wymiarową. Wadami tej metody są wysokie zużycie energii i wysokie koszty zakupu systemu.

Maszyny do cięcia metalu

Cięcie strumieniem wody

Podczas cięcia wodą - lub cięcia strumieniem wody - obrabiany przedmiot jest oddzielany strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób dysza wystrzeliwuje wodę pod ciśnieniem do 6000 barów i szybkością wyjściową do 1000 m/s. Materiał jest prawie niepodgrzewany w porównaniu z trzema innymi poprzednio opisanymi metodami. Zasadniczo istnieją dwa różne rodzaje cięcia strumieniem wody: Cięcie czystą wodą i cięcie z pomocą środka ściernego. W przypadku cięcia czystą wodą wykorzystywana jest tylko energia wiązki wody. Wydajność cięcia jest bardzo ograniczona w przypadku twardych materiałów. Ale w dzisiejszych czasach pozwala to również na cięcie materiałów o grubości około 4 milimetrów za pomocą strumienia wody o ciśnieniu 6000 barów bez użycia materiałów ściernych. Jeśli do wody dodaje się środek tnący (taki jak granat lub korund), znane jest to jako cięcie strumieniem wody ze środkiem ściernym. W ten sposób można również ciąć twardsze materiały. Aby zmniejszyć wysokie ciśnienie wody, strumień musi zostać uwięziony w zbiorniku na wodę. W ten sposób wzrasta temperatura wody w zbiorniku. Zaletą cięcia wodą jest to, że nie ma wpływu termicznego na cięty materiał. Nie ma również ograniczenia grubości obrabianego przedmiotu. Różne materiały, takie jak drewno, metal, aluminium, tworzywa sztuczne lub żywność mogą być cięte, a jakość krawędzi jest bardzo dobra. Ale szybkość cięcia jest stosunkowo niska, a kontakt z wilgocią i wodą może być niekorzystny w przypadku niektórych materiałów.

Kombinacja kilku metod

Dzięki połączeniu różnych metod zalety poszczególnych systemów są łączone i zmniejszają możliwe wady. Najczęściej stosowane są kombinacje cięcia plazmowego i gazowego. Dzięki temu można ciąć zarówno grube i cienkie płyty, jak i masywne części stalowe.
Maszyny do cięcia plazmowego/wodnego są rzadkie, ponieważ bardzo niewiele firm jest w stanie połączyć obie technologie. Dzięki takiemu połączeniu, zalety bardzo czystego cięcia wodą są połączone z wysoką szybkością przy cięciu plazmowym.

Zalety produktów igus® dla systemów tnących

Systemu e-prowadników i przewody chainflex® firmy igus® zapewniają długie czasy użytkowania we wszystkich maszynach tnących dzięki długiej żywotności. Zasilanie i prowadzenie węży są zapewnione przez e-prowadniki. Przewody z włókna szklanego i linie wodociągowe można zamontować nawet w niewielkich przestrzeniach. W ten sposób długość prowadnika może zmieniać się w zależności od systemu. Dlatego: Najtańsze rozwiązanie, które działa technicznie, jest właściwym rozwiązaniem. Z tego powodu producenci systemów tnących mogą sprawić, że e-prowadniki są dostosowane do ich wielkości. W przypadku cięcia wodą ważne jest również, aby woda i ścieki nie były zanieczyszczone smarami.

Przykłady już wdrożonych zastosowań klientów

Więcej przykładów zastosowań


Czy szukacie Państwo sprawdzonych w praktyce zastosowań w określonej branży?
Tutaj można przeglądać już wdrożone zastosowania klientów oraz filtrować je według własnych kryteriów.



Terminy "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" oraz "yes" są prawnie chronionymi znakami towarowymi firmy igus® GmbH/ Kolonia w Federalnej Republice Niemiec oraz, w przypadku niektórych, również w innych krajach. Jest to niepełna lista znaków towarowych (np. oczekujące na rozpatrzenie wnioski o rejestrację znaków towarowych lub zarejestrowane znaki towarowe) firmy igus GmbH lub spółek powiązanych z igus w Niemczech, w Unii Europejskiej, USA i/lub innych krajach lub jurysdykcjach.

igus® GmbH podkreśla, że nie sprzedaje żadnych produktów firm Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES , Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber oraz wszystkich innych producentów napędów wspomnianych na tej stronie. Produkty oferowane przez igus® należą do igus® GmbH.