Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Płaskie maszyny dziewiarskie

1

Łańcuch energetyczny, różne przewody, liniowy system prowadnic

2

Łańcuch energetyczny, różne kable

Skarpety utrzymują ciepło stóp, szale i czapki chronią się przed przeziębieniem. Podczas okresu zimowego głownym celem zakupów elementów ubioru jest galanteria odzieżowa. Podczas lata używane są do ochrony przed nagłym powiewem wiatru.
Szycie/Dziewiarstwo jest jednym z dwóch procesów uzyskiwania tkanin. Drugi to tkanie. Podczas gdy tkanie polega na krzyżowaniu nici pod odpowiednim kątem, tworząc w ten sposób włókno, dziewiarstwo wykorzystuje co najmniej dwie igły, tworząc szwy, które następnie tworzą z czasem włókna. Proces szycia może tworzyć ubrania jako pojedyncze części lub można wykonać dzianiny do dalszego przetwarzania.
 
Techniki szycia były używane jużw pierwszych wiekach po Chrystusie;przez dłuższy czas postrzegano dziewiarstwo jako zawód, nawet dziś pozostaje popularnym hobby, które od kilku lat przechodzi odrodzenie. Dla przykładu rośnie liczba publicznych imprez dziewiarskich, a samo szycie przybrało nawet formę sztuki.

W nowoczesnym przemyśle włókienniczym ręczne szydełkowanie to, naturalnie, już przeszłość. Pierwsze (początkowo wciąż obsługiwane ręcznie) szydełkarki pojawiły się na rynku pod koniec XIX wieku. Obecnie wiele różnych rodzajów wyrobów tekstylnych produkowanych jest z wykorzystaniem szydełkarek (odzież, tekstylia do zastosowań domowych, a także tekstylia przemysłowe, takie jak materiały izolacyjne). Szydełkarki dzielą się na cylindryczne i płaskie.
 
Szydełkowanie mechaniczne działa na identycznej zasadzie, co szydełkowanie ręczne. Aby za pomocą nici lub przędzy stworzyć oczka, potrzeba co najmniej dwóch igieł. Ułożone w jednym rzędzie oczka tworzą tkaninę, a czasem nawet gotową odzież. Szydełkarki, jednakże, zamiast tylko dwóch igieł, wyposażone są w całe łoże igłowe.
 
W przypadku szydełkarek cylindrycznych, igły te dziergają oczka koliście, tworząc rodzaj "rury" - w ten sposób powstają, między innymi, skarpety.
 
Z kolei w szydełkarkach płaskich , oczka są zawieszone w rzędzie na igłach języczkowych i są dziergane za pomocą ruchomych sanek. Konstrukcja większości szydełkarek płaskich jest identyczna. Na podstawie umieszczone są łoże igłowe i prowadnica sanek. W górnej części maszyny znajduje się stół ze szpulami przędzy. Ogólne działanie dobrze pokazuje ten film.

Płaskie maszyny dziewiarskie można dalej klasyfikować według różnych typów:

Jednoigłowe: Te maszyny mogą pracować tylko z jedną igła i mogą przetwarzać tylko jeden rodzaj przędzy.

Zmiennoigłowe : Jak sugeruje nazwa, te maszyny mogą pracować na różnym uigleniu. Maszyny zmiennoigłowe są bardzo elastyczne.

Jacquard: Wiąże się to z dwoma lub więcej kolorowymi wzorami w materiale.

Intarsia: Jest to specjalna technika, w której wzór widoczny jest tylko z jednej strony materiału.

Korzyści igus® dla płaskich maszyn dziewiarskich

Przemysł tekstylny napędzany jest przez jakość, precyzję i czystość. Sprzyja to stosowaniu produktów igus® w płaskich maszynach dziewiarskich ze względu na ich bezpieczeństwo i całkowity brak użycia smarów. Co może być gorsze niż znalezienie pięknej odzieży z plamą smarową, która nie zniknie nawet po wielu praniach?
 
e-prowadniki® z serii E2 / 000 są idealnym rozwiązaniem dla napędów wózka, ponieważ są niezawodnym źródłem energii dla napędu. Wózek prowadzący może być zaimplementowany precyzyjnie za pomocą kompletnie bezsmarowego systemu liniowych prowadnic drylin® N. Obie grupy produktów cechują się wysoką prędkością, odpornością na ścieranie i całkiem dużą wydajnością. Minimalny wysiłek przy konserwacji ogranicza również przestoje.
 
Systemy e-prowadnikowe igus® pracują doskonale w połączeniu z kablami igus® chainflex®. Podobnie jak w przypadku e-prowadników, mogą one przezwyciężyć warunki pracy maszyn dziewiarskich w ich otoczeniu, takich jak ciepło, kurz z pozostałości włókien oraz chemikalia używane do przetwarzania tekstyliów, takie jak Avivage.