Na całym świecie można znaleźć ogromne plakaty, kolorowe plandeki na ciężarówkach oraz wiele innych środków przekazu informacji. Do wydrukowania atrakcyjnych obrazów na tych środkach niezbędna jest drukarka wielkoformatowa. Obecnie, wykorzystując technikę atramentową, można umieścić druk na materiałach o szerokości nawet siedmiu metrów.
Prawie 500 lat temu Johaness Gutenberg, dzięki swojej prasie drukarskiej, został ojcem druku. Dzisiejsze drukarki cyfrowe wciąż pracują w oparciu o tą samą zasadę. Według normy DIN 16 500, powielenie informacji następuje poprzez naniesienie atramentu na materiał, co odbywa się z zastosowaniem matrycy obrazu drukowanego.
W dzisiejszych czasach drukarka wielkoformatowa to jedno z najważniejszych narzędzi, bez którego branża reklamowa nie może się już obejść. Umożliwia ona, na przykład, seryjny druk plakatów, które są nieodłączną częścią wielu kampanii.
Zasadę działania drukarki atramentowej łatwo wyjaśnić. Istnieją trzy technologie druku atramentowego: druk ciągłym strumieniem atramentu (CIJ - ang. Continuous Ink-Jet), druk metodą "kropla na żądanie" (DOD - and. Drop On Demand) oraz druk bezpośredni z wykorzystaniem światła UV. W przypadku technolgii CIJ, atrament w głowicy jest ładowany elektrostatycznie, a następnie przekierowywany przez różnicę prądów na elektrodzie. Niepotrzebne krople atramentu są odzyskiwane. W drugiej z opisywanych technologii, DOD, w dyszy tworzone są tylko te krople, które są faktycznie potrzebne. Ten sposób druku dzieli się na dwie podkategorie: rozwiązania wykorzystujące proces termiczny i rozwiązania wykorzystujące proces piezoelektryczny. Druarki wykorzystujące proces termiczny tworzą malutkie krople atramentu poprzez element grzewczy, który podgrzewa obecną w atramencie wodę. Powoduje to eksplozję drobnego pęcherzyka pary, a wytworzone w ten sposób ciśnienie wypycha atrament z dyszy. Z kolei drukarki piezoelektryczne działają w oparciu o zjawisko piezoelektryczne. Ceramiczne elementy ulegają deformacji pod wpływem prądu elektrycznego i wypychają atrament przez cienką dyszę. Powoduje to powstanie kropel atramentu, których wielkość można kontrolować za pomocą impulsu elektrycznego. Ostatnią technologią jest druk UV, który wyraźnie różni się od pozostałych metod. W przeciwieństwie do nich, metoda ta nie opiera się na wodzie lub rozpuszczalniku. Atrament nie przenika przez zadrukowywany materiał; zamiast tego, jest na nim osadzany i utwardzany przez światło UV. Metoda ta umożliwia druk na prawie każdej powierzchni, w tym szkle czy materiałach ceramicznych. Kolejną cechą odróżniającą tą technologię od pozostałych jest sposób podawania materiału do zadrukowania. Rozróżnia się dwa rozwiązania: systemy rolkowe oraz drukarki ze stołem płaskim. W systemach rolkowych materiał jest podawany za pomocą rolek; z kolei w przypadku drukarek ze stołem płaskim, materiał do zadruku jest umieszczany na dużej powierzchni, która w procesie drukowania przesuwa się zamiast jednostki drukującej.
Jako że przemysł coraz częściej wykorzystuje drukarki wielkoformatowe i plotery, ich niezawodna praca staje się szczególnie istotna. Ruch mechaniczny musi charakteryzować się płynnością, aby uniknąć długich przestojów.
Drukarki wielkoformatowe i plotery muszą być w stanie stworzyć duże, wysokiej jakości obrazy drukowane w możliwie najkrótszym czasie. Aby było to możliwe, drukarka musi cechować się szybką dynamiką oraz być w stanie wytrzymać wysokie obciążenia. Niewymagający konserwacji system zasilania działa z zastosowaniem odpornych na drgania i zużycie e-prowadników igus®, na przykład serii E3 lub E6, zapewniających płynną, cichą i dzięki temu wyjątkowo stabilną pracę drukarek wielkoformatowych. Aby sprostać wysokim wymaganiom, metoda druku bezpośredniego (oś X, połączenie z głowicami drukującymi) wymaga zastosowania odpornego na zużycie e-prowadnika zaprojektowanego z myślą o zastosowaniach charakteryzujących się wysoką dynamiką: serii E3, która dzięki niewielkiemu promieniowi zgięcia oraz płaskiej, ale szerokiej przestrzeni do wypełnienia doskonale nadaje się do pracy z przewodami taśmowymi, lub też większej i bardziej wytrzymałej serii E6 z drobnymi ogniwami. Bardziej ekonomicznym wariantem jest prowadnik serii E2/000, którego uproszczona konstrukcja została zaprojektowana z myślą o mniej wymagających zastosowaniach.
Oczywiście, z prowadnikiem musi współgrać również przewód. Z tego względu igus® opracował także asortyment odpornych na zużycie, wyjątkowo elastycznych przewodów chainflex®, które zaprojektowano specjalnie z myślą o zastosowaniu w prowadnikach z tworzyw sztucznych. Asortyment ten doskonale sprawdza się przy niewielkich promieniach zgięcia oraz szczególnie dynamicznych ruchach. Systemy zasilania można zastosować, między innymi, w drukarkach cyfrowych, drukarkach do plakatów oraz drukarkach do płótna.
Jednak drukarki wielkoformatowe potrzebują także prowadnic liniowych. Także w tym zakresie igus® oferuje szeroki asortyment produktów: systemy prowadnic liniowych igus® drylin®. Technologia liniowa igus® posiada jedną kluczową zaletę: jako że wszystkie prowadnice ślizgowe i liniowe igus® pracują na sucho i nie wymagają obsługi, oznacza to, iż nie są smarowane, dzięki czemu nie zanieczyszczają drukowanych produktów mgłą olejową czy kroplami oleju. Dodatkowo, bezobsługowe moduły liniowe pracują bez szarpnięć i praktycznie nie ulegają zużyciu, z czym wiąże się także brak cząstek tworzonych przez proces ścierania. Produkty drylin® zostały także zaklasyfikowane przez IPA.
Ochrona przewodów i węży
Łatwy montaż dzięki szybkiemu otwieraniu i rozdzielaniu ogniw
Niskie zużycie dzięki specjalnie zoptymalizowanym polimerom igus®
Stabilne i bezpieczne dla przewodów zaokrąglone listwy poprzeczne
Zestaw elementów podziału wewnętrznego zapewniający wysoką żywotność
Szeroki wachlarz produktów do niemal każdego zastosowania oraz specjalne materiały dla szczególnych potrzeb
Dostępność bezpośrednio z magazynu wraz z wieloma akcesoriami
Ponad 950 rodzajów przewodów dostępnych bezpośrednio z magazynu
Bez minimalnej wielkości zamówienia
Bez kosztów cięcia
Specjalna konstrukcja opracowana z myślą o zastosowaniach ruchomych w e-prowadnikach
Różne materiały płaszcza
Niewielki przekrój
Bezsmarowość
Wymienne elementy ślizgowe z tworzywa sztucznego
Niska masa
Drukarka "Virtu" może być wykorzystywana do drukowania na wszystkim: matelu, folii, tekstyliach, drewnie, szkle i oczywiście na papierze o szerokosci do 3,5 m.
drylin® W in a flatbed ink-jet printer.
For increased service life - Low-cost angular sensor with special bearings in printing machines.
This plotter is an economical solution for printing up to DIN A2 format.