Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Rekordowa aplikacja działa od dziesięciu lat ze 100% niezawodnością

Wciąż rekord świata: Najdłuższy na świecie e-prowadnik z tworzywa sztucznego o przesuwie wynoszącym 615 m pochodzi z igus®

Działając nieprzerwanie przez 24/7 lub stojąc bezczynnie przez cały miesiąc - to ekstremalne warunki, z jakimi musi zmierzyć się najdłuższy na świecie e-prowadnik z tworzywa sztucznego w elektrowni zasilanej węglem brunatnym w Tušimicach w Czechach. System e-prowadników rolkowych firmy igus® osiąga ten cel już od dziesięciu lat, nie tracąc przy tym rekordowej długości przesuwu wynoszącej 615 metrów.
Aplikacja w Tušimicach otrzymała główną nagrodę vector w 2010 roku. Co dwa lata firma igus® inicjuje ten konkurs, aby wybrać najtrudniejsze i najbardziej ekscytujące aplikacje w zakresie e-prowadników. Dziesięć lat później ten system jest wciąż wytrzymały i ekscytujący, a jednocześnie idealny do długotrwałego użytkowania. W Tušimicach węgiel jest składowany na długich stertach na obrzeżach elektrowni, które teoretycznie mogłyby zostać wykorzystane do zasilania elektrowni przez cały tydzień. Aby automatycznie ułożyć węgiel na stercie, używany jest 'stacker'. Aby dostarczyć stackerowi energię, dane i media, Grupa ČEZ wybrała system e-prowadników firmy igus®. Rezultat: przesuw wynoszący 615 m - rekord świata.

Elektrownia węglowa w Tušimicach

Elektrownia węglowa w Tušimicach z rekordową aplikacją. W lewym górnym rogu znajduje się zapas węgla, obok którego działa 615-metrowy e-prowadnik rolkowy.

 
Stacker

Stacker układa węgiel w stertę. Zaopatrywany jest za pośrednictwem przewodów i węży w energię, dane i media, które są bezpiecznie prowadzone przez najdłuższy na świecie e-prowadnik z tworzywa sztucznego.

 

W elektrowni Tušimice wykorzystywany jest e-prowadnik 5050RHD. "R" w nazwie oznacza "rolki". Dzięki zastosowaniu rolki, współczynnik tarcia przy długich przesuwach znacząco się zmniejszył, w momencie, kiedy górny bieg prowadnika działał na niższym biegu. W ten sposób zmniejsza się współczynnik tarcia i można zaoszczędzić do 57 procent wymaganej energii napędowej podczas przesuwania systemu e-prowadnika.

e-prowadnik typu 5050RHD

W ciągu dziesięciu lat eksploatacji wymieniono tylko kilka polimerowych poprzeczek.

 
e-prowadnik typu 5050RHD

Oprócz przewodów silnikowych, sterujących i transmisji danych jest prowadzony także wąż wodny w e-prowadniku serii 5050RHD (tutaj w prowadniku), który może być podgrzewany.

 
Further information
Dalsze, interesujące aplikacje z bardzo różnych obszarów można znaleźć tutaj.