Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Efektywna energia – transmisja danych w systemie dźwigu

Łańcuchy energii wykazują swoje zalety techniczne i ekenomiczne

W systemi dźwigowym wymagania dotyczące bezpieczeństwa obsługi są szczególnie wymagające ze względu na długie przesunięcia. Należy unikać w każdym przypadku drogiego wyłączenia z pracy oraz przestojów. Wykazano w różnych krajowych i międzynarodowych projektach, że systemy łańcuchów energii stały się niezastąpione jeżeli chodzi o systemy zasilania mocą ruchomych obciążeń.

Projektu w Azji i Europie

W systemach dźwigowych, gotowe, zmontowane łańcuchy energii, zwane również readychain®, są stosowane prawie wyłacznie.. Klient odnosi korzyści z nich na wiele sposobów. System jest dostarczany na miejsce instalacji, co powoduje oszczędności czasu podczas instalacji. Ponadto w dużej mierze zostają wykluczone błędy instalacyjne. Korzystając z doświadczenia zdobytego w zastosowaniu łańcuchów w Malezji o odległości przesunięcia prawie 450 m, firma zainstalowała systemy łańcuchów w dwunastu dźwigach portowych nabrzeżnych w Azji. Odległość przesunięcia tych dźwigów wynoszą do 500 m. Długość systemu zasilania energią wynosi do 260 m. Łańcuchy energii zainstalowane w wałku zostały wyposażone w koryta prowadnic ze stali nierdzewnej i wyposażone w system przesuwnaych poprzecznie pokryw górnych.

Łańcuchy energii

Gotowe, zmontowane łańcuhcy energii powoduja znaczne oszczędności czasu podczas instalacji i wyklucza błędy instalacyjne w dużym stopniu.

 

Napęd wózka w dźwigach nabrzeżnych przesuwa się z prędkością 250 m/min i wykorzystuje łańcuch Rol e-chain® do przesyłu energii i transmisji danych Do tej dużej prędkości trolingu nie są konieczne do łańcuchów dodatkowe napędy ani system sterowania. Ponadto masa jest mniejsza od innych systemów konwencjonalnych. Budowniczy dźwigu musi, więc oszczędzać energię dla wózka i masy systemu dźwigara dźwigu. Budowniczy dźwigu zdecydował zastosować światłowody chainflex® do transmisji danych. Niniejsze rozwiązanie jest najbezpieczniejszym rodzajem transmisji danych – bez zakłóceń EMC – i dlatego zapobiega możliwej utracie danych. Te nadzwyczaj lekkie i elastyczne kable wykazują swoją siłę szczególnie w zastosowaniach o dużych obciążeniach. Inny projekt, modernizacja urządzenia wyładowcze statków przeprowadzono w Holandii. Odległość przesuniecia wózka wynosiła do 106 m przy prędkości 240 m/min. Wagon napędzany silnikiem było wyposażone w szereg kabli energii i danych. Masa kabli wynosi 50 kg/m. System został rozwinięty jako rozwiązanie zasilania wózka, które nie wymaga żadnych dodatkowych napędów i dlatego zapewnia najwyższe bezpieczeństwo obsługi.

Ciężkie kable sa przeprowadzane w bezpieczny sposób.

W Holandii, firma igus stosuje dwa nowe projekty łańcuchów energii do pracy w ciężkich warunkach. Gdy kable przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach są prowadzone na duzych przesunięciach wówczas stosowane są łańcuchy do tych nadzwyczaj dużych obciążeń. Zostały one być rozwinięte w trzech punktach do daleszegopodwyższenia ich stabilności. Z drugiej strony, powierzchnie nośne zostały wydłużone o 120% do podłączeń kołkami. Średnica otworów podłączeń ogniw łańcucha zostały zwiększone z 40 do 45 mm, a długość kołków została podwojona z czterech na osiem milimetrów. Stabilność i żywotność łańcuchów energii zwiększona jest przez takie podstawowe zwiększenie powierzchni nośnych. Dzięki temu może wytrzymać działanie większych sił rozciągania i ścinania. Ponadto grubość płytek bocznych zwiększono z 22 na 29,5 mm. Przy niezmienionej wysokości wewnętrznej (80 mm) i zewnętrznej (108 mm) łańcuch pracuje cicho i stabilnie także przy dużych dodatkowych obciążeniach.

Crane system

Odległość przesunięcia w punkcie opłat ładunkowych. Można uniknąć dużych kosztów zamknięcia i przestojów dzięki wzmocnionym systemom łańcuchów energii.

 
Monitorowanie online przeznaczone do łańcuchów energii w dużych zakładach.

Firma igus® dodatkowo zainstalowała narzędzia diagnostyczne do głównego projektu stoczniowego (nabrzeżnego). “Zdalny system monitorowania stanu” monitoruje przemieszczenie sił łańcucha energii i pomaga w zapbieganiu uszkodzeń i przerw w pracy. Dane siły docisku i rozciągania są porównywane cztery razy na sekundę z ustaloną wcześniej indywidualnie wartością. W przypadku wystapienia błędu natychmiast i automatycznie jest przesyłany sygnał alarmowy SMS-em i e-mailem. Następnie mogą być one przeanalizowane w każdym wybranym miejscu. Zapamiętane dane mogą być analizowane wstecznie za trzy miesiące. System otwiera całkowicie nowe możliwości w zakresie konserwacji oraz diagnostyce usterek. Dotychczas jest on stosowany w napędach dźwigów. Nie został jeszcze wdrożony w napędach wózków, ale jest to tylko kwestia czasu.

Dane techniczne:

- Przsunięcie do 500 m
- Długość e-chain® do 260 m
- V maks napęd wózka 250 m/min
- masa kabla >50kg

More on applied products here
Further interesting applications from extremely diverse areas can be found here.

Porady

Z przyjemnością osobiście odpowiem na Państwa pytania

Wysyłka i doradztwo

Osobiście:

Od poniedziałku do piątku od 7:00 do 20:00.
Soboty od 8:00 do 12:00.

Online:

24h