Prosimy wybrać kraj dostawy

Wybór kraju/regionu może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak cena, opcje wysyłki i dostępność produktów.
Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

10. edycja konkursu na wyjątkowe zastosowania łożysk z tworzyw sztucznych

W poszukiwaniu innowacyjnych zastosowań polimerowych łożysk ślizgowych

Miliony części maszyn z tworzyw sztucznych są wykorzystywane w instalacjach, urządzeniach i silnikach. Jednak, prawie żaden inny materiał nie jest tak niedoceniany w inżynierii mechanicznej jak plastikowe łożysko ślizgowe. Aby zademonstrować potencjał technologii łożysk polimerowych dla innowacyjnych systemów, w 2003 zorganizowano pierwszy konkurs manus®. Po ponad 3000 zgłoszeń konkurs świętuje w tym roku swoją 10 edycję. 
 
Zastosowania przemysłowe polimerowych łożysk ślizgowych, które są poszukiwane i wyróżniane, odznaczają się techniczną, ekonomiczną i ekologiczną wydajnością, jak również kreatywnością konstruktorów. W centrum uwagi znajduje się techniczna przewaga tworzyw sztucznych w budowie maszyn: gdzie można było rozwiązać uciążliwy problem, odkryć nowe możliwości lub trwale ulepszyć aplikację za pomocą tulei z tworzywa sztucznego? 

W ramach konkursu, oprócz złotej, srebrnej i brązowej nagrody manus®, chcielibyśmy uczcić nasz jubileusz, przyznając po raz pierwszy zieloną nagrodę manus®, za aplikację, która charakteryzuje się pozytywnym wpływem na środowisko.
 
Nagrody:
Złoty manus®: nagroda pieniężna w wysokości 5000 euro
Srebrny manus®: nagroda pieniężna w wysokości 2500 euro
Brązowy manus®: nagroda pieniężna w wysokości 1000 euro
Zielony manus®: nagroda pieniężna w wysokości 1000 euro


Polska edycja konkursu manus® 2021 rozstrzygnięta!


Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia do tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu manus® 2021. Spośród wszystkich aplikacji, które napłynęły do nas z Polski, jury wybrało 5 laureatów, którym w dniu 10 czerwca zostały wręczone nagrody.

Jury, w składzie dr inż. Zbigniew Kusznierewicz, wykładowca Politechniki Warszawskiej na wydz. Mechatroniki, Radomir Ochocki, Dyrektor Zarządzający igus® Sp. z o.o. oraz Monika Gawryś, Menadżer Produktu igubal®, xiros®, iglidur®, druk 3D miało przed sobą niełatwe zadanie. Musieli bowiem wybrać laureatów ze 104 zgłoszeń innowacyjnych aplikacji z zastosowaniem polimerowych łożysk ślizgowych igus®.


Poznajcie tegorocznych laureatów polskiej edycji konkursu manus® 2021!


Urządzenie do reedukacji chodu

Złotego manusa® i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł otrzymała firma Prodromus Sp. z o.o. za urządzenie do reedukacji chodu dla osób z porażeniem mózgowym, przepukliną oponowo-rdzeniową, rozszczepem kręgosłupa oraz po urazach z możliwością lub bez powrotu do pełni funkcjonalności ruchowej.W aplikacji zrealizowane zostały manipulator o pięciu stopniach swobody dla każdej z kończyn oraz podpora ustalająca wysokość podparcia korpusu pacjenta. Urządzenie umożliwia zmianę głębokości położenia korpusu pacjenta, rozwiązuje problem balansu pionowego ciała pacjenta w trakcie chodu w urządzeniu zrobotyzowanycm oraz umożliwia zmianę wysokości pulpitu operatora.
W manipulatorze zastosowanych zostało wiele produktów igusa, a wśród nich łożyska kulkowe, śruby napędowe, półfabrykaty z igliduru®, elementy wydrukowane w 3D, tuleje TX1 oraz prowadnice drylin® R.


Nowoczesna maszyna brajlowska

Srebrny manus® oraz nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł trafiła do firmy Harpo Sp. z o.o. Aplikacja, którą nadesłali na konkurs to Mountbatten Brailler Tutor, czyli nowoczesna maszyna brajlowska - narzędzie do nauki, komunikacji, gier oraz drukarka i notatnik w jednym. Jest to urządzenie do pierwszej interakcji technologicznej dla niewidomych dzieci. Niezbędne, by zrozumiały one pojęcia takie jak strona, akapit, wiersz tekstu, wyrównanie itp. Mountbatten Brailler Tutor  to także nieoceniona pomoc dla nauczycieli i rodziców, którzy dzięki niej mogą wspierać dzieci w edukacji poprzez zabawę i gry, a także ułatwiać interakcję z rówieśnikami.Mountbatten Brailler Tutor to elektroniczna maszyna brajlowska, która dzięki swym rozbudowanym funkcjom może również pracować jako drukarka i notatnik brajlowski. Współpracuje bezprzewodowo ze smartfonem lub z komputerem. Urządzenie posiada lekką, bezprzewodową klawiaturę, któ®a pozwala na wygodniejszą pracę nawet przy coraz częściej występujących niepełnosprawnościach sprzężonych. W szkole, widzący nauczyciel, a w domu rodzic, korzystają z ekranu umieszczonego w urządzeniu.


Mountbatten Brailler Tutor to urządzenie doskonałe do nauki Braille’a. Stanowi jedyną możliwość pełnej interakcji z urządzeniem technicznym dla dzieci niewidomych. Dziecko może gryzmolić po kartce (czynność ulubiona przez dzieci widzące, a niedostępna niewidomym bez Mountbattena), po tym, jak dowie się, że kolejne kropki układają się w znaki. Dziecko dowiaduje się czym jest wiersz, jak wygląda dwuwymiarowa struktura pisma, dlaczego osoby widzące mówią o akapicie, stronie i skąd pojęcie centrowania tekstu.

Urządzenie można zabrać do szkoły i nie przeszkadzając innym na zajęciach, cicho wprowadzać notatki do pamięci maszyny, aby potem wydrukować je w domu lub przekazać do komputera. Możliwość podłączenia maszyny do komputera lub urządzenia mobilnego (tablet, smartfon) pozwala na dalszą obróbkę wprowadzonych notatek, a także wydruk na drukarce czarnodrukowej. Do Mountbatten’a można bezpośrednio podłączyć urządzenia peryferyjne, m.in. klawiaturę komputerową. Osoba niewidoma może więc sama przygotować tekst w czarnodruku. I odwrotnie – osoba nie znająca Braille`a może napisać tekst na zwykłej klawiaturze komputerowej i wydrukować go w Braille’u za pomocą Mountbatten`a.

Projekt urządzenia powstał wraz z użytkownikami – dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi oraz z ich nauczycielami i opiekunami. Produkt zdobył nabywców na rynku amerykańskim. Komponenty ślizgowe igus® wykorzystywane są w mechanizmie tłoczącym Brajla. Pozwalają one na ruch zarówno obrotowy, jak i liniowy matrycy tłoczącej. Precyzja detali oraz polimerowe, bezsmarowe łożyska igus® pozwoliły wyeliminować dotychczasowe wady mechanizmu. Wykorzystanie standardowych elementów w urządzeniu znalazło odzwierciedlenie w aspekcie ekonomicznym produkcji. Zastosowanie aluminiowych prowadnic liniowych oraz łożysk polimerowych, pozwoliło również obniżyć wagę tego przenośnego urządzenia.


Wolnoobrotowe złącze elektryczne wykorzystywane w oczyszczalni ścieków

KRYZA Technologies & Enterprises to trzeci z laureatów, który otrzymał brązowego manusa® i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł za wolnoobrotowe złącze elektryczne wykorzystywane w oczyszczalni ścieków.Trudne warunki oczyszczalni ścieków, praca pod wpływem oparów kwasu siarkowodorowego w ruchu ciągłym wymagają elementów bezsmarowych, odpornych na korozję oraz kwasoodpornych. Firma rozważała zastosowanie innych tworzyw sztucznych, jako materiałów ślizgowych, ostatecznie zdecydowała się jednak na wkładki ślizgowe PRT od igus®. Zostały one wykorzystane jako łożyskowanie wolnoobrotowego złącza elektrycznego.


Jury przyznało również dwa wyróżnienia i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł dla każdej z wyróżnionych firm


Ramię spawalnicze do spawania profili teleskopowych

Telemond Sp. z o.o. zgłosił do konkursu ramię spawalnicze do spawania profili teleskopowych stosowanych w dźwigach teleskopowych. Aplikacja pełni rolę regulowanego oscylatora, co oznacza, że operator może sterować zakresem i prędkością oscylacji palnika spawalniczego ze swojego. Aplikacja stosowana jest w ramieniu spawalniczym w procesie łączenia połówek profili teleskopowych.Problematyczne jest środowisko w jakim pracuje urządzenie. Jest to bowiem ograniczona ilość miejsca i temperatura pracy. Ramię spawalnicze, łącznie z regulacją, oscylatorem, palnikiem i podajnikiem drutu spawalniczego, musi zmieścić się w profilach teleskopowych od 300-400 mm (wymiar wewnętrzy). Aplikacja, musiała być więc przede wszystkim kompaktowa, mieć możliwość płynnej regulacji za pomocą potencjometrów prędkość pracy i zakres oscylacji.


Alternatywnym i wypróbowanym rozwiązaniem było zastosowanie wózka ZLW ze śrubą pociągową igus®. W aplikacji zastosowane zostały elementy drylin® E, drylin® ZLW-1040-standard napęd z paskiem zębatym, profil twardoanodowany, pasek zębaty z PU zbrojony stalą, biały, blok końcowy polimerowy, silnik krokowy NEMA23XL z enkoderem, 3,5 Nm, czujnik położenia, indukcyjny, 24 V, PNP NC, z mocowaniem, drylin® ZLW-1040S-G0BW0-D0A1C-AN1B1AA-80* (*specjalny numer artykułu, skok roboczy 80 mm), długość napędu (I+skok) 284 mm, D1 - control for ST, DC, EC motors, sterownik PLC Siemens serii S7-1200 Program, 2 potencjometry, dwa przyciski, cztery diody, przewody, podłączenie, test i dobranie parametrów, zasilacz 24 VDC oraz dwa wózki ZLW do krzyża do regulacji pion-poziom.


Bezobsługowe połączenia ruchome maszyn rolniczych

Drugie wyróżnienie otrzymała firma AGRIMET Sp. z o.o. za bezobsługowe połączenia ruchome maszyn rolniczych wykorzystujące tuleje ślizgowe igus® iglidur® TX1.

AGRIMET Sp. z o. o. jest nową firmą na rynku maszyn rolniczych, która specjalizuje się w maszynach uprawowych. Intencją producenta jest projektowanie i produkcja maszyn o wysokiej użyteczności, jakości i trwałości. Aby sprostać tym zadaniom firma stosuje w swoich maszynach tuleje ślizgowe firmy igus®. Wszystkie połączenia ruchome, które są poddawane dużym obciążeniom, i które do tej pory opierały się na smarowanych tulejach metalowych, są zastępowane przez tuleje ślizgowe igus®.


Problemem w produkcji była konieczność projektowania i wykonania systemu smarowania połączeń ruchomych w maszynach uprawowych, następnie terminowego smarowania połączeń w trakcie eksploatacji (w przypadku zaniedbań serwisowych może dojść do zapieczenia połączenia) oraz praca w ciężkich warunkach (duże obciążenia, kurz, błoto, zmienne temperatury), które wpływają na przyspieszone zużycie elementów ruchowych. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie bezsmarowych i bezobsługowych tulei ślizgowych igus®, co pozwoliło na zaprojektowanie bezobsługowych połączeń ruchomych, zarówno w bronach talerzowych, jak i w maszynach głęboszujących. Analiza problemu we współpracy z igus® pozwoliła na dobór najbardziej odpowiedniego tworzywa, czyli iglidur® TX1. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku wysoka odporności tego tworzywa na brud i inne media.


Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!


Skład jury konkursu manus®

Konkurs manus® dla rozwiązań z zastosowaniem polimerowych łożysk ślizgowych, zostanie rozstrzygnięty przez niezależne jury złożone z profesjonalistów z dziedziny nauki, prasy branżowej oraz producentów. Odwaga i kreatywność to cechy aplikacji, które z pewnością zostaną docenione przez jury.

Prof. Dr inż. Wolfgang Boos

Prof. dr inż. Wolfgang Boos

MBA Partner zarządzający WBA Aachener Werkzeugbau Akademie GmbH

Prof. emer. Dr inż. Dr.h.c. Klaus Friedrich

Prof. Dr inż. Klaus Friedrich

Institut für Verbundwerkstoffe GmbH

Werner Götz

Werner Götz

Redaktor naczelny Industrieanzeiger

Paul J. Heney

Paul J. Heney

Redaktor naczelny WTHW Media

Prof. Dr inż. Peter Krug

Prof. Dr inż. Peter Krug

TH Cologne

Hubertus von Monschaw

Hubertus von Monschaw

Dyrektor globalny Hannover Messe (Deutsche Messe)

Tobias Vogel

Tobias Vogel

Dyrektor Zarządzający Działu Łożysk i Technologii Liniowej w igus GmbH