Moja osoba do kontaktu
igus® Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

+48 22 863 57 70
+48 22 863 61 69

Ewolucja e-prowadnika rolkowego igus®

E-prowadniki rolkowe igus w ciągu ostatnich 20 lat

Od około 50 lat powstają w firmie igus systemy prowadników kablowych, które niezawodnie prowadzą przewody i węże oraz chronią je przed uszkodzeniami. Na początku były to praktycznie wyłącznie produkty do budowy maszyn, ale wynalezienie e-prowadnika rolkowego przed ponad 20 laty spowodowało przełom również w innych branżach.
 
Podstawę techniczną stanowią rolki w ogniwach e-prowadników, które na długich drogach przesuwu znacznie obniżają współczynnik tarcia, gdy górne cięgno e-prowadnika układa się na dolnym cięgle. W ten sposób można oszczędzić do 57% energii napędu potrzebnej do poruszania systemu e-prowadników. Znacznie zmniejsza się również emisja hałasu. Taka konstrukcja umożliwia uzyskanie dróg przesuwu do 1200 m i dłuższych.

Zamów bezpłatną próbkę!

Zamów bezpłatną próbkę „System P4.1” i samodzielnie przekonaj się o jakości naszego produktu.

Zamów teraz bezpłatną próbkę

10 razy dłuższa żywotność e-prowadników rolkowych

Od ponad 20 lat stale doskonalimy e-prowadniki rolkowe igus w celu uzyskania długich dróg i mniejszej siły napędowej.

Ewolucja e-prowadnika rolkowego

1999

Rewolucja

Pierwszy e-prowadnik rolkowy E400R

2004

Ewolucja

Wbudowany e-prowadnik rolkowy 4040RHD

E-prowadnik rolkowy w instalacjach dźwigowych

Pierwszy e-prowadnik rolkowy igus o drodze przesuwu 130 metrów do głównego zasilania elektrycznego instalacji dźwigowej w Europie.

E-prowadnik rolkowy HD w dźwigach STS

E-prowadnik rolkowy do dużych obciążeń stosowany w dźwigu STS. „Wersja HD” e-prowadnika rolkowego jest światowym standardem stosowanym w dźwigach STS oraz urządzeniach do rozładunku/załadunku statków z długimi drogami przesuwu i wysokimi prędkościami.

2008

Innowacja

Podzielony e-prowadnik rolkowy P4

2018

Sensacja

Inteligentny e-prowadnik rolkowy P4.1

E-prowadnik rolkowy P4 w instalacjach dźwigowych

System P4 uzupełnia asortyment rodziny e-prowadników rolkowych do zastosowań z bardzo dużymi prędkościami (<240 m/min) oraz w instalacjach, w których należy zwracać szczególną uwagę na hałas. Miejsce zastosowania: instalacje dźwigowe STS, dźwigi ASC itd. na całym świecie.

E-prowadnik rolkowy P4.1

P4.1 – Najnowsza generacja e-prowadników rolkowych zastępuje serię P4 i jest bardzo wytrzymała. Seria P4.1 umożliwia w dźwigach ASC doprowadzenie zasilania głównego oraz przesyłanie danych przy bardzo dużych prędkościach przesuwu (<300 m/min). Miejsce zastosowania: instalacje dźwigowe STS, dźwigi ASC itd. na całym świecie.


Najciekawsze projekty z e-prowadnikami rolkowymi igus


Porównanie ewolucji e-prowadników rolkowych

Seria E400R

Seria E400R

1999

Dzięki rolkom w ogniwach e-prowadników można znacznie obniżyć współczynnik tarcia, a tym samym energię napędu potrzebną w systemach prowadników kablowych. Właśnie na dłuższych drogach przesuwu ponad 100 metrów jest to czynnik decydujący o sukcesie e-prowadników rolkowych igus.
 

Seria 4040RHD

Seria 4040RHD

2004

W drugiej generacji e-prowadników, wzmocniono wszystkie istotne elementy prowadnika kablowego. W wersji „Heavy Duty” powiększono w szczególności połączenie sworzniowe/otworowe o 100%, a powierzchnie oporowe o ponad 30%. W ten sposób podwoiła się oczekiwana żywotność w porównaniu z poprzednią serią.

Seria 4040RHD

System P4

System P4

2008

System P4 to kolejny etap rozwoju. Wyróżnia się konstrukcją z podwójnymi rolkami, które przesuwając się powodują znacznie mniejszy hałas i wibracje, co z kolei wydłuża oczekiwaną żywotność systemu. Dzięki
skokowi o równej wielkości standardowych ogniw i ogniw rolkowych udało się również zmniejszyć efekt wielokąta.

System P4

System P4.1

System P4.1

2018

W najnowszej generacji e-prowadników rolkowych igus zastosowanie bezobsługowych łożysk ślizgowych z polimeru trybologicznego w połączeniu z ogniwami e-prowadników jeszcze raz znacznie wydłużyło żywotność. Opcjonalnie e-prowadniki można wyposażyć na przykład w czujniki zużycia do niezawodnego przewidywania oczekiwanej żywotności. W porównaniu z pierwszym e-prowadnikiem rolkowym oczekiwana żywotność została wydłużona ponad trzykrotnie.

System P4.1 nowej generacji

Niezawodne przewody

Niezawodne przewody

Największy asortyment obejmujący 1354 typy przewodów do transmisji danych, busowych, hybrydowych, sterowania oraz do siłowników. Zaprojektowane specjalnie do zastosowań ruchomych w e-prowadnikach.
 

  • Testowane i objęte 36-miesięczną gwarancją
  • Liczne certyfikaty, np.: UL, DNGVL, EAC, CTP, RoHS
  • Ekonomiczne
  • Brak minimalnej ilości zamówienia, bez kosztów cięcia
  • Do każdego rodzaju obciążeń, także skrętnych
  • Łatwe obliczanie żywotności przy użyciu kalkulatora on-line


Więcej informacji

Broszura

Inne zastosowania e-prowadników

„Ewolucja e-prowadników rolkowych” (PDF)

Gwarancja systemowa igus

Gwarancja systemowa igus

Każde zastosowanie jest inne. Certyfikaty gwarancyjne igus są wydawane oddzielnie do każdego zastosowania. Zapytaj o gwarancję igus: „Prowadnik, kabel, gwarancja”